Apúlia

Apúlia – chutné putovanie talianskym „podpätkom“

Okúzľujúca Apúlia

Malebný taliansky opätok

Apúlia – časť Salento – leto 2023

Maldivy Európy – aj takto nazývajú JV región Talianska – Apúlia Salento

Čarovná Apúlia

Apúlia perla na opätku Talianska

Poďte s nami na dych vyrážajúci poznávací zájazd. Skočíme si spolu na taliansky opätok, kde si pozrieme mestá Altamura, Matera, Alberobello so svojimi trulli domčekmi., ale aj mesto Locorotondo.

APÚLIA  po taliansky PUGLIA

Apúlia/Puglia tzv. opätok Talianska je miesto, kde sa zastavil čas. Pre mnohých je to aj Karibik Európy, a to hlavne  časť od Gargana (Národný park od r. 1991) po Salento (Lecce-Leuca). Malebný, hoci rovinatý, kraj plný olivových hájov a mandľových plantáží. V Apúlii je dovolenka bez rezortov a bez all inclusive servisu, no je veľmi chutná a pohostinná a iná.

Apúlia a apúlijčania sa necítia byť úplne talianskym krajom, skrývajú v sebe desiatky mikrokozmov a rôznych zákutí.  Kraj je ďaleko od Benátok, Ríma, Sicílie nielen geograficky, ale aj atmosférou a samotným charakterom.  Historicky je Apúlia katolícka, ale so silnou pravoslávnou črtou, nakoľko v jednom z kosotov Bari je pochovaný jeden z hlavných patrónov pravoslávnej cirkvi svätý Mikuláš/Nikolaj - okrem iného patrón aj nás cestovateľov. A nedá sa nespomenúť, že Apúlia je známa svojimi svetoznámymi vínami - má ich tu aj známi spevák AL Bano, svojou cestovinou  orecchiette ( mäžete sa naučiť ju pripravovať na kurze varenia počas zájazdu) a koláčikom pasticciotto.

Basilicata patrí k najmenej rozvinutým oblastiam. Je to jeden z najodľahlejších, ťažšie dostupných a najchudobnejších regiónov Talianska. Veľkým lákadlom pre turistov je, najmä, mesto Matera, označované ako "mesto hanby" a množstvo zaujímavých cyklotrás, ktoré umožňujú objaviť skryté zákutia tohto kraja (prirodzene ho prepájajú s Apúliou či Kalábriou).

A my sa práve teraz vyberieme do tejto nádhernej oblasti.

LETY:

odlet Viedeň 16.10.2022 - 18:30 - prílet Bari 20:00hod

odlet Bari 19.10.2022 - 16:05hod - prílet Bratislava 17:35hod

1. deň

Odlet z Viedne do Bari

Po prílete transfer do hotela, ubytovanie a voľný program

2. deň

Altamura, Matera

Po raňajkách začína program nášho poznávacie zájazdu:

Altamura. Nenápadné stredoveké mestečko, s drobným centrom, kde sa dá poľahky zorientovať. V Altamura sa zastavíme, aby sme s inými miestnymi produktami ochutnali miestny chlieb, ktorý získal ako jediné európske pečivo označenie D.O.P. S oblaženým žalúdkom potiahneme za oblažením oka, do mesta Matera (región Basilicata).

Najtajomnejšie mesto Talianska, kedysi označované ako “mesto hanby”; staré jaskynné obydlia z tufového kameňa, tzv. Sassi, vytesané do strmých skalných útesov (UNESCO). Zážitok na pohľad.

V meste Matera sa natáčala aj najnovšia "Bondovka" - No Time to Die, čím si mestečko získalo ďalšie svetové uznanie, ako jedno z TOP miest pre filmový priemysel.

Užijete si nezabudnuteľný deň.

Po programe návrat do hotela, voľný program.

3.deň

Alberobello, Locorotondo

Po raňajkách začína program:

Ďalší deň sa budeme túlať rozprávkovým a nesmierne fotogenickým Alberobello. Jedno z najzaujímavejších talianskych miest so svojimi trulli, ktoré nenájdete nikde inde na svete (UNESCO); v mnohých sa dodnes žije. Viac si povieme, keď budeme spolu.

Neďaleko Alberobello (len 8 km) máme ďalší (nenápadný) skvost Puglie, Locorotondo. Loco je známe svojimi vínami (DOC) a kruhovým pôdorysom pôvodnej osady, ktorá je dnes historickým centrom plným úzkych uličiek a na seba nalepených bielych domov.

Z kruhu vychádza aj jeho názov (loco = miesto; rotondo = okrúhly; "okrúhle miesto").

Užijete si nezabudnuteľný deň. Po programe návrat do hotela, voľný program.

4.deň

Bari

Po raňajkách nasleduje výlet do Bari.

Bari - Tesné krivoľaké uličky starého mesta Bari ukrývajú asi 40 kostolov a 120 kaplniek zasvätených Panne Márii vrátane Baziliky San Nicola. Práve tu sú uložené ostatky svätého Mikuláša (známe pútnické miesto pravoslávnych pútnikov).

Donna Maria nám odhalí tajomstvo receptu a tvarovania svetoznámych cestovín orecchiette, ktoré si sami pripravíme (tzv. cooking-class - fakultatívne, nie je povinné).

Ak nebudete chcieť, poradíme skvelú miestnu reštauráciu, kde sa "mangia da Dio e si paga poco". V Puglii určite hladovať nebudete; práve naopak! :-))

A nezabudnite, práve Bari je skvelé miesto na výborný "šoping" kde nájdete vychytávky pravej kvalitnej talianskej módy.

Po programe transfer na letisko, odlet do Viedne.

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca počas celého pobytu

ma3oska travel zajazd taliansko

4 dni

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 16.10.2022
do 19.10.2022
voľný
od 785,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter