Hlavná \ Zájazdy \ UZBEKISTAN - Hodvábna cesta

UZBEKISTAN - Hodvábna cesta - putovanie do srdca Strednej Ázie

 

 

Sher Dor Medressa - Registan - Samarkand - Uzbekistan- ma3oska-travel

 

Termín zájazdu - 2021:

06.10.-14.10.2021   "Keď dozrievajú granátové jablká"

 

Termíny zájazdu - 2022:

04.04.-12.04.2022   "Keď kvitne púšť"

15.04.-23.04.2022   "Keď kvitne púšť" - veľkonočný termín 

(len 4 dni dovolenky počas Veľkej noci)

 

05.10.-13.10.2022   "Keď dozrievajú granátové jablká"

 

Ak Vás láka Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou, máme  pre Vás pripravený jeden fantastický, ORIENT-om zaváňajúci poznávací zájazd.

Vyberieme sa po stopách dávnych karaván tam, kde ožíval orientálny bazár s tými najexotickejšími tovarmi, hodvábom, ovocím a koreninami. Veď v časoch minulých tadiaľ prechádzal aj slávny Marco Polo. 

Dnešný Uzbekistan bol srdcom Timurovej (Tamerlánovej) ríše, rodiskom zakladateľa modernej medicíny Avicennu, ale aj slávneho astronóma Ulugbeka.

Krajina je známa kvalitnou bavlnou, bavlníkové polia uvidíte všade okolo seba. Bavlna doteraz tvorí hlavný exportný artikel, aj keď na druhej strane je jej pestovanie príčinou vysychania Aralského jazera - uvidíme ho, resp. jeho torzo, z lietadla. 

A čo je v Uzbekistane, okrem nádherných historických pamiatok, ešte zaujímavé? Predsa veľmi príjemní ľudia. V pohode sa dohodnete rusky, alebo pri tej mladšej generácii hlavne anglicky. 

 

 

 

A verte nám, množstvo vecí z minulosti skutočného ORIENTU sa tu zachovalo dodnes a to robí túto destináciu ešte lákavejšou. 

 

 

UZBEKISTAN - dnes už samostatný štát v Strednej Ázii bol v minulom storočí súčasťou Sovietskeho zväzu. My však budeme obdivovať pre nás možno až "exotické" starobylé mestá a miesta, ktoré svoje najlepšie časy zažili hlavne vďaka spomínanej Hodvábnej ceste.

Navštívime spolu SAMARKAND, BUCHARU, púštnu oázu CHIVU a hlavné mesto TAŠKENT.

 

ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-samarkand 02     ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-samarkand 01     ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-samarkand 03

SAMARKAND

 

Uvidíme mešity, minarety, kupoly ozdobené nádhernými orientálnymi vzormi z majoliky a keramiky. Budeme nakupovať na starobylých orientálnych bazároch - napríklad aj exotické ovocie a zeleninu, sušené plody a oriešky. Ale dáme si aj poriadnu dávku pravého gastronomického zážitku a to ešte neviete nič o pravej uzbeckej kuchyni - plove, dimlame, lagmane, šalátoch - už teraz by sa vám mali zbiehať slinky.

 

ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-buchara 03      ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-buchara 01      ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-buchara 02

BUCHARA

 

PROGRAM POZNÁVACIEHO ZÁJAZDU

Deň

 

9 dní

 

1

odlet

 

Stretneme sa večer na letisku v Budapešti, kde začína náš výlet do Orientu. Letíme z Budapešti do Istanbulu , kde prestúpime na linku do Taškentu.

 

2

 

Prílet do TAŠKENT-u, hlavného mesta Uzbekistanu, ubytovanie sa a potom prehliadka starobylého mesta. Navštívime Kukeldašovu madrasu, architektonický komplex Chasraty Imam, námestie Mustakillik, knižnicu s údajne najstarším výtlačkom koránu na svete, ale aj usadlosť kniežaťa Romanova - vnuka Mikuláša I.

Samozrejme, že nevynecháme ani nádherné taškentské metro.

Návštivíme trh Čor-Su - veď orientálne uzbecké bazáre nemajú vo svete páru.

 

3

 

Ráno transfer do mesta CHIVA (UNESCO) - oázy medzi púšťami Kyzylkum a Karakum – starého sídelného mesto chanátu. Ubytovanie sa v hoteli. Potom nás už čaká opevnené vnútorné mesto Ičan-Kala a jeho pamiatky: mešita Džuma, citadela Kunya-Ark, minaret Kalta-minor, mauzóleum Seida Allaudinna, mauzóleum Pachlavana Mahmuda, palácový komplex Taš-chauli, madrasa Kutlug-Murad-Inak... Zdá sa vám, že sa vám už z toho pletie jazyk a krúti hlava? Nevadí, v skutočnosti je to ešte krajšie a zaujímavejšie.

Podvečer zažijeme neskutočnú romantiku priamo na hradbách starobylého mesta - západ slnka nad púšťou. 

 

4

 

Po raňajkách nasleduje transfer cez púšť Kyzylkum (Červený piesok), kde sa zastavíme a dáme si občerstvenie, ďalej cez rieku Amudarja do BUCHARY. Ubytujeme sa a vyberieme sa navštíviť prímestskú rezidenciu posledných bucharských emirov - palác Sitora-i-Mohi Hosa. Podvečer sa prejdeme po starobylom námestí Lab-i-hauz, navštívime Bucharský bazár – tu nás čaká konečne pravý a nefalšovaný „šoping“ - nakupovanie darčekov: strieborné šperky, hodvábne koberce, hodvábne šatky a oblečenie, pašmíny z ťavej srsti, ktoré sú tak jemné, že ich prevlečiete cez prsteň.

Verte nám, nákup darčekov v Oriente je dôležitá časť našich poznávačiek.

Večer si užijeme folklórne vystúpenie uzbeckého súboru spojené s večerou.

 

5-6

 

Nasledujúce 2 dni budeme venovať spoznávaniu Buchary - mesta zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Uvidíme spolu námestie Lab-i-hauz, starú židovskú štvrť, mešitu Magok-i-Attár – najstaršiu mešitu, ktorá sa v strednej Ázii zachovala, Veľkú mešitu (mešita Kalyan) so 47 m vysokým minaretom Kalyan, madrasy Ulugbeka Abdul Azíz Chána; mauzóleum Ismaila Samániho, zakladateľa dynastie Samánovcov; Ayubov prameň (mauzóleum).

Samozrejme, navštívime aj mestskú pevnosť Ark, ktorá bola po stáročia sídlom bucharských vládcov

Podvečer bude venovaný workshopu - rýchlokurzu Ako sa naučiť variť ten najlepší uzbecký PLOV.

 

7-8

 

Siedmy deň začneme presunom rýchlovlakom do ďalšieho bodu nášho putovania po Hodvábnej ceste - do Samarkandu (UNESCO) – mesta, ktoré si pamätá časy Alexandra Macedónskeho (pod názvom Marakanda), a hlavného mesta stredovekej ríše Amira-Timura (Tamerlána) a jeho následníkov. V Samarkande nás čaká nabitý dvojdňový program.

Ubytujeme sa a pohrúžime sa do objavovania pamiatok tohoto historického skvostu Strednej Ázie. 

Naše kroky povedú na centrálne námestie mesta - námestie Registan (Piesočné námestie) tvorené 3 ikonickými stavbami: madrasou Ulugbeka, madrasou Sher-Dor a madrasou Tilya-Kori, súčasťou ktorej je aj mešita s nádhernou zlátenou vnútornou výzdobou.

Mesto je plné pamiatok spojených s menom Tamerlána - uvidíme jeho rodinnú hrobku Gur-e-Amir, mešitu Bibi-Hanum, Ulugbekovu hvezdáreň.

Výstúpame po schodoch komplexu Shah-i Zinda, aby sme obdivovali architektúru pohrebiska, ktorého stavby sú datované do obdobia 9.-14. storočia.

Vyberieme sa na nákup na miestny trh - bazár Siab, kde sa budeme môcť ponoriť do atmosféry orientálneho trhu.

Navštívime manufaktúru na výrobu hodvábneho papiera. Každý si bude môcť vyrobiť ten svoj kúsok papiera, respektíve si ho vyzdobiť. Tiež nás čaká degustácia uzbeckých vín a koňakov -za doplatok na mieste.

Čaká nás ešte posledný transfer rýchlovlakom zo Samarkandu do Taškentu a následne transfer na letisko.

 

9

odlet

 

Naše putovanie po mestách Hodvábnej cesty končí - zavčasu ráno nás čaká odlet z Taškentu do Budapešti cez Istanbul.

 

 

* zmena programu vyhradená

** zájazd je garantovaný od 8 osôb

 

Základná cena zájazdu (1 osoba v 2-lôžkovej izbe) - 1 220,00 eur

 

CENA ZAHŔŇA:

 • ubytovanie: 6 x v 3* hoteloch - v izbách s vlastným príslušenstvom (WC, sprcha) a klimatizáciou (2 noci - letecké transfery do destinácie a z destinácie)
 • stravovanie: 7 x plná penzia (raňajky, obed, večera);
 • transfery:
  • letecký transfer Taškent – Urgenč (Chiva);
  • autobusový transfer Chiva - Buchara;
  • transfer rýchlovlakom Afrosiyob Buchara - Samarkand a Samarkand - Taškent;
 • všetky vstupy podľa plánu cesty;
 • prehliadky s miestnym sprievodcom + delegát CK ma3oska travel;
 • folklórny večer v Buchare;
 • workshopy podľa programu;
 • pitný režim - voda denne 0,5 litra/osoba a typický uzbecký čaj na posilnenie;
 • letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky;
 • poistenie CK voči úpadku.

 

CENA NEZAHŔŇA:

 • doprava: letecky Budapešť - Istanbul - Taškent a späť (letenka v triede economy - kufor 20 kg, príručná batožina 8 kg) - cena od 530,00 eur;
 • cestovné poistenie (Union poisťovňa, a.s.) s poistením storna zájazdu 4,20 eur/deň/osoba alebo cestovné poistenie s poistením storna zájazdu PANDEMIC (krytie Covid-19) 6,30 eur/deň/osoba;
 • PCR test pri odlete;
 • sprepitné pre miestnych vodičov a sprievodcov 20,00 eur (platí sa sprievodcovi na mieste).

 

Predpokladaná konečná cena zájazdu (1 osoba v 2-lôžkovej izbe) - 1 750,00 eur

 

DOPLNKOVÉ SLUŽBY - PRÍPLATKY

 • príplatok za jednolôžkovú izbu - 130,00 eur;
 • transfer na / z letiska v Budapešti - cena na vyžiadanie;
 • letenka v biznis triede - cena na vyžiadanie.

V prípade záujmu cestovateľov-jednotlivcov sprostredkujeme spoločné ubytovanie v 2-lôžkovej izbe.

 

ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-chiva 01      ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-chiva 03      ma3oska-travel-uzbekistan-hodvabna-cesta-chiva 02

CHIVA

 

 

Tešíme sa na Vás.

Vaša cestovná kancelária ma3oska® travel 

logo_MA3OSKA R

Podmienky vstupu do Uzbekistanu a návratu do SR:
 
Pri vstupe do Uzbekistanu sú cudzinci povinní preukázať sa potvrdením o vykonaní PCR testu nie starším ako 72 hodín s negatívnym výsledkom testu.
***************
 
Bez rozdielu na to, z akého štátu na Slovensko prichádzate, ste povinný zaregistrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica
Všetky potrebné info o návrate domov (platné od 19.7.2021): https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/rozcestnik_hranice_19-7-2021.pdf
 
 
CESTOVNÉ POISTENIE UNION
 
UNION
Zaujímavosti
31 03 2021, 12:55

Plán vysielaní na mesiac apríl 2021 

 

09 02 2021, 15:23

Cestovné poistenie od UNIQA poisťovne, a.s., kryje už aj poistné udalosti spojené s COVID-19!

 

20210209_115111 vyrez

09 01 2021, 20:57

Milí priatelia, aj v roku 2021 pokračujeme v cykle „S ma3oskou na cestách“ 

Naša prvá téma bude zaujímavá a inšpirovali ste nás práve vy, naši cestovatelia, poslucháči a čitatelia.

Téma: "MÝTY v ruskej histórii - obdobie vládnutia rodu Romanovovcov - do roku 1917".

 

05 01 2021, 22:15

Vianoce u pravoslávnych (nielen) v Rusku podľa juliánskeho kalendára.

Kým u nás na Slovensku sa 6. januára oslavuje sviatok Troch kráľov, u pravoslávnych veriacich sú práve teraz začínajú PRAVOSLÁVNE VIANOCE.

ma3oska-travel-zajazdy-do-ruska-ruske-vianoce-1

05 01 2021, 19:24

TOP zaujímavosti z Ruska. 

Pri príprave poznávacích zájazdov po Rusku, človek natrafí na rôzne zaujímavosti, prečítajte si o niektorých spolu s nami. 

ma3oska-travel-zajazdy-do-ruska-kamcatka-2

Mám záujem o ďalšie informácie
Začiatok zájazdu
Koniec zájazdu

Odoslaním formulára potvrdzujete že máte viac ako 18 rokov. Vaše osobné údaje spracujeme iba za účelom vybavenia vašej žiadosti. Viac o ochrane osobných údajov

 

Copyright © 2016 - 2021
Naša webová stránka využíva takzvané cookies. Ide o malé textové súbory, ktoré sa s pomocou prehliadača ukladajú vo vašom počítači. Cookies používame na to, aby bola naša ponuka prispôsobená používateľovi. Niektoré cookies zostávajú uložené vo Vašom počítači, kým ich nevymažete. Umožňujú nám pri vašej opätovnej návšteve rozpoznať Váš prehliadač. Ak si neželáte ich používanie, môžete si prehliadač nastaviť tak, aby Vás informoval o použití cookies a aby ste ich mohli povoliť len pre určitý konkrétny prípad. Deaktivácia cookies môže obmedziť funkčnosť našej webovej stránky. Zásady ochrany osobných údajov
OK