Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko – lyžiarske stredisko GUDAURI

Gruzínsko

Gruzínsko – zájazd na pohostinný Kaukaz

Arménsko

Arménsko – krajina pod bájnou horou ARARAT

Arménsko a Gruzínsko

Arménsko a Gruzínsko - zájazd na Kaukaz

Porovnajte s nami kultúru dvoch kaukazských krajín. Spoznáme Arménsko a Gruzínsko. Navštívime mestá Jerevan, Tbilisi, historické pamiatky a architektúru (UNESCO). Skvelé jedlá, vína a samozrejme koňaky. A Kaukaz nás uchváti svojou mohutnosťou a nádhernými výhľadmi.

Arménsko a Gruzínsko 

Kaukaz má svoje čaro - divokú prírodu, ale aj temperamentné obyvateľstvo. Odjakživa stojí na obchodných cestách z východu na západ a zo severu na juh. Kaukaz pamätá toho veľmi veľa,  zažil svoje pády, ale aj znovuzrodenia. Krajiny fascinujú svojou prírodou a výhľadmi "do nekonečna", ale aj architektúrou starou ako samotné ľudstvo, mnohé z nich sú zaradené do dedičstva UNESCO.

SPOZNAJME a OCHUTNAJME spolu pohostinný KAUKAZ!

1. deň

Odlet do Arménska

Prílet do Jerevanu, ubytovanie sa v hoteli.

Večerná prechádzka mestom, pozastavíme sa aj pri hrajúcich fontánach a potom nás čaká večera v jednej z miestnych arménskych reštaurácií, kde začíname spoznávať Arménsko cez chuťové poháriky

2. deň

Po raňajkách sa stretneme na recepcii a začíname spoznávať Arménsko.

Antický chrám Garni, kláštor Geghard (UNESCO) + pečieme arménsky lavaš

Po raňajkách v hoteli odchádzame do obce Garni (cca 28 km od Jerevanu), kde  sa nachádza antický chrám v iónskom slohu. Je to jediná antická stavba s kolonádou na území Arménska. Chrám v Garni bol postavený pravdepodobne v roku 77 n. l. ako chrám slnečného boha Mihira. Podľa inej hypotézy ale išlo o hrobku a vďaka tejto skutočnosti stavba po prijatí kresťanstva v Arménsku unikla ničeniu pohanských chrámov. Chrám bol zničený počas zemetrasenia v roku 1679, k jeho obnove došlo v rokoch 1969-1975.

Kláštor Geghard sa spomína už vo 4. st., ale jeho hlavná kaplnka bola postavená až v roku 1215. Kláštorný komplex tvoria kaplnky a hrobky, z ktorých je väčšina vytesaná do skaly horského masívu. Názov Geghard v preklade z arménčiny znamená oštep a je pripomienkou toho, že sa tu po stáročia uchovávala kopija, ktorou bol podľa legendy zranený Ježiš Kristus. Kláštor je jednou z arménskych pamiatok zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dnes nás miestne žienky naučia piecť aj tradičný arménsky chlieb – lavaš, aj typické jedlo chorovac.

Poobede po návrate, kto bude mať záujem, múže navštíviť "Vernisáž" - tak nazývajú miestny trh umenia, kde si môžete kúpiť skutočné veľmi pekné suveníry/umelecké diela miestnych umelcov. Strieborné a zlaté šperky, arménska keramika, obrazy, typické arménske bábiky v národnom odeve, krčahy s vínom a mnoho iného...

Večer  ak budú sily stačiť, sa ešte prejdeme po meste okolo hudobnej fontány.

No a na záver nás čaká "Arménsky večer" s ich typickou hudbou a jedlom - degustujeme Arménsko intenzívne.

3. deň

Jerevan - prehliadka mesta

Jerevan, hlavné mesto Arménska, vznikol ako malá osada na brehu rieky Hrazdan pred viac ako 2800 rokmi. Moderný Jerevan je však viac než len mesto so starobylou kultúrou. Turistom sa predstaví svojou príjemnou atmosférou, chutnou kuchyňou, historickými pamiatkami, ale aj príkladmi modernej architektúry.

Počas exkurzie po centre mesta uvidíme najväčšiu arménsku katedrálu sv. Gregora Osvietiteľa, budovu Opery, Modrú mešitu, park 2800. výročia Jerevanu, terasovitú monumentálnu Kaskádu s vyhliadkami na mesto, pamätník arménskej genocídy a ďalšie pamiatky, ktoré vás uchvátia.

Poobede bude ešte voľno na nákup darčekov, či individuálne prechádzky po Jerevane.

4. deň

Kláštory Chor Virap a Noravank a degustácia arménskych vín v dedinke Areni

Po raňajkách v hoteli budú naše kroky smerovať na juh. Ale najskôr ešte pred cestou degustujeme arménske brandy v starom závode z 19.storočia. Dozvieme sa jeho históriu, ale aj to čo sa vyrába v závode dnes a samozrejme pozrieme si aj pivnicu so sudmi s brandy, kde majú svoje "súdky" prezidenti a osobnosti z celého sveta.

Po degustácii nasadneme do mikrobusu a vydáme sa na juh pod horu Ararat. naša prvá zastávka bude v kláštore Chor Virap, ktorý je hlavným symbolom prijatia a šírenia kresťanstva v Arménsku. Odohrávali sa tu najvýznamnejšie udalosti raných arménskych dejín. Z kláštora sa nám otvára nádherný výhľad na legendárny biblický vrch Ararat.

Neďaleko kláštora Chor Virap, na okraji úzkej kľukatej rokliny, sa nachádza ďalší kláštor Noravank. Súčasťou kláštora, ktorý je obklopený strmými červenými útesmi, je jedinečný dvojposchodový kostol Svätej Matky Božej.

Po kláštoroch je čas vychutnať si dobré arménske víno. Navštívime obec Areni (práve v tejto oblasti rastie lokálna odroda viniča Areni), kde sídli množstvo malých a stredných vinárstiev. V jednom z nich nás čaká komentovaná prehliadka s degustáciou.

Ale ešte pred touto degustáciu si odsdkočíme do starej jaskyne, kde sa našla najstaršia topánka na svete. Neveríte? Poďte sa o tom presvedčiť s nami...

Degustácia vína -  platba na mieste 8€/osoba/ podľa počtu vína

  • obed v miestnej reštaurácii - cena 15€ - platí sa na mieste, je to komplexný obed s nápojmi
5. deň

Jazero Sevan, kláštor Sevanavank, Dilidžan , transfer do Gruzínska + večer degustujeme Gruzínsko

Po raňajkách sa - vyberieme sa na sever krajiny. Tu je modrooká kráska Kaukazu – jazero Sevan. Sotva sa nájde niekto, koho by krása tohto horského jazera nenadchla. Okrem toho sa tu nachádza jeden z najvýznamnejších kláštorov Arménska – Sevanavank s jeho nádhernými výhľadmi na jazero.

Ďalej navštívime Dilidžan, ktorý je pre svoju krásnu prírodu jedným z najvyhľadávanejších miest oddychu miestnych obyvateľov. Pre svoje lesy a hory dostal Dilidžan názov Arménske Švajčiarsko.

Poslednou zastávkou štvrtého dňa budú najvýznamnejšie kláštory stredovekého Arménska – Hagharcin a Gošavank.

Po tejto prehliadke transfer do Gruzínska minibusom.

Nocľah v hoteli v Tbilisi.

6. deň

Spoznávame Tbilisi

Vyberieme sa na pešiu vychádzku mestom. Dozvieme sa veľa zaujímavého o jeho histórii, ale aj prítomnosti. Prejdeme sa krásnym historickým centrom, budeme obdivovať typické vyrezávané balkóny Tbilisi, dozvieme sa veľa o typickom spôsobe života Gruzíncov.

Naše kroky vedú k rieke Kura na nový Most Mieru. Je to nový symbol Tbilisi, ktorý skvele zapadol do panorámy starého Tbilisi. Najstaršou pamiatkou je chrám Ančiskhati, ktorý má viac ako 1000 rokov a bol postavený cca v 6. storočí. Nad mestom sa hrdo týči aj najväčší pravoslávny chrám na svete, chrám Sameba. Lanovka, ktorú postavili ešte v roku 1905 a pred pár rokmi bola zrekonštruovaná, nás vyvezie nad hlavné mesto na Svätú horu Mtatsminda, kde si urobíme krásne autentické a fotogenické zábery na staré mesto Tbilisi.

Všade okolo vás budú obchodíky kde si nakúpime darčeky a suveníry. Kto bude chcieť, môže sa s nami vybrať na veľký zlatý trh, kde si môže nakúpiť zlato alebo striebro v skutočne nádhernom spracovaní miestnych majstrov za neuveriteľne nízke ceny alebo sa len tak počudovať nad týmto fenomenálnym trhom. Info u sprievodcu CK ma3oska travel.

Večer je možnosť ísť do miestnych sírových kúpeľov, ktoré už v 19. storočí navštevovalo veľa významných osobností. Info po prílete u sprievodcu CK ma3oska travel.

7. deň

Kachetia - vinohradnícky región, degustácia vín

Po raňajkách odchádzame do kraja božského gruzínskeho moku - vína. Región Kachetia je známy nielen svojim vínom, ale aj históriou a výhľadmi na kaukazskú prírodu.

Aké víno budeme degustovať a ako sa orientovať v gruzínskych vínach? Informáciu nájdete aj tu

Naša prvá dnešná zastávka bude v meste lásky a zaľúbených Signagi. Mesto sa nachádza v kaukazských horách a výhľady, ktoré uvidíme, sú neuveriteľné. Mnohým z vás možno bude  pripomínať európske, skôr tie talianske, mestečká v horách.  Panoráma Alazanskej doliny vám poskytne pohľady na Gruzínsko v inej dimenzii. Patrónkou Gruzínska je svätá Nino je a my navštívime aj kláštor v Bodbe, kde je pochovaná. Prameň, ktorý neďaleko vyviera, je údajne liečivý a my si doprajeme dúšok z jeho živej vody doprajeme. Pokračujeme do dedinky Veliscikhe, kde si užijeme pravú gruzínsku pohostinnosť a degustáciu ozaj kvalitných gruzínskych vín.

A aby sme len tak nesedeli a nepopíjali, vyhrnieme si rukávy a pripravíme si gruzínsky chlieb a gruzínske čurčchely - že neviete čo to je? Dozviete sa na zájazde a my vám garantujeme, že každý z vás si pár kúskov kúpi aj domov.

Podvečer návrat do Tbilisi.

8. deň

Gruzínska vojenská cesta - dnes opäť veľmi atraktívny program

Po raňajkách začneme naše putovanie po starej gruzínskej vojenskej ceste. Cestou sa zastavíme v starom hradnom komplexe pevnosti Anauri, ktorá bola rezidenciou  Aragvetských kniežat. Bola vybudovaná v 16-18.stročí a týči sa nad malebným jazerom Žinvali, ktoré obmýva kaukazské horské brehy. Opäť neuveriteľné pohľady... Pevnosť s chrámami  a vežami je označovaná za jednu z najkrajších v Gruzínsku (nielen, podotýkame). Najstarší chrám Bohorodičky je ešte z 10.storočia.

Pokračujeme ďalej atraktívnou cestou cez Krestovský priesmyk so zastávkou na vyhliadke pod názvom Družba národov. Pohľad do hlbokej rokliny Kaukazského chrbta stojí za to. Až vás zamrazí... Pokračujeme do Kazbegi a odtiaľ na džípoch k chrámu svätej Trojice do výšky 2170 m.nm. Pokiaľ je výborné počasie uvidíme posvätnú horu Kazbek a nádherné fotogenické panorámy kaukazských hôr.

Po týchto pohľadoch sa vraciame plní dojmov do Tbilisi, kde nás čaká opäť niečo výnimočné - pravý folklórny večer.

Dnes veru naše emócie dostanú zabrať!

Neskorý návrat na hotel.

9. deň

Tbilisi - Mccheta/gruzínsky Jeruzalem - Gori/Stalin - Kutaisi + odlet z Kutaisi

Raňajky a po raňajkách sa odubytujeme a ideme ďalej spoznávať "Chute a krásy Gruzínska".

Začneme chrámom zo 6. storočia - Svetitcchoveli, kde uchovávajú hlavnú kresťanskú relikviu - chitón (suknicu) Ježiša Krista, v ktorom bol ukrižovaný. Ďalší chrám je zo 7. storočia a volá sa Džvari a bol postavený na sútoku riek Aragvya a Kury. Pohľad, ktorý vás opäť unesie do inej dimenzie... Аj toto je Gruzínsko.

Mestečko Mccheta je staroveké mestečko, ktoré bolo v minulosti hlavným mestom krajiny. Čo dom, to pamiatka - v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pokračujeme do Gori. V tomto mestečku je múzeum Josifa Vissarionoviča Stalina - tu sa narodil. Mestečko má veľmi pohnutú históriu. Bolo viackrát dobité, ale vždy sa postavilo z ruín. Samotné múzeum Stalina bolo vybudované ešte pred začiatkom 2. svet. vojny - v roku 1937. Nájdeme tu veľa artefaktov, ale aj informácií zo života Stalina a jeho rodiny, ktorá tu žila v prenajatom domčeku/izbe.

Na záver nášho dnešného putovania sa ešte zastavíme v Uplisciche - pevnosti vysekanej v skale - v jednom z prvých miest v Gruzínsku - vybudovanom v 2. - 1. storočí p.n.l. Pevnosť/jaskyňa bola veľa krát prebudovaná a nakoniec cca v 19. storočí opustená. A práve táto časť krajiny poskytuje archeológom veľmi podrobné informácie o histórii Gruzínska.

Ubytovanie sa v Kutaisi.

10. deň

Odlet domov

Raňajky a transfer na letisko Kutaisi - odlet domov

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene + podľa programu

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca

ma3oska travel zajazd taliansko

10 dní

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 13.09.2023
do 22.09.2023
10 dní
Viedeň
voľný garantovany
od 1.340,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Pripravujeme

Taliansko

Májový úlet do Talianska

Eno-Gastro-Privat tour

pripravujerme opäť aj v r. 2024

zajazd do rima

Taliansko

Trojkráľový Rím

Všetky cesty vedú do Ríma!

plánujeme aj v roku 2024

Taliansko

Miláno – TOP výpredaje

Miláno a jeho slávne februárové výpredaje TOP módnych značiek

01 - 02/2024 pripravujeme opäť

BENATKY-VENEZIA-KARNEVAL-MA3OSKA-POZNAVACI-ZAJAZD-

Taliansko

Karneval v Benátkach + Verona

Veľkolepý Karneval v Benátkach

02/2024 info v CK

ma3oska-gruzinska-poznavacie-zajazdy-lyzovacka

Gruzínsko

Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko - lyžiarske stredisko GUDAURI

02/2024 info v CK

Taliansko

Apúlia – Salento – leto 2023

Maldivy Európy - aj takto nazývajú JV región Talianska - Apúlia Salento

02.07.-07.07.2023

Taliansko

Bologna, Florencia, Modena a okolie

Taliansko - mestá Bologna, Florencia, Modena, Maranello a múzeá Ferrari a F1

pripravujeme 10 2023

sorrento-neapol-pompeje-ma3oska-travel-taliansko-zajazd

Taliansko

Neapol a okolie

Veľkolepé Pompeje, Sorrento a temperamentný Neapol

ma3oska-travel-milano-bergamo-jazera

Taliansko

Miláno+Bergamo+jazerá EXCLUSIVE

17.07. - 20.07.2023 s predlžením + Lago di Garda do 23.7.2023

milano zajazd taliansko

Taliansko

Miláno a Bergamo

NAJ z Lombardie a Piemonte - zájazd do Talianska - BUSom

talainsko-apulia-bari-maoska-travel

Taliansko

Apúlia

Apúlia - chutné putovanie talianskym "podpätkom"

Taliansko

Verona, Benátky, Lago di Garda + Prosecco degustácia

Verona + Prosecco tour dolinou Valdobbiadene

Taliansko

Adventný Prosecco tour – BUSom

Prosecco tour - adventný zájazd

02.12. - 04.12.2023 advent

Chorvátsko

Vianočný Záhreb BUS

Advent ako z rozprávky

Rusko

ALTAJ

Znovuzrodenie na Altaji - reset duše a mysle

info v CK

Rusko

Transsibírska magistrála

Celá trasa od Moskvy po Vladivostok

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter