Moskva – megapolis, ktorý nespí

3 septembra, 2021

MOSKVA slzám neverí…

Tak sa volá skvelý film, ktorý si tí skôr narodení určite pamätajú.

ALE my si slzy ušetríme, na slzy dojatia, lebo nie jednému turistovi/turistke už slza vyhŕkla, keď sa prvý krát ocitol na Červenom námestí.

Tak to bolo aj so mnou v októbri  1994. Dodnes si presne pamätám miesto, kde ma tá slza dobehla a kde vybehla. Vždy, keď som na tomto mieste, moje srdiečko a podvedomie si na tento silný moment spomenie. Tak silná to bola emócia.

Ako a kedy do Moskvy cestovať?

Ísť do Moskvy s cestovkou? Alebo sám?

Stačí mi priletieť na predĺžený víkend? Čo uvidieť a kde si dať najlepší boršč?

Otázok je vždy veľa a odpovedí môže byť ešte viac, nakoľko každý jeden cestovateľ je iný a má tú svoju „optiku“.

Pokúsim sa to zhrnúť do pár viet a poradiť vám (nie odradiť vás).

Moskva je najväčšie mesto v Európe. Oficiálne má cca 12,5 milióna obyvateľov a spolu s Moskovskou oblasťou a návštevníkmi Moskvy sa tu denne nachádza vyše 15 miliónov ľudí.

Moskva má niekoľko letísk a záleží len na vás, na ktoré priletíte. Ja si letisko vždy vyberám podľa toho, kde idem a aký mám program. Tak to robia aj domáci. V tomto prípade nie je je vždy rozhodujúca cena letenky, ale rýchlosť, akou sa do miesta určenia z letiska dostanete. Bežné je ísť z letiska aj 2-3 hodinky, ak ste prileteli v čase „probky“ (čítaj zápchy), ktoré sú tu na každodennom poriadku (doteraz som si na to nezvykla). Vždy sa počíta konečný výsledok, koľko v konečnom dôsledku zaplatíte za taxíky a iné služby spojené s transfermi.

Veľmi dobrý variant je aj AEROEXPRES (vlak), ktorý chodí z každého letiska do širšieho centra a cca do hodiny vás dovezie na stanicu metra. Odtiaľ už idete na miesto určenia metrom alebo taxíkom. Ale aj tu je potrebné vedieť sa zorientovať, kde si vybrať hotel, aby bol čo najbližšie miesta, ktoré chcete navštíviť.

Ak idete s cestovkou, toto rieši ona a vás len spokojne vezú a vy počúvate sprievodcu a kocháte sa nádhernými pohľadmi, všetko fotíte, nemáte stres, netlačíte sa s kufrom vo vlaku, či metre.

Výber hotela je tiež veľmi dôležitý. Ak idete do Moskvy na obchodné rokovanie, vyberiete si hotel pri mieste, kde je miesto rokovania. Ak ste ale turista, tak je ten výber samozrejme iný. Buď si vyberiete hotel v centre, ale ten je drahší. Výhodou je, že denne ušetríte čas a stres z cestovanie. Hotely, ktoré sú ďalej, sú lacnejšie. Ale náročnejšie na logistiku cestovania. Pozor, neverte rezervačným systémom, to ich „…hotel je 5 minút od stanice metra…“ neplatí. Vynásobte to 2-3x a dozviete sa správny čas.

A konečne sa dostávame k programu.

Čo si v Moskve pozrieť? Ste tu prvý krát?

 

Ak ste odpovedali áno, tak potom je to jasné – Červené námestie, Kremeľ a park Zarjadie, slávny GUM a okolie s Boľšim teatrom, najväčším obchodným domom pre deti v Európe Detskim mirom…

Je toho veľa, čo sa dá pozrieť, a natlačiť a „zmenežovať“ to, zaobstarať lístky počas sezóny, to je tiež kus umenia. Ale nič nie je nemožné.

Záleží teda na vás, čo chcete zažiť a na čo máte čas. Či si ten svoj program dáte vypracovať  „cestovke“ na kľúč alebo pôjdete sami a budete hodiny venovať tomu, aby ste to zladili. Naša CK Vám vypracuje Itinerár podľa vášho priania, zabezpečí taxi, transfer, lístky do divadla… Vy si už len užívate Moskvu.

Tak či onak, Moskva vás očarí. Je autentická, priateľská, rôznorodá, čistá, očarujúca, svetielkujúca a veľmi fotogenická.

Žije 365 dní v roku, 7dní v týždni a 24 hodín denne – jednoducho Moskva nikdy nespí.

Ak som na niečo zabudla, prepáčte, ale jedným článkom Moskvu neopíšete. Sem treba prísť a ponoriť sa do tempa života a aspoň na pár hodín sa stať ozajstným  „MOSKVIČOM“

Vaša Eva Šandalová, alias ma3oska

Pokiaľ sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj svojim priateľom

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter