Vianoce u pravoslávnych – zvyky a tradície
Pre ozrejmenie, 6. január (gregoriánsky kalendár) je vlastne 24. december (juliánsky kalendár). Pravoslávna cirkev sa riadi juliánskym kalendárom a posun medzi katolíckymi a pravoslávnymi Vianocami vznikol prijatím gregoriánskeho kalendára v západnej Európe. Posun medzi jednotlivými kalendármi sa postupne zväčšoval a v súčasnosti je už 13 dní.
Sviatok „Roždenia spasiteľa Jesusa Christa“ (tak to znie po rusky) 25. decembra (podľa nášho kalendára 7. januára), je sviatok, kedy sa všetci veriaci stretávajú v chrámoch, oslavujú veselo a s veľkou slávou a úctou.
Ako to bolo dávno, pradávno, aké sú zvyky?
Pár dní pred „Roždestvom“, čítaj Vianocami, zabili prasiatko, lebo práve v tento deň sa jedla hlavne bravčovina. Samozrejme, do Vianoc mäso nejedli, bol totiž vianočný pôst. No deň pred 6.1. (24.12.) sa držal prísny pôst a jesť sa mohlo, až keď sa objavila prvá hviezda. Tú hľadali na oblohe hlavne deti, aby sa mohli už konečne najesť.
A čo jedli na ruské pravoslávne Vianoce? Ako základ bola tzv. Kuťa, alebo aj sočivo. Základom tohto vianočného jedla je pšeničná kaša, alebo aj ryža, sušené hrozienka, med, orechy – každý región mal svoje modifikácie.
Po tomto sa jedli ďalšie jedlá – tých muselo byť vždy 12 (ako apoštolov). Všetky boli pôstne a za stolom muselo sedieť vždy párne číslo ľudí. Ak bol v rodine nepárny počet ľudí, položili na stôl ešte jeden tanier a príbor.
Až potom, po pôstnych jedlách a modlitbách, sa jedlo mäso, ale aj ryby. Hydina sa podávala studená – napr. huspenina, ale hus alebo kačka vždy pečená a teplá.
Piekli sa kysnuté koláče tzv. pirogy s rôznymi náplňami: kapusta, mäso, vajce a varenja (niečo podobné ako naše džemy). Týmto pohostili hlavne deti a koledníkov.
Bežne sa stávalo, že v tento veľký deň pozývali k stolu aj neznámych cestovateľov, či chudobných bezdomovcov. Deti chodili po domoch s koledami, za čo ich vždy odmenili. No a mladé dievčatá, tie si dali veštiť, kedy a za koho sa vydajú.
V Rusku sa darčekmi obdarúvajú 31.decembra, keď sú u nich hlavné sviatky a darčeky nosí Ded Moroz.
Pár krát som sa osláv pravoslávnych Vianoc u priateľov zúčastnila a je to, tak ako aj u nás, veľmi pekný tradičný rodinný sviatok.
Eva Šandalová, alias ma3oska