Varaždin – niekdajšie hlavné mesto Chorvátska

6 mája, 2022

„Nás čaká Varaždin, tak poďme kočom parádnym. Ja všetko prichystám, ja všetko zariadim, veď na nás čaká celý Varaždin“….

Takto kedysi dávno v komickej operete Grófka Marica, maďarského operetného skladateľa Emmericha Kálmána, ktorého celý svet pozná ako nekorunovaného čardášového princa, pozýval chudobný gróf Koloman Župan do svojho najdrahšieho mesta Varaždina, bohatú a krásnu grófku Maricu.

ma3oska-travel-chorvatsko-zajazd-varazdin-

 

Asi väčšina Slovákov (nielen) pozná Chorvátsko ako prímorskú dovolenkovú destináciu. ALE Chorvátsko je aj veľmi bohatá história a nádherné mestá a ešte krajšia príroda.

Dnes si povieme niečo o meste Varaždin, ktoré až do mohutného požiaru v r. 1776 bolo prvým hlavným mestom Chorvátska. Ale nie len o histórii, v konci vás pozveme aj na festival Špancirfest Varaždín a to hneď na jeho 23.ročník.

ma3oska-travel-chorvatsko-zajazd-varazdin-

(foto zdroj spancirfest.com)

Bohaté maďarské a chorvátske aristokratické rodiny si tu postavili nádherné barokové a rokokové paláce, ktoré dodnes zdobia ulice mesta – monumentálny Draškovičov palác v rokokovom štýle (18.st.), v minulosti sídlo chorvátskeho bána Franja Nádasdyho a chorvátskeho parlamentu, rokokový palác francúzskeho rodu Sermage (18.st.), v ktorom môžete navštíviť obrazovú galériu, najcennejší rokokový palác v Chorvátsku Patačićov palác, osobitý palác Herzer (18.st.- 20.st.), o ktorého zvláštnostiach si porozprávame, Varaždinský župný palác (18.st.) – dnes sídlo Varaždinskej župy, Palác Erdody (18.st.) je najrozmarnejším barokovým palácom na ploche až 3200m2 a niekoľko meštianskych domov, z ktorých jedným z najpôsobivejších je renesančný dom Ritz zo 16. storočia s arkádami.

ma3oska-travel-chorvatsko-zajazd-varazdin-

Dominantou námestia kráľa Tomislava, nazývanom nie inak ako Korzo, je budova radnice   zo 16. storočia, s dodnes používaným kamenným erbom mesta z 15.st. potvrdeným kráľom Matejom Korvinom. Pred budovou radnice  uvidíte jeden zo symbolov mesta, tzv. „Purgarov“ (granátnikov) – členov varaždinskej mestskej stráže počas jej výmeny, čo je tradícia pretrvávajúca viac ako dve storočia a dnes jedinečná turistická atrakcia. Ak sa dobre rozhliadnete, zistíte, že mesto nestrážia len Purgari, ale aj anjeli, ktorí tu podľa legendy odpočívajú a spia. Majú svoj magický priestor v Múzeu anjelov a tiež tzv. „Anjelíčkovo“, to si ale budete musieť v uličkách mesta nájsť. Neodmysliteľné miesto na Korze má chýrna kaviareň Grófka Marica, v ktorej si môžete posedieť pri kvalitnej káve s lahodnou tortou s rovnomenným názvom grofica Marica, ktorej sláva siaha do čias Márie Terézie. Na Placi – mestskom trhovisku si zas môžete pochutnať na regionálnej delikatese – pečive s názvom „varaždinski klipič.“

Námestie tradičných remesiel má svoje genius loci. Nájdete tu klobúčnikov, keramikárov, ale tiež kováča, ktorý vám s úsmevom vyrazí pamätnú mincu pre spomienku. Ak budete pozorní, na budovách nájdete zaujímavé repliky remeselníckych cechov a inde zas „krinolínu lásky“, ktorá je spomienkou na časy, keď sa vo Varaždine úspešne rozmáhali krajčírske a tkáčske cechy.

Na jeden deň  na tomto mieste môžete byť kráľom alebo kráľovnou. Ste zvedaví?

Magnetom Varaždina je feudálna pevnosť, odpradávna nazývaná Starý zámok (UNESCO) postavená od 12. do 19. storočia a  situovaná v anglickom parku obklopenom mohutnými valmi. Najstaršou časťou pevnosti je Lisakova veža – strážna veža s reťazovým mostom, postavená v renesančnom slohu. Po zrekonštruovaných hradbách sa môžete prejsť a pokochať výhľadom na mesto. Dnes je v zámku  Mestské múzeum so zbierkou starých hodín, skla, keramiky, obrazov, dobových kostýmov a napr. aj vejár zo Slovanského bálu vo Viedni z 19. st., na ktorom Slovákov reprezentuje tam zobrazený Ján Kollár.

Varaždin je tiež „malým Rímom“

– z niekoľkých kostolov a kláštorov stojí za povšimnutie  Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, pôvodne  barokový jezuitský kostol  zo 17.st., dnes je miestom jednej z najznámejších kultúrnych udalostí v Chorvátsku –  barokových hudobných večerov. Župný kostol sv. Mikuláša (17.st.), patróna mesta, má nielen najvyššiu vežu  vysokú 54,5 metrov, ale aj svoj príbeh. Kostol sv. Ivana Krstiteľa, pred ktorým stojí socha Gregora Ninského, od jedného z najväčších sochárov v Chorvátsku Ivana Meštroviča.

Hovorí sa, že pošúchanie palca na nohe biskupa vám splní želanie a prinesie šťastie. Môžete preveriť.  Barokový kostol Uršulíniek zo 17. storočia je tak ružový, že pripomína sladkú tortu.

 

Prechádzky brehom Drávy, druhej najväčšej rieky v Chorvátsku, zeleným srdcom mesta – promenádou Vatroslava Jagića v anglickom štýle, moderným parkom Jána Pavla II., s vodným motívom rieky Drávy, Strossmayerovou promenádou, ktorá prechádza zákopmi okolo Starého zámku  Vás presvedčia, že Varaždin je kvetinovou záhradou Chorvátska a mesto dlhé roky získava početné národné ocenenia za záhradkársku úpravu.

Jedinečný festival Špancirfest premieňa v lete (koncom augusta)  celé historické jadro Varaždina na liaheň zábavy, smiechu, kulinárskych chutí a vôní s bohatým hudobným, divadelným a zábavným programom. Nezostáva len dodať NEPREMEŠKAJTE, zabavte sa a urobte tak bodku za letom – poznávací zájazd do Varaždina je TU 

Hrad Trakoščan

A keš ste už v tomto krásnom regióne Zagorie, vybehnite si aj na skvost kultúrneho, historického a architektonického dedičstva Chorvátska – hrad Trakoščan, postavený v 13. storočí v románskom slohu.

ma3oska-travel-chorvatsko-zajazd-varazdin-

Dnešnú podobu dostal v 19. storočí, keď ho v neogotickom slohu dal obnoviť vtedajší majiteľ – gróf Juraj Draškovič ako rezidenčný hrad s romantickým parkom a umelým jazerom. Prejdite sa bohato vyzdobenými reprezentačnými a obytnými miestnosťami, medzi ktorými vyniká Lovecká a Hudobná sála, jedáleň, fajčiarsky salón s krásnymi tapetami, maliarsky ateliér, hradná kuchyňa s kachľami či knižnica, obsahujúca viac ako 1500 historických kníh.

V zbrojnici môžete obdivovať jedinečné expozície historických zbraní a brnení, inde zas obrazy a predmety používané po celú dobu histórie hradu, alebo sa môžete len tak poprechádzať parkom okolo jazera po asi 5 km dlhom náučnom chodníku a obdivovať hrad zo všetkých strán.

Ostáva už len vybrať sa na víkend do Varaždína a okolí. Ak by ste teda chceli spoznať aj predchádzajúce hlavné mesto Chorvátska, poďte s nami na poznávací zájazd do Varaždína v lete na Festival Špancirfest v termíne od 27.08. – 28.08.2022 alebo na ADVENT vo Varaždíne v termíne 10.12. – 12.12.2022.

Tešíme sa na Vás !

Autori: Eva Šandalová + Daniela Valentová

 

 

 

 

 

 

 

Pokiaľ sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj svojim priateľom

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

TOP články

9 septembra, 2023

Prečo nosiť na dlhé lety kompresné ponožky – čo je to cestovná trombóza?

9 apríla, 2023

SAMARKAND skvost Orientu

sicilia s ma3oska travel

24 marca, 2023

Hotel Il Mulino

28 októbra, 2022

Luskáčik – vianočná rozprávka/balet pre všetkých

ma3oska-travel-apulia-puglia-dovolenka-taliansko

11 júla, 2022

Apúlia časť Salento

ischia-capri-procida-taliansko-ma3oska-travel-zajazd-dovolenka

7 júla, 2022

Ischia – ostrov skvelého oddychu

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter