Apúlia – časť Salento – leto 2023

Maldivy Európy – aj takto nazývajú JV región Talianska – Apúlia Salento

Apúlia

Apúlia - chutné putovanie talianskym "podpätkom"

APÚLIA (taliansky PUGLIA) – JV región slnečného Talianska vypĺňa časť „podpätku talianskej čižmy“. Určite vás očarí tak, ako očarila nás, keď sme zájazd pripravovali. Alberobello, Matera a ďalšie mestečká sú okúzľujúce.

APÚLIA (taliansky PUGLIA)

Apúlia, Puglia (opätok Talianska) - miesto, kde sa zastavil čas; Karibik Európy... od Gargana (Národný park od r. 1991) po Salento (Lecce-Leuca). Malebný, hoci rovinatý, kraj plný olivových hájov a mandľových plantáží. Dovolenka bez rezortov a bez all inclusive. Apúlia sa necíti byť úplne talianskym krajom, skrýva v sebe desiatky mikrokozmov. Ďaleko od Benátok, Ríma, Sicílie... geograficky aj atmosférou. Aj súčasť Talianska, aj nie; exotika v Európe. Historicky katolícka, ale so silnou pravoslávnou črtou... so svetoznámymi vínami, cestovinou  orecchiette a koláčikom pasticciotto.

Basilicata patrí k najmenej rozvinutým oblastiam. Je to jeden z najodľahlejších, ťažšie dostupných a najchudobnejších regiónov Talianska. Veľkým lákadlom pre turistov je, najmä, mesto Matera, označované ako "mesto hanby" a množstvo zaujímavých cyklotrás, ktoré umožňujú objaviť skryté zákutia tohto kraja (prirodzene ho prepájajú s Apúliou či Kalábriou).

A my sa práve teraz vyberieme do tejto nádhernej oblasti.

 

 

1. deň

Odlet do Talianska

Prílet z Viedne do Bari; transfer na hotel , voľný program za asistencie slovensky hovoriaceho ma3oska sprievodcu, ktorý je certifikovaný na Taliansko

2. deň

Altamura (ochutnávka chleba D.O.P.) +mesto „hanby“ Matera

Raňajky a po raňajkách začína náš poznávací zájazd.

Altamura milé nenápadné stredoveké mestečko, s pekným námestím, obchodíkmi a kaviarničkami.

V Altamura sa zastavíme, aby sme spolu s inými miestnymi produktmi ochutnali chlieb, ktorý získal ako jediné európske pečivo označenie D.O.P.

S oblaženým žalúdkom potiahneme za oblažením oka, do mesta Matera (región Basilicata). Najtajomnejšie mesto Talianska, kedysi označované ako "mesto hanby”; ľudia žili v dosť netradične -ich obydlia boli staré jaskynné obydlia z tufového kameňa, tzv. Sassi, vytesané do strmých skalných útesov (UNESCO). Zážitok na pohľad zvonku, ale aj zvnútra.

Možno aj preto sa tu natáčala "Bondovka"  "No time to Die" s Danielom Crag-om agentom 007.

V podvečer návrat na hotel, voľný program.

3. deň

Alberobello, Locorotondo

Raňajky a po raňajkách začína náš ďalší deň poznávacieho zájazdu.

Dnešný  deň sa budeme túlať rozprávkovým a nesmierne fotogenickým Alberobello. Jedno z najzaujímavejších a možno aj najviac fotených talianskych miest so svojimi trulli (domčeky), ktoré nenájdete nikde inde na svete (UNESCO); a v mnohých sa dodnes žije, sú tam obchodíky a kaviarničky. Budete sa cítiť ako v nejakom filme, kde stovky domčekov lemujú uličky nádherného mestečka. Na námestí si pochutíme na "tipici italiani prodotti" poznáme tam skvelý obchodík s týmito lahôdkami. Apropó, hoc je toto mestečko menšie, v butikoch viete kúpiť veľmi štýlové talianske oblečenie.

Po prehliadke Alberobello sa presunieme cca 8 km do Locorotondo.

Čím je výnimočné? Loco určite vínami (DOC), ale aj architektúrou. Napríklad aj kruhovým pôdorysom pôvodnej osady, ktorá je dnes historickým centrom mestečka, s krásnymi bielymi budovami a romantickými uličkami. Všetko pekne "do kruhu" - odtiaľ vychádza aj názov mestečka (loco=miesto, rotondo = okrúhly/okrúhle neisto = Locorotondo )

Je možnosť degustácie miestneho vína - informácie u sprievodcu.

Po nádhernom a skutočne nezabudnuteľnom dni sa vrátime v podvečer na hotel.

Večer voľný program.

4. deň

Bari

Raňajky a po raňajkách začína náš ďalší deň poznávacieho zájazdu.

Bari je už v porovnaní s predchádzajúcimi mestečkami "veľkomesto" a my si podrobne prezrieme.

Tesné krivoľaké uličky - jedna má dokonca menej ako 1 meter - starého mesta Bari ukrývajú asi 40 kostolov a 120 kaplniek zasvätených Panne Márii, vrátane Baziliky San Nicola, v ktorej sú uložené ostatky svätého Mikuláša (Nicolaja -známe pútnické miesto pravoslávnych veriacich). Nie, nechystáme sa prejsť kostol za kostolom… len sa chceme spolu "stratiť" v labyrinte uličiek a dvorov, vychutnať si atmosféru mesta, prejsť starý rybí trh a svoju vychádzku ukončiť klasickým obedom, ktorý si sami pripravíme - tzv. cooking class -kto bude mať záujem). Miestna Signora nám odhalí tajomstvo receptu a tvarovania slávnych cestovín orecchiette, ktoré zalejeme skvelým pohárom vína. Miestne siňorini môžete vidieť v uličkách, kde ručne priamo pred turistami vyrábajú miestne cestoviny.

No a ak nechcete na dovolenke "variť", tak vám náš ma3oska sprievodca poradí reštauráciu, kde vás obslúžia a podajú to NAJ "GUSTO" čo len môžete v Bari nájsť. Máme pár skvelých tipov.

Po nádhernom a skutočne nezabudnuteľnom dni v Bari sa vrátime v podvečer na hotel.

Večer voľný program.

5. deň

Polignano e Mare + odlet domov

Dnes si ešte pred odletom pozrieme mestečko Polignano e Mare. Toto kúzelné mestečko s malou pieskovou plážou a netypickou jaskynnou reštauráciou nad hladinou mora. Dominantou mesta je jej stará časť, ktorá bola vystavaná na skale nad rímskym mostom. Pod mostom je malá, ale veľmi romantická pláž a urobíte si tu skutočne nádherné fotky.

Prídeme až k soche talianskeho speváka Domenica Modugno, ktorého poznáte skôr podľa piesne "Volare..." Urobíme si ďalšie nádherné foto na rozlúčku - romantika musí byť veď sme v Taliansku, more + staré talianske mestečko v pozadí a socha TOP talianskeho speváka  - no čo vám budeme čo hovoriť, toto je Taliansko, amici!

Dáme neskorší obed v gastro raji, v  známej miestnej trattorii a ide sa domov.

Lúčime sa s mestečkom a čaká nás presun na letisko; odlet z Bari do Viedne.

 

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca

ma3oska travel zajazd taliansko

5 dní

zajazd letecky ma3oska travel

letecky VIEDEŇ

Termíny

od 12.10.2022
do 16.10.2022
vypredané
od 838,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter