Čím je známa firma Karla Fabergé?
V prvom rade sú to veľkonočné vajíčka, ktoré Karl Fabergé vyrobil pre cársku rodinu. Ale aj iné šperky a darčeky z dielne Fabergé stoja za povšimnutie. Vzácne sú klenoty Fabergé z konca 19. a začiatku 20.storočia.
V roku 2013 sa otvorilo v Petrohrade Múzeum zlatníckeho domu Karla Fabergé.
Múzeum nájdete v Šuvalovskom paláci na brehu rieky Fontanka, neďaleko Nevského prospektu. Už samotný palác je architektonický skvost z rozmedzia 18. – 19. storočia. Pôvodne (ľavé krídlo) patril slávnemu rodu Voroncovových (cca rok 1780), potom palác vlastnil gróf Naryškin a od cca roku 1820 patril aristokratickému rodu Šuvalovovcov. Po revolúcii tu sídlili rôzne múzeá. Za zmienku iste stojí aj tzv. „parádnaja lestnica“ – slávnostné schodisko pre hostí z roku 1840, ktorým sa dostanete do expozície múzea. Na schodisku uvidíte aj busty imperátora Mikuláša I. a imperátorky Alexandry Fjodorovny, či kópiu antickej sochy Apolóna Belvederského. Samotné múzeum má niekoľko sál – my sa najskôr vyberieme do hlavnej expozície, kde sú vystavené najvzácnejšie exponáty – veľkonočné vajíčka.
Modrá sála múzea
Práve tu nájdete najcennejšie exponáty kolekcie – veľkonočné vajíčka Fabergé. Vajíčka vyrobil Karl Fabergé pre Alexandra III. a Mikukáša (Nikolaja) II. a pre členov imperátorskej rodiny. Spolu bolo v dielni Fabergé vyrobených 50 takýchto darčekov, avšak v petrohradskom múzeu nájdete len deväť. Každé vajíčko Fabergé sa vyrábalo asi tak rok. Ako píšu historici, začínalo sa hneď po Veľkej Noci (Pasche), aby sa k tej ďalšej Pasche stihli vyrobiť nové vajíčka.
Vajíčka Fabergé sa stali veľmi populárne aj medzi veľkopodnikateľmi cárskeho Ruska. Sedem vzácnych vajíčok bolo vyrobených aj pre Varavaru Keljch, pokračovateľku bohatej rodiny Bazanovovcov (spracovanie a ťažba zlata). Dve z týchto vajíčok sú vystavené aj múzeu – sú to vajíčka Kuročka (sliepočka) a Šantekler.
Práve vajíčko „Kuročka“ je veľmi zaujímavé, lebo je to taký predchodca Kinder vajíčka. Vajíčko malo bielu farbu a v ňom bola skrytá zlatá „kuročka“ v zlatom obale (akýsi pomyselný žĺtok). Prvý exemplár podaroval Alexander III. svojej manželke Marii Fjodorovne. Tento exemplár je však dodnes „nezvestný“.
Vajíčko „Šantekler“ bolo vyrobené v roku 1900. Modré vajíčko na stojane, je pokryté modrým emailom a do vnútra je vsadený doteraz fungujúci mechanizmus hodín. Na vrchu vajíčka je zlatý kohútik s briliantovými očami.
Vajíčko „Konvalinka“ je darček Mikuláša II. pre manželku Alexandru Fjodorovnu (rok 1898). Ružové vajíčko zdobia brilianty a steblá konvaliniek s perlami. Vo vnútri vajíčka je mechanizmus, ktorý dvíhal portréty samotného imperátora a ich dvoch dcér – Oľgy a Taťjany.
„Korunovačné“ zlatožlté vajíčko vyrobil majster dielne Fabergé Georg Štejn. Vajíčko je vyrobené na počesť korunovácie Mikuláša II. a jeho manželky. Prekvapením vo vajíčku je presná kópia koča, v ktorom šla na korunováciu imperátorka Alexandra Fjodorovna. Majster vyrábal vajíčko denne 16 hodín a jeho precíznosť vidno na každom autentickom detaile. Dvere na koči sa otvárali, dali sa s pustiť aj schodíky. Vo vnútri viselo vajíčko, prívesok zo žltého vzácneho briliantu. Pôvodne tam bolo iné vajíčko, ktoré Alexandra Fjodorovna vymenila za spomínaný briliant.
Vajíčka sú skvosty – viacej foto nájdete v galérii blogu, ale vyberte sa na zájazd do Petrohradu a môžete obdivovať túto precíznu prácu na vlastné oči.
Zlatá sála
Tu nájdete rôzne predmety z dielne Fabregé. Či už darčekové predmety, ktoré imperátori darovali svojim hosťom zo zahraničia, alebo ozdoby pre fajčiarov, rôzne tabatierky, hodiny. Najväčším zberateľom predmetov Fabergé bol Mikuláš II. Avšak aj Mária Fjodorovna rada nakupovala vo Fabergé darčeky pre svojich príbuzných – aj tieto predmety nájdete v múzeu.
V ďalších sálach nájdete predmety zo striebra, kryštáľu, obrazy a emailové riady, porcelán.
Múzeum stojí za zhliadnutie a očarí nielen ženské oko.
Vaša Eva Šandalová alias ma3oska