Apúlia časť Salento

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento – čo navštíviť na opätku talianskej čižmy?

Mnohí cestovatelia si v tejto časti Talianska užívajú hlavne more, veď nie náhodou sa tyrkysovým plážam s bielym pieskom hovorí, že sú to MALDIVY Európy.

apulia-puglia-ma3oska-travel-talainsko-dovolenka

Ale táto časť má aj malebné historické mestečká, ktoré odporúčame počas pobytu v tejto časti Talianska navštíviť.

Čo odporúčame uvidieť popri vylihovaní na plážach?

Mestečko LECCE (čítaj Leče)

LECCE volajú aj Florencia juhu. Zároveň je aj hlavné mesto provincie Salento di Puglia, alebo ak chcete po slovensky – Apúlia časť Salento. Či nazveme túto časť Talianska taliansky, alebo slovensky, vždy nás to zavedie do nádherných zákutí. Mestečko sa nachádza cca 30 km južne od letiska v Brindisi (lieta sa z Viedne).

Lecce patrí medzi najzaujímavejšie a najkrajšie mestá juhu, vďaka svojej bohatej barokovej architektúre, ktorú reprezentujú najmä kostoly, napr. Basilica Santa Croce či miestna katedrála, Cattedrale dell’Assunzione della Vergine. Základným stavebným materiálom je tzv. lecceský vápenec; ľahko opracovateľný kameň.

Dominantou centra mesta je Piazza Sant`Oronzo s vykopávkami rímskeho amfiteátra, ktorý bol dlhú dobu pochovaný pod námestím. Našťastie, počas vykopávok v prvej polovici 20. st. bola objavená táto staroveká stavba a čiastočne aj odkrytá. Divadlo bolo postavené okolo 2. st. n. l. V dobách najväčšej slávy sa sem vošlo okolo 25 tisíc divákov. Tiež boli odhalené aj mramorové sochy, ktoré kedysi zdobili pódium. Vidieť môžete aj mozaikové podlahy z mramoru, pôvodné stĺpy či oblúky. Divadlo slúži svojmu účelu aj po takmer dvoch tisícročiach (konajú sa tu pravidene divadelné hry aj koncerty). Ďalším fotogenickým námestím s neopísateľnou atmosférou je Piazza del Duomo. Okrem chrámu sa tu nachádza opulentný biskupský palác a kňažský seminár z 18. st.  z bohato zdobenou fasádou.

V okolí mesta je tiež množstvo pamiatok a atrakcií, ktoré stoja za povšimnutie. Je možné vydať sa na plavbu v člne pozdĺž krásneho skalnatého pobrežia s jaskyňami, navštíviť prímorské kúpele San Cataldo, Cesarea Terme či zájsť do rybárskeho mestečka Otranto.

O Lecce sa hovorí, že ako ide deň, tak mení farby. Dopoludnia je zlatistá, na poludnie maslová, večer žiarivo žltá…  v každom prípade platí talianske porekadlo: “ La cittá che ti sorprende e ti emoziona = mesto, čo ťa prekvapí a chytí za srdce…“

Gallipoli = Krásne mesto

Gallipoli (poloostrov Salento; provincia Lecce; regiónu Apúlia; jedno z najvýznamnejších miest Magna Grecia (Sicília, Calabria, Campania, Puglia a Basilicata); ba i v modernej dobe, v 18. st., zažilo mesto momenty slávy… veď, zo žiadneho iného mesta sa nevyvážalo toľko olivového oleja ako práve odtiaľto.

Gallipoli = Krásne mesto. Tak znie preklad pôvodného gréckeho názvu (Kale Polis); a svojmu menu robí česť a „zadosť“. Mesto tvoria dve odlišné časti: Borgo a Staré mesto. Staré mesto sa nachádza na vápencovom ostrove, je spojené s pevninou mostom a je úžasným dedičstvom architekrúty (najmä) zo 17. st. Borgo je moderná časť mesta s novými budovami, ako napr. palazzo di vetro, sklenený palác (nazývaný aj mrakodrap).

Gallipoli je nevýslovne malebné, či už sa naň pozriete od mora, či sa (následne) ponoríte do krivoľakých uličiek historického centra, ktorého atmosféra vás „dostane“. Tento najväčší salentský prístav na západnom pobreží, v Tarantskom zálive, na brehu Jónskeho mora, na starej rímskej ceste Via Traiana Calabra a dodnes si zachoval nedotknutý orientálny ráz (preto má často prívlastok orientálne).

Čo určite odporúčame?

Prechádzka pozdĺž hradieb, obklopujúcich ostrov dookola. Ak bude príliš horúco, na východnom pobreží nájdete pekné pláže. Pokiaľ sa v meste zdržíte do večerných hodín, čaká vás nezabudnuteľný západ slnka nad vodami Jónskeho mora…

Otranto – brána Orientu

Staré rybárske mesto Otranto (v minulosti starogrécke mesto Hydrus alebo Hydruntum) patrí k najmalebnejším mestám Puglie (poloostrov Salento; provincia Lecce). Je zaradené na zoznam stovky najkrajších miest v Taliansku „I borghi piu belli d´Italia“.

Je to najvýchodnejšie mesto Talianska. Od Albánska ho oddeľuje Otrantský prieplav  široký 80 km. Práve pre svoju polohu bolo označované ako „brána Orientu“. Vďaka prístavu bolo vždy významnou križovatkou obchodných ciest medzi východom a západom. Tiež dôležitou zastávkou napoleonských lodí.

Najvýznamnejšou pamiatkou je Otrantská katedrála zasvätená Zvestovaniu Panny Márie. Bola postavená v období normandskej nadvlády a vysvätená v r. 1088. V katedrále, v hlavnej lodi, sa nachádza najväčšia mozaiková dlažba v Taliansku. Je na nej vyobrazený strom života, astrologický slnečný zverokruh a mytologické postavy či symboly. Zaujímavé je aj podzemie katedrály s mramorovými kryptami a kostnicou.

Za pozornosť stojí aj pevnosť Aragoncov (tzv. Castello Aragonese; Aragonský hrad) z konca 15. st. a rovnako aj kostol San Pietro, ktorý je jediným dochovaným chrámom z byzantských dôb na Apeninskom poloostrove. Hrad dal postaviť neapolský kráľ Federico II. A prestavať ho dal Alfonz II. Aragonský. Päťuholníková hradná pevnosť s troma vežami mala jediný vstup s padacím mostom nad hlbokou priekopou.

Tip navyše… asi 5 km na juh od mesta je starý maják Punta Palascia, ktorý je považovaný za najvýchodnejší bod talianskej pevniny.

OTRANTO je popretkávané romantickými dláždenými uličkami s množstvom obchodíkov, barov a reštaurácií s morskými špecialitami a vynikajúcim vínom. Výhľady na tyrkysové more či nádherný prístav sú neopísateľné.

Ak vás naše rozprávanie zaujalo a máte záujem pozrieť si tieto mestečká na na talianskom opätku vydajte sa s nami na zájazd do nádhrenej Apúlie – časť Salento

Vaša ma3oska ITALIA alias Eva a Janka

Pokiaľ sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj svojim priateľom

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

sicilia-ma3oska-travel-taliansko-dovolenka-zajazd-

14 júna, 2022

Sicília ostrov slnka – čo vám ponúka?

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

sicilia-ma3oska-travel-taliansko-dovolenka-zajazd-

14 júna, 2022

Sicília ostrov slnka – čo vám ponúka?

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter