Arménsko

Arménsko – krajina pod bájnou horou ARARAT

Gruzínsko

Gruzínsko – zájazd na pohostinný Kaukaz

Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko – lyžiarske stredisko GUDAURI

Arménsko a Gruzínsko

Arménsko a Gruzínsko - zájazd na Kaukaz

Porovnajte s nami kultúru dvoch kaukazských krajín. Spoznáme Arménsko a Gruzínsko. Navštívime mestá Jerevan, Tbilisi, historické pamiatky a architektúru (UNESCO). Skvelé jedlá, vína a samozrejme koňaky. A Kaukaz nás uchváti svojou mohutnosťou a nádhernými výhľadmi.

Arménsko a Gruzínsko 

Kaukaz má svoje čaro - divokú prírodu, ale aj temperamentné obyvateľstvo. Odjakživa stojí na obchodných cestách z východu na západ a zo severu na juh. Kaukaz pamätá toho veľmi veľa,  zažil svoje pády, ale aj znovuzrodenia. Krajiny fascinujú svojou prírodou a výhľadmi "do nekonečna", ale aj architektúrou starou ako samotné ľudstvo, mnohé z nich sú zaradené do dedičstva UNESCO.

SPOZNAJME a OCHUTNAJME spolu pohostinný KAUKAZ!

1. deň

Odlet do Arménska

Stretneme sa spolu na letisku vo Viedni, odlet a po prílete transfer do hotela v Jerevane.

2. deň

Jerevan ako na dlani

Po raňajkách sa stretneme na recepcii a začíname spoznávať Jerevan. Dnešný deň zasvätíme hlavnému mestu Arménska.

Jerevan vznikol ako malá osada na brehu rieky Hrazdan pred viac ako 2800 rokmi a je jedno z najstarších hlavných miest na svete. No moderný Jerevan je však viac než len mesto so starobylou kultúrou. Turistom sa predstaví svojou príjemnou atmosférou, chutnou kuchyňou, historickými pamiatkami, ale aj príkladmi modernej architektúry.

Počas exkurzie po centre mesta uvidíme najväčšiu arménsku katedrálu sv. Gregora Osvietiteľa, budovu Národného divadla, opery a baletu, Modrú mešitu, park 2800. výročia Jerevanu, Tsitsernakaberd  - memoriálny park, pamätník arménskej genocídy, terasovitú monumentálnu Kaskádu s vyhliadkami na mesto a ďalšie významné pamiatky.

Poobede navštívime "Vernisáž" - tak nazývajú miestny trh umenia, kde si môžete kúpiť skutočné veľmi pekné suveníry/umelecké diela miestnych umelcov. Strieborné a zlaté šperky, arménska keramika, obrazy, typické arménske bábiky v národnom odeve, krčahy s vínom a mnoho iného...

V podvečer  sa ešte prejdeme po meste okolo hudobnej fontány.

Večer nás čaká "Arménsky večer" s ich typickou hudbou a jedlom - degustujeme Arménsko.

3. deň

Antický chrám Garni, kláštor Geghard (UNESCO) + pečieme arménsky lavaš + degustácia koňaku

Po raňajkách v hoteli odchádzame do obce Garni (cca 28 km od Jerevanu), kde  sa nachádza antický chrám v iónskom slohu. Je to jediná antická stavba s kolonádou na území Arménska. Chrám v Garni bol postavený pravdepodobne v roku 77 n. l. ako chrám slnečného boha Mihira. Podľa inej hypotézy ale išlo o hrobku a vďaka tejto skutočnosti stavba po prijatí kresťanstva v Arménsku unikla ničeniu pohanských chrámov. Chrám bol zničený počas zemetrasenia v roku 1679, k jeho obnove došlo v rokoch 1969-1975.

Kláštor Geghard sa spomína už vo 4. st., ale jeho hlavná kaplnka bola postavená až v roku 1215. Kláštorný komplex tvoria kaplnky a hrobky, z ktorých je väčšina vytesaná do skaly horského masívu. Názov Geghard v preklade z arménčiny znamená oštep a je pripomienkou toho, že sa tu po stáročia uchovávala kopija, ktorou bol podľa legendy zranený Ježiš Kristus. Kláštor je jednou z arménskych pamiatok zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dnes nás miestne žienky naučia piecť aj tradičný arménsky chlieb – lavaš, aj typické jedlo chorovac.

Večer sa vraciame do Jerevanu, kde nás čaká návšteva miestneho liehovaru, v ktorom sa vyrába svetoznámy koňak Yerevan a aj jeho DEGUSTÁCIA.

4. deň

Jazero Sevan, kláštor Sevanavank, Dilidžan , transfer do Gruzínska + večer degustujeme Gruzínsko

Po raňajkách sa - vyberieme sa na sever krajiny. Tu je modrooká kráska Kaukazu – jazero Sevan. Sotva sa nájde niekto, koho by krása tohto horského jazera nenadchla. Okrem toho sa tu nachádza jeden z najvýznamnejších kláštorov Arménska – Sevanavank s jeho nádhernými výhľadmi na jazero.

Ďalej navštívime Dilidžan, ktorý je pre svoju krásnu prírodu jedným z najvyhľadávanejších miest oddychu miestnych obyvateľov. Pre svoje lesy a hory dostal Dilidžan názov Arménske Švajčiarsko.

Poslednou zastávkou štvrtého dňa budú najvýznamnejšie kláštory stredovekého Arménska – Hagharcin a Gošavank.

Po tejto prehliadke transfer do Gruzínska minibusom.

Cestou máme už na gruzínskej strane večeru s degustáciou gruzínskych vín.

Nocľah v hoteli v Tbilisi.

5. deň

Kachetia - vinohradnícky región, degustácia vín

Po raňajkách odchádzame do kraja božského gruzínskeho moku - vína. Región Kachetia je známy nielen svojim vínom, ale aj históriou a výhľadmi na kaukazskú prírodu.

Aké víno budeme degustovať a ako sa orientovať v gruzínskych vínach? Informáciu nájdete aj tu

Naša prvá dnešná zastávka bude v meste lásky a zaľúbených Signagi. Mesto sa nachádza v kaukazských horách a výhľady, ktoré uvidíme, sú neuveriteľné. Mnohým z vás možno bude  pripomínať európske, skôr tie talianske, mestečká v horách.  Panoráma Alazanskej doliny vám poskytne pohľady na Gruzínsko v inej dimenzii. Patrónkou Gruzínska je svätá Nino je a my navštívime aj kláštor v Bodbe, kde je pochovaná. Prameň, ktorý neďaleko vyviera, je údajne liečivý a my si doprajeme dúšok z jeho živej vody doprajeme. Pokračujeme do dedinky Veliscikhe, kde si užijeme pravú gruzínsku pohostinnosť a degustáciu ozaj kvalitných gruzínskych vín.

A aby sme len tak nesedeli a nepopíjali, vyhrnieme si rukávy a pripravíme si gruzínsky chlieb a gruzínske čurčchely - že neviete čo to je? Dozviete sa na zájazde a my vám garantujeme, že každý z vás si pár kúskov kúpi aj domov.

Podvečer návrat do Tbilisi a sírnaté kúpele priamo v meste. Aj takto chutí Gruzínsko!

6. deň

Gruzínska vojenská cesta - dnes opäť veľmi atraktívny program

Po raňajkách začneme naše putovanie po starej gruzínskej vojenskej ceste. Cestou sa zastavíme v starom hradnom komplexe pevnosti Anauri, ktorá bola rezidenciou  Aragvetských kniežat. Bola vybudovaná v 16-18.stročí a týči sa nad malebným jazerom Žinvali, ktoré obmýva kaukazské horské brehy. Opäť neuveriteľné pohľady... Pevnosť s chrámami  a vežami je označovaná za jednu z najkrajších v Gruzínsku (nielen, podotýkame). Najstarší chrám Bohorodičky je ešte z 10.storočia.

Pokračujeme ďalej atraktívnou cestou cez Krestovský priesmyk so zastávkou na vyhliadke pod názvom Družba národov. Pohľad do hlbokej rokliny Kaukazského chrbta stojí za to. Až vás zamrazí... Pokračujeme do Kazbegi a odtiaľ na džípoch k chrámu svätej Trojice do výšky 2170 m.nm. Pokiaľ je výborné počasie uvidíme posvätnú horu Kazbek a nádherné fotogenické panorámy kaukazských hôr.

Po týchto pohľadoch sa vraciame plní dojmov do Tbilisi, kde nás čaká opäť niečo výnimočné - pravý folklórny večer.

Dnes veru naše emócie dostanú zabrať!

Neskorý návrat na hotel.

7. deň

Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska - prehliadka mesta, kaňon Martvili a mesto Kutaisi

Dnešok začíname prehliadkou starého mesta. Pozrieme si pamiatky mesta zaradené do UNESCO - synagógu, Piatkovú mešitu, baziliku Anchiskhati, katedrálu Sioni, karavanserai... Názvy skutočne exotické a my vám všetko vysvetlíme a naučíme vás aj pár gruzínskych slov.

Uvidíme mesto "ako na dlani" a to vďaka lanovke nad mestom, ktorá nás vyvezie až na vyhliadku nad mestom. Prehliadku mesta ukončíme prechádzkou po hlavnej mestskej triede Rustaveli.

Obed v Tbilisi a čaká nás transfer do mesta Kutaisi. Počas cesty navštívime aj kaňon Martvili - národný park s prechádzkou po okružnej trase parkom.

Večer príchod do Kutaisi - ubytovanie sa v hoteli.

Večerná prehliadka mesta.

8. deň

Odlet domov

Raňajky a transfer na letisko Kutaisi - odlet domov

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene + podľa programu

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca

ma3oska travel zajazd taliansko

8 dní

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 10.04.2023
do 17.04.2023
8 dní
Viedeň
voľný
od 1.190,00 EUR
od 01.05.2023
do 08.05.2023
8 dní
Viedeň
voľný
od 1.190,00 EUR
od 05.06.2023
do 12.06.2023
8 dní
Viedeň
voľný
od 1.250,00 EUR
od 05.07.2023
do 12.07.2023
8 dní
Viedeň
voľný
od 1.150,00 EUR
od 01.09.2023
do 08.09.2023
8 dní
Viedeň
voľný
od 1.200,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Pripravujeme

Žiadne zájazdy sa nenašli

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter