Murmansk – polárna žiara

14 novembra, 2021

Chcete vidieť polárnu žiaru – Auroru Borealis?

Asi niet človeka na našej planéte, ktorý by nechcel vidieť tento unikátny prírodný úkaz, ktorý je priťahovaný k planéte Zem jej magnetickým poľom. Miestni domorodci verili, že polárna žiara je niečo výnimočné, že je to, napr. osvetlený most do neba, alebo, že polárna líška skáče po kameňoch (hviezdach) a chvostom rozpráši častice a vznikne polárna žiara. Tých legiend, ktoré si môžete prečítať, ale ich môžete počuť od miestnych, je fakt veľmi veľa

Keď sa na tento jav pozrieme z pohľadu fyziky, polárna žiara je vlastne „fyzikálne spojenie“ vodíka a hélia s časticami slnečného vetra v našej atmosfére, ktoré sa sústreďuje nad severným pólom (veľmi jednoduchý opis).  Ale, nebudeme sa venovať fyzike, či chémii, čo sa tam „hore“ deje, skôr si dáme pár rád, ako „uloviť“ polárnu žiaru. Tak či onak, polárna žiara je niečo výnimočné a určite sa oplatí aspoň jeden krát v živote uvidieť Auroru Borealis.

 

Murmansk – prečo prísť loviť polárnu žiaru práve sem?

Murmansk a okolie sa rozprestiera na Kolskom polostrove a je to najlepšia lokácia pre lovenie polárnej žiary, nakoľko je to najsevernejší región európskej časti Ruska a aj spojenie je vcelku dobré (Moskva, Petrohrad).

Mesto leží za Severným polárnym kruhom na 6. rovnobežke a právom ho nazývajú aj hlavným mestom Arktídy. Murmansk nie je veľké mesto (na ruské pomery), má cca 400 000 ovbyvateľov a je to námorný prístav, ktorý vďaka Golfskému prúdu nikdy nezamŕza.

Ideálne na ulovenie polárnej žiary voľným okom práve v tomto regióne je obdobie september – apríl. Len pridám poznámku, že polárna žiara je tu celý rok, ale v tom období nie je viditeľná voľným okom. Lov polárnej žiary alebo, ak chcete magickej Aurory, nie je až taká ľahká záležitosť.  Polárna žiara sa síce krúti nad touto časťou zemegule, no oblačnosť je to, čo mnohým neumožní uvidieť tento prírodný jav, kvôli ktorému sem prišli.

 

Čo robiť v tomto prípade?

Jednoznačne odporúčam ísť za polárny kruh so skúseným sprievodcom. Lovenie polárnej žiary je tímová práca. Aby ste polárnu žiaru ulovili, je potrebný skúsený meteorológ, ktorý sleduje pohyb oblakov a sleduje intenzitu polárnej žiary, určí miesto a čas, kde a o ktorej je potrebné žiaru pozorovať. O to viac tu platí pravidlo „Byť v správnom čase na správnom mieste“. Sme na severe a poveternostné podmienky sa tu menia v priebehu pár minút.  Pamätám si naše posledné lovenie polárnej žiary, keď sme celé hodiny čakali oblečení a obutí na hoteli na povel, kedy sa vyráža. Na oblečenie vetrovky, teplej čiapky a rukavíc sme mali pár minút. Všetko ostatné sme už mali na sebe a v ruksaku.  Na lov je treba byť pripravení, nakoľko práve tento prvý výjazd bol neúspešný. Aj to sa môže stať a je potrebné rátať aj s takýmto neúspechom. Celkovo štatistika sa uvádza, že cca 15-25% turistov polárnu žiaru „neuloví“. Nám sa to však na ďalší deň podarilo a je to jednoznačne zásluha nášho sprievodcu a meteorológa, ktorí nám všetko pripravili a nonstop tento jav pozorovali.

A ešte jedna veľmi dôležitá informácia – správne teplé, nepremokavé a vrstvené oblečenie. V tomto prípade vždy odporúčam vrstvené a „neprefúkavé“ oblečenie. Obzvlášť, ešte raz napíšem  NEPREFÚKAVÉ! Na brehu Barentsovho mora (Severný ľadový oceán) vie veru vietor a počasie nepripraveného turistu poriadne potrápiť. Ja osobne vždy odporúčam, pokiaľ nemáte takéto oblečenie, nekupujte ho na Slovensku, v Murmansku sú špecializované obchody, kde bežne „obliekame“ našich turistov a verte, že za toto kvalitné oblečenie, ktoré vám vydrží dlho, kúpite ešte aj lacnejšie ako na Slovensku.

Nezabudnite aj na baterku či termosku.

 

Mnohí sa pýtajú – aký foťák mať zo sebou?

Ideálne je mať zrkadlovku, alebo CSC foťák a statív. Odporúčam nacvičiť si fotenie večernej oblohy, mliečnej dráhy manuálne s ručným zaostrením na nekonečno a otvorením clony čo najviac, ako sa len dá. ISO sa odporúča 400-1600, ale to záleží už od vášho fotoaparátu a od intenzity polárnej žiary. Opäť zdôrazním, keď idete so sprievodcom a zároveň fotografom v jednom, všetko vám pomôže nastaviť a aj vás odfotí, ako aj nás (prvá fotka v galérii). A ešte jedna poznámka, na mobil polárnu žiaru neodfotíte kvalitne, resp. vôbec.

A ešte jedna rada. Na lovenie polárnej žiary treba minimálne 3 dni. Preto je dobré naplánovať si aj doplnkový program – jazdu na psích záprahoch, návštevu dediny miestnych Saamov alebo  chovateľskej stanice husky (polárnych psíkov), prehliadku mesta Murmansk, či ľadoborca Lenin (prvý atómový ľadoborec na svete).

Tak ako priatelia, presvedčilo vás moje rozprávanie?  Vyberiete sa „Loviť“ polárnu žiaru?

Verím, že článok vás zaujal. Ak áno, podeľte sa s ním s priateľmi.

Eva Šandalová, alias ma3oska

 

 

 

 

 

Pokiaľ sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj svojim priateľom

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter