Matrioška – hračka pre všetkých

4 novembra, 2021

„Matrioška?“

„Nie, tu je Eva…“

„Veď hovorím, ma3oska“ ozýva sa na druhej strane telefónu.

Tak mi vďaka tomu, že sa zrodil projekt – ma3oska, pred pár rokmi prischol pseudonym.

Ale len málokto z mojich priateľov alebo klientov, ktorých sprevádzame s ma3oska travel, vie o matrioške niečo viac, ako to, že je to ruský symbol a bez nej sa nikto z Ruska nevráti.

 

Odkiaľ pochádza matrioška?

„Z Ruska!“ odpovedajú skoro všetci. Ale nie,  je to úplne tak. Čítajte ďalej.

Vzorom pre pravú ruskú matriošku bola japonská hračka DARUMA, skladačka niekoľkých oválnych figúrok mystického japonského starčeka, bôžika šťastia. Figúrky do seba zapadali (tak ako matrioška). Do Ruska ju priniesol veľkopodnikateľ Savva Mamontov (niektoré zdroje píšu, že jeho žena Alžbeta), ktorý okrem iného mal aj fabriku na výrobu hračiek.

Táto skladačka bola vzorom pre umelca Sergeja Malutina v dielni, kde vyrábali hračky. Vo svojej dielni „stvoril“ dutú drevenú hračku, obliekol/vymaľoval ju do vyšívanej košele (rubašky), zástery s bielym golierom a na hlavu jej dal. Prvá matrioška mala 8 figúrok (vraj rodina Mamontových), kde sa striedali ženy a muži, a posledná najmenšia figúrka bolo zavinuté bábätko. Túto prvú matriošku môžete dodnes obdivovať v Múzeum matriošky v mestečku Sergijev Posad (jedno z miest Zlatého kruhu – Zolotoje koľco okolo Moskvy).

Prvá v rade bola žena – matróna – mama = matrioška – nositeľka rodu. Ale na internete nájdete ešte ďalších X legien a je len na vás, ktorej uveríte…

Koncom 19. storočia sa žiaľ dielňa Sergeja Malutina zatvorila, ale v mestečku Sergijev Posad (Zagorsk) sa matriošky vyrábali ďalej a vyrábajú sa až dodnes. Aj dnes sa vyrábajú z lipového, brezového alebo jelšového dreva. Prvá sa vyrába najmenšia matrioška, potom postupne ďalej väčšie a väčšie. Počet dielov je neobmedzený, ale najčastejšie sa stretávame s 5 dielnymi matrioškami. Hovorí sa, že matioška by mala mať nepárny počet dielcov.

Kedy sa svet dozvedel o matrioške?

Údajne to bolo v roku 1900 na svetovej výstave v Paríži. Odvtedy sa typické ruské matriošky každoročne vystavovali v Berlíne, Lipsku, Londýne a iných mestách a boli veľmi žiadané. Bola to veľmi moderná hračka, ale aj ozdoba domu a preto nesmela chýbať v žiadnom príbytku. Výzdoba matriošiek bola rôznorodá a tiež veľmi podliehala móde. Matriošky maľovali miestni ľudoví majstri aj tzv. ikonisti (tí čo písali ikony).

Najväčšia matrioška bola vystavená na výstave Expo 70 v Tokiu a mala 72 dielov.

Časom sa v Rusku sformovalo niekoľko štýlov výroby a výzdoby matriošiek. Uvediem aspoň zopár hlavných, možno ste sa s tými vzormi stretli.

Semjonovská matrioška (cca rok 1929) – vzory Nižného Novgorodu a jeho oblasti. V roku 1935 vznikla fabrika “ Semjonovskaja rozpis“, ktorá sa maľuje a vyrába dodnes.

Zagorská (Sergijev Posad) matrioška – ľudová výroba zachovaná dodnes. Má jednoduchú výzdobu, používa sa červená, žltá, zelená a modrá farba. Linka tváre je čierna alebo sa vypaľuje. Oblečenie postavičiek matriošky je skromné, predná časť  je vyzdobená kvietočkami. Farba vlasov dievčat matrišoiek je svetlá až zlatistá. Ruky sú zohnuté dopredu a zväčša niečo držia, napr. hudobný nástroj (balalajku…), kohúta, nádobu s ovocím…

Tverská matrioška – matriošky typicky vymaľované červeno-čiernym vzorom a vyzdobené červeno-zlatým vzorom, tzv. chochlomou. Matriošky sú vlastne starodávne ruské dievčiny oblečené do slávnostného odevu s ozdobami okolo krku alebo pozlátenými ozdobami vo vlasoch a červenými šatkami orámovanými čiernymi vzormi so zelenými lístočkami.

Polchov-Majdanská matrioška – vyrávbali sa v okolí Nižného Novgorodu v 20. rokoch minulého storočia. Tieto slávnostné matriošky sú vytiahnuté do výšky a majú malú hlavu. Drevo matriošky sa maľuje anilínovými farbami modrej, červenej, zelenej, žltej farby. Ruky má spustené dole.

Vjatská matrioška – najsevernejšie matriošky Ruska. Majú svetlé vlasy a modré oči, tak typické pre túto časť Ruska. Tvár majú veľmi milú, stále sa usmievajú. Vyrábajú sa od roku 1930 a najväčší rozmach zažili v 60. rokoch minulého storočia.

Dnes sú matriošky vymaľované od výmyslu sveta. Nájdete na nich portréty ruských prezidentov, ruských hokejistov, dokonca sme našli aj tých slovenských hokejistov, kozmonautov, výjavy z biblie a svätých, rozprávkové bytosti…

Je teda na vás, aby ste si vybrali tú, ktorá vás osloví a bude vám pripomínať vaše putovanie Ruskom.

Eva Šandalová, alias ma3oska

 

 

 

 

 

Pokiaľ sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj svojim priateľom

TOP články

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

sicilia-ma3oska-travel-taliansko-dovolenka-zajazd-

14 júna, 2022

Sicília ostrov slnka – čo vám ponúka?

TOP články

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

sicilia-ma3oska-travel-taliansko-dovolenka-zajazd-

14 júna, 2022

Sicília ostrov slnka – čo vám ponúka?

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter