ALTAJ

Znovuzrodenie na Altaji

Magický Altaj a sila hôr a prírody.
1. deň
Odlet do Ruska

Odlet cez Moskvu do republiky Altaj a jej hlavného mesta Gorno-Altajsk.

2. deň
Altaj - zlaté hory a mystické miesta

Po raňajkách sa vyberieme do múzea Altajska, kde sa dozvieme veľmi zaujímavé informácie o tomto kraji, o altajskej princeznej, o osídleniach, ktoré majú vyše 7000 rokov, čo sú to kurgany a prečo Altaj tak priťahuje tisíce turistov ročne.

Po obede sa vyberieme do lyžiarskeho strediska Manžerok (1080m). Navrch hory Siňucha sa vyvezieme modernou lanovkou, zastavíme sa pri zlatej soche "Altyn-aj" čo v preklade znamená "Zlatá baba" a zaželáme si prianie, pri ktorom treba splniť určité rituály. Aké? To sa dozvieme na mieste.  Pred návratom si dáme kávu s cédrovými orieškami, miestnu špecialitu. Sme predsa na Sibíri a cédre, práve tie altajské sú výnimočné svojimi orieškami a veľmi liečivé.

K večeru pôjdeme k rieke Katuň, ktorá má dĺžku cca 700 km a pár desiatok km si pozrieme aj my. Rieka Katuň pramení pod záhadnou magickou posvätnou horou Belucha. Ale o tom si povieme až pri rieke.

Večer pravá altajská baňa (sauna). Pri saunovaní si porozprávame veľa mystických príbehov spojených s Altajom.

3. deň
Deň troch mostov

Po raňajkách sa vyberieme na magistrálu Čujský trakt, jednu z najkrajších ciest na svete, ktorá spája Európu s Áziou. Práve v týchto miestach sa prechádza popri rieke Katuň.

Dnes nás čakajú okrem iného "Zuby draka", ktoré vytŕčajú z vody hneď vedľa mostu, ktorým prejdeme pešo ponad rieku Katuň.

Ďalším mostom bude Oroktonský most, ktorý priam "visí" nad riekou Katuň a pod nami bude hĺbka neuveriteľných 70! metrov. Veru k Altaju patrí aj kus adrenalínu.

Tretím mostom bude visutý most na ostrov Patmos v dedinke Čemal. Ostrov - skala, ktorú obmýva rieka Katuň, je známa svojim pravoslávnym minichrámom apoštola Jána Evanjelistu.

Večer si oddýchneme u miestneho včelára, čaká nás degustácia altajského medu, medovuchy (až na mieste prezradím, čo to je), ale hlavne zábavné rozprávanie miestneho včelára. A kto bude chcieť ,môže si dať aj "včelovicu" alebo, ak chcete "samogon jo-cho-cho..." Bude veselo!

Neskorý návrat do hotela.

4. deň
Čujské serpentíny

Raňajky a vyrážame ďalej spoznávať Altaj.

Každý jeden návštevník Altaja "musí prejsť" Čujským traktom. Cesta sa stavala ešte začiatkom 20. storočia za cárskeho Ruska a vedie až na hranice s Mongolskom. Zastavíme sa na mieste, kde je vidieť ešte starú časť cesty, ktorá sa nad riekou Katuň doslova skladala zo skál. Miesto nádherné, fotogenické a silné svojou energiou. Tu je aj pamätník všetkým, ktorí Čujský trakt stavali.

Po obede navštívime pohrebisko starých skýtov - Uč Elmek. Tu sa dozvieme viac o týchto pôvodných obyvateľoch Altaja (nielen).

Podvečer ideme do dedinky Aktaš. Čaká nás príjemné posedenie s miestnymi altajcami, ktorý nám zaspievajú pre nich typický hrdelný spev. Je to niečo výnimočné a sme radi, že si to budeme môcť  vypočuť. Pohostia nás miestnym chlebom baursak, altajskými jedlami a ako aperitív si dáme mliečnu vodočku.

Prenocujeme v neďalekej turistickej dedinke v chatkách. Kto bude mať záujem, môže sa "popariť" v pravej altajskej bani (saune).

5. deň
Ideme na Mars!

Dnešný deň bude opäť výnimočný, veď Ideme na MARS! 

Ale ešte pred tým, hneď po raňajkách navštívime prírodnú atrakciu v lone prírody - Gejzírové jazero. Jazero je magicky smaragdové a pramene, ktoré priam vyrážajú z dna modro-šedej hliny vytvárajú neuveriteľné úkazy. Stačí sa len zahľadieť a nechať sa unášať týmto pohybom vody a človek ani nevie, ako sa dostáva do symbiózy s prírodou. Voda sa krúti v znaku jing-jang a vy sa nechávate unášať ďalej a ďalej... Áno aj toto je Altaj!

Ale to nie je všetko...

Ďalej pokračujeme Čujským traktom smerom k Mongolsku cez Kurajskú step a ocitáme sa doslova na Červenej planéte, na MARS-e.  Prečo to tak je? Miestna pôda je bohatá na minerály s obsahom železa. V priesmyku Kyzyl-Čin vám červené hory poskytnú akýsi vesmírny pohľad, vesmírne fotky a celkový pocit byť tu, je nejaký iný kozmický, veď sme na Marse!

Večer návrat do ubytovne.

6. deň

Aj dnešný deň bude v znamení spoznávania Altaja.

Po raňajkách sa vyberieme k rieke Katuň, na miesto kde sa do tejto veľkej altajskej rieky vlieva rieka Čuj. Vypočujeme si legendu o silnej láske dvoch mladých ľudí... Cestou nás čaká ešte starý Ininskyj most .

Po dobrom obede sa vyberieme na výhliadku Malý Jaloman, prejdeme sa k "energetickým" kameňom. Po tomto nabití sa energiou nás čaká priesmyk Čike Taman a neobídeme ani miestny trh so suvenírmi, kde si nakúpime darčeky pre našich najbližších.

Návrat do Gorno-Altajsku.

7. deň
Gorno Altajsk

Dnes voľný deň - relax.

Je možné objednať si individuálne rôzne atrakcie

  • rafting na rieke Katuň
  • obhliadka Altaju na vrtuľníku
  • prechádzka po altajských horách na koni
  • iné podľa aktuálnej ponuky

Pre tých, čo ostanú na hoteli, odporúčame skvelé altajské relaxačné liečebné procedúry - ponuka v CK.

8. deň
Odlet domov

Dnes sa rozlúčime s riekou Katuň, poďakujem jej za priazeň.

Odlet cez Moskvu domov

P.S. Altaj je magické miesto, pri rozlúčke nesmútime, lebo väčšina ľudí sa vždy na Altaj vráti... Minimálne mysľou a tým, čo si odtiaľto odniesli.

celoročne

plná penzia

slovenský sprievodca

8 dní

letecky

Termíny

od 14.05.2022
do 21.05.2022
voľný
od 770,00 EUR
od 15.05.2022
do 22.09.2022
voľný
od 770,00 EUR

Výpočet ceny

Polia označené * sú povinné

Táto web stránka používa súbory cookies