Istanbul: Po stopách sultánov

1.deň

Odlet do Istanbulu.

Po prílete nasleduje transfer do hotela (check in možný od 14:00), ubytovanie.

Prvotné zoznámenie s Istanbulom, večerná prechádzka starým centrom mesta s odporúčaním na výbornú večeru a voľný program.

2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a začiatok celodenného poznávacieho programu.

Počas dňa navštívite a spoznáte staré mesto Istanbulu:

 • Palác Topkapi (hlavné sídlo tureckých sultánov) – je palácový komplex v centre Istanbulu, ktorý bol vyše 380 rokov oficiálnou rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Palác Topkapi slúžil ako rezidencia sultána a jeho dvora. V priestoroch sultánovej rezidencie sa nachádzal hárem a kúpele.[3] Do priestoru súkromných sultánových rezidencií smeli vstúpiť iba eunusi. Sultán bol hlavou Osmanského štátu a preto palác Topkapi slúžil aj ako administratívne a správne centrum ríše. V komplexe paláca vyrástli administratívne budovy a sídlila v ňom ríšska rada – diván.
 • Hagia Sophia (chrám Božej múdrosti z obdobia Byzantskej ríše a symbol mesta. Jedna z najznámejších budov nielen v Istanbule, ale aj v celom Turecku predstavuje v mnohých ohľadoch históriu krajiny za posledné dve tisícročia. Pôvodne išlo o grécky ortodoxný kostol, ktorý svojmu prvotnému účelu slúžil asi tisíc rokov. Neskôr sa z neho na ďalších päťsto rokov stala mešita a dnes v ňom turisti nájdu múzeum. Jej ohromujúci exteriér je ohraničený minaretmi, pridanými po osmanskom dobytí. Interiér je však spomienkou na moc Konštantínopolu. Hlavným dielom rímskeho „inžinierstva“ je masívna kupola, ktorá má priemer 31 metrov. Múzeum je plné fascinujúceho umenia s neustále sa meniacim výstavným programom. Hagia Sophia je „must see“ pre každého počas dovolenky v Turecku.)
 • Modrá mešita (svoje meno získala podľa prevažne modrých dlaždičiek, ktoré krášlia jej interiér. Mešita sultána Ahmeda, známa tiež ako Modrá mešita, bola postavená v roku 1616 a ešte aj dnes ostáva najdôležitejším náboženským miestom v Istanbule. Považuje sa za najkrajšiu budovu v meste a je zapísaná medzi pamiatkami svetového dedičstva UNESCO. Medzi turistami je obľúbeným cieľom, len si treba zapamätať, že je počas dňa päťkrát na pol hodiny uzavretá, pretože v nej prebieha modlitba. Vo vnútri mešity je vysoký strop lemovaný 20-tisíc modrými dlaždicami rôznych vzorov, ktorým mešita vďačí za svoje meno. Bola navrhnutá tak, aby súperila so staršou Hagiou Sophiou.)
 • Prestávka na obed
 • Rímsko-byzantský hipodróm
 • Grand Bazaar (Veľký bazár) – Veľký bazár v Istanbule (turecky: Kapali Çarşi – Krytá tržnica) je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete, ktorý má viac ako 58 krytých pasáží, cez 1200 obchodov. Denne ho navštívi okolo 250 až 400 000 turistov. Tržnica sa rozprestiera na ploche 45 hektárov. Využíva sa plocha 36 hektárov, zamestnáva asi 20 tisíc osôb. Prvé budovy, zvané Bedestan boli postavené ako verejné sklady tovaru v rokoch 1455 až 1461. Dal ich postaviť osmanský sultán Mehmed II. (Mehmed Dobyvateľ). V 16. storočí, počas vlády sultána Süleymana I.(Skvostného) bol celý komplex tržníc značne rozšírený. Tržnica bola známa obchodom s korením, kožou, keramikou, látkami, šperkami a kobercami. Neskoršie zemetrasenie budovy značne poškodilo. Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v roku 1894.

Po programe možnosť absolvovať večernú plavbu spojenú s večerou a programom (nie je povinné)

3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a začiatok celodenného poznávacieho programu.

Počas dňa navštívite a spoznáte okolie Bosporu:

 • Známy trh s koreninami (Spice Bazaar) – návšteva Istanbulu sa nezaobíde bez zastavenia sa v atmosférickom bazáre korenia. Zatiaľ čo Veľký bazár môže byť najväčším a najznámejším z krytých bazárov v Istanbule, tento trh s korením vyhráva cenu za to, že je najfarebnejší, najvoňavejší a často aj najzábavnejší – návštevníci môžu ochutnať ponúkaný tovar.
 • Plavba po Bospore (Bospor je úzky prieliv nachádzajúci sa v Istanbule a spájajúci Marmarské more s Čiernym. Zároveň rozdeľuje Európu a Áziu. Jeho dĺžka je 31 km. Jedná sa o zatopené riečne koryto s množstvom zátok a vysokých brehov, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady po okolí). Plavba trvá cca.1 hodinu a poskytne Vám krásne výhľady na mesto z morskej hladiny. Počas plavby uvidíme európsku a aj ázijské stranu Istanbulu.
 • Prestávka na obed. Po obede pokračujeme prehliadkou modernej časti Istanbulu
 • Galata – je bývalý názov štvrte Karaköy v Istanbule, ktorá sa nachádza na severnom brehu Zlatého rohu. Štvrť je spojená s historickou štvrťou Fatih niekoľkými mostami, ktoré prechádzajú cez Zlatý roh, najmä most Galata. Stredoveká citadela Galata bola kolóniou Janovskej republiky v rokoch 1273 až 1453. Slávnu Galatskú vežu postavili Janovčania v roku 1348 na najsevernejšom a najvyššom mieste citadely. Galata je teraz štvrťou v okrese Beyoglu v Istanbule.
 • Taksimské námestie – je významné námestie v Istanbule, ktoré sa nachádza v mestskom obvode Beyoglu na európskej strane mesta, severne od Zlatého rohu. De facto je vlastne centrom moderného mesta. V dobách Osmanskej ríše, v 17. storočí, sa tu nachádzal veľký vodný rezervoár, z ktorého tiekla voda samospádom dole k moru, k ostatným častiam mesta. Námestie je obľúbené miesto ako medzi miestnymi obyvateľmi, tak medzi turistami. Končí tu rušná obchodná trieda Istiklal Caddesi, kde začína električková trať s prevádzkou historických električkových vozidiel. Významnými stavbami, ktoré tu sú Atatürk Kültür Merkezi (Ataturkovo kultúrne centrum) a Cumhuriyet Aniti (monument republiky), postavený roku 1928 na oslavu republikánskeho zriadenia Turecka. Monument stvárňuje zakladateľa štátu, vrátane Mustafy Kemala Atatürka.
 • Štvrť Pera – je ideálnym miestom pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od zbesilej prehliadky pamiatok. Štvrť Pera v Istanbule skvelou časťou mesta na prechádzky, zábavu a kvalitné reštaurácie.
 • Ulica Istiklal – je najobľúbenejšou a najkozmopolitnejšou štvrťou Istanbulu už od čias Osmanskej ríše. Preto je na ulici Istiklal veľa miest na návštevu, ako sú historické pasáže, stáročné reštaurácie a farebné obchody. Niet pochýb, že vychytené butiky a obchody pod budovami na ulici Istiklal upútajú vašu pozornosť. Nezabudnite sa však pozrieť aj hore. Ak sa pozriete pozorne, môžete na týchto budovách vidieť najkrajšie príklady secesných a neoklasicistických architektonických pohybov.
 • Podzemná Cisterna Yerebatan – je známa pamiatka v absolútnom centre starého mesta. Cisterna Yerebatan (Yerebatan Sarnici) sa nachádza vedľa najdôležitejšieho chrámu Istanbulu, pod Hagia Sofia, ktorú dal postaviť v 6. storočí byzantský cisár Justinián. Ten istý cisár dal postaviť aj toto veľdielo, ktoré slúžilo v minulosti ako zdroj pitnej vody a obrovský podzemný priestor s tristotridsaťšeť stĺpmi.
  Prekrásny architektonický skvost tu stojí viac než 1 400 rokov. Cisterna Yerebatan je obrovitánskym rezervoárom dažďovej vody a vody z okolitých kopcov a bola pre mesto životne dôležitá. Voda sa privádzala akvaduktom z Belehradského lesa vzdialeného 20 km, ktorým prechádzate, ak idete na najnovšie letisko nachádzajúce sa na európskej strane na severozápade Istanbulu. Aj vďaka tomuto rezervoáru vody, tejto cisterne, tu ľudia dokázali prečkať niekoľko obliehaní, a aj Mehmedovi II. Dobyvateľovi robila táto cisterna problémy. (vstupné je 15€ a platí sa priamo na mieste)

4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a začiatok celodenného poznávacieho programu.

So sprievodcom sa presunieme na jedno z najposvätnejších miest mesta Eyüp Sultan

 • Eyüp Sultan je štvrť v Istanbule, Turecko, ktorá má hlboké historické a náboženské korene. Najvýznamnejšou pamiatkou v tejto časti mesta je Mešita Eyüp Sultan (Eyüp Sultan Camii), jedna z najdôležitejších mešít v Istanbule. Mešita je postavená blízko hrobu Abú Ajjúba al-Ansárího, jedného z prvých spoločníkov proroka Mohameda. Hrob je pútnickým miestom a každý rok sem prúdia moslimovia z celého sveta. Okrem mešity je Eyüp Sultan známy aj svojimi úzkymi uličkami, tradičnými trhmi a atmosférou, ktorá odráža historický charakter Istanbula. Je to miesto, kde sa mieša minulosť s prítomnosťou a kde sa zachovala autentická turecká kultúra. Navyše sa Eyüp Sultan nachádza pri brehoch Zlatého rohu, čo je malebná lokalita s krásnymi výhľadmi na mesto a jeho pamiatky. Táto štvrť je teda nielen duchovným centrom, ale aj turistickou atrakciou pre návštevníkov Istanbulu.

Po prehliadke mešity sa vyvezieme lanovkou na Eyüp Teleferik

 • Eyüp Teleferik je lanovka v Istanbule, ktorá spojuje štvrť Eyüp Sultan s vrcholmi okolitých kopcov. Táto moderná lanovka poskytuje pohodlnú a rýchlu dopravu do horských oblastí, ktoré ponúkajú úchvatné panoramatické výhľady na mesto a Bospor. Eyüp Teleferik je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá láka návštevníkov, ktorí chcú zažiť nádherné výhľady a jedinečnú perspektívu Istanbulu. Lanovka je tiež využívaná miestnymi obyvateľmi ako praktický dopravný prostriedok, najmä ak chcú rýchlo prekonať výškový rozdiel medzi Eyüp Sultan a kopcami v okolí. Cestujúci, ktorí sa vydajú na Eyüp Teleferik, môžu zažiť nielen pohodlnú jazdu vzduchom, ale aj si užiť prechádzky a oddych v krásnej prírode horských oblastí. Lanovka Eyüp Teleferik je tiež spojená s turistickými trasami a rekreačnými zariadeniami, čo robí toto miesto atraktívnym pre rôzne druhy návštevníkov.

Následne sa presunieme k poslednej zastávke dnešného programu – mešite Sulejmana Nádherného

 • Mešita Sulejmana Nádherného (Süleymaniye Camii) je jedným z najvýznamnejších historických a architektonických symbolov mesta Istanbul a jednou z najvýznamnejších pamiatok osmanskej architektúry. Nachádza sa na výšinách v historickom centre mesta a ponúka úchvatné výhľady na celý Istanbul, vrátane Bosporu. Mešita bola postavená v 16. storočí na príkaz osmanského sultána Sulejmana I., známeho tiež ako Sulejman Nádherný. Jej architektúra sa pýši impozantnými rozmermi, elegantnými kupolami a minaretmi a zdobením z mramoru a keramiky. Interiér mešity je rovnako nádherný ako exteriér, s bohato zdobenými stenami, osvetlením a kobercami. Mešita Sulejmana Nádherného nie je len miestom modlitieb, ale aj centrom kultúrneho a náboženského života mesta. Je obľúbeným miestom návštevníkov, ktorí sem prichádzajú obdivovať jej krásu, históriu a architektonické majstrovstvo. Mešita je zároveň symbolom dôležitého obdobia v dejinách Istanbulu a Osmanskej ríše.

Po programe nasleduje voľný program.

5.deň

Po raňajkách check out, do transferu voľný program s možnosťou nákupov. Transfer na letisko, odlet z Istanbulu.

Termíny

od 09.10.2024
do 13.10.2024
5 dní
Budapest
Voľný
od 739,00 EUR
od 09.10.2024
do 13.10.2024
5 dní
Bratislava
Voľný
od 699,00 EUR
od 30.10.2024
do 03.11.2024
5 dní
Viedeň
Voľný
od 869,00 EUR
od 30.10.2024
do 03.11.2024
5 dní
Budapest
Voľný
od 869,00 EUR
od 30.10.2024
do 03.11.2024
5 dní
Bratislava
Voľný
od 719,00 EUR
od 11.12.2024
do 15.12.2024
5 dní
Budapest
Voľný
od 719,00 EUR
od 11.12.2024
do 15.12.2024
5 dní
Bratislava
Voľný
od 659,00 EUR
od 26.02.2025
do 02.03.2025
5 dní
Bratislava
Voľný
od 719,00 EUR
od 26.02.2025
do 02.03.2025
5 dní
Budapest
Voľný
od 719,00 EUR
od 19.03.2025
do 23.03.2025
5 dní
Budapest
Voľný
od 719,00 EUR
od 19.03.2025
do 23.03.2025
5 dní
Bratislava
Voľný
od 719,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Meno a priezvisko*
Priezvisko*
Email*
Tel. číslo*
Termín
Zájazd*
GDPR*

Galéria zájazdu

Pripravujeme

Rusko

VIANOČNÁ MOSKVA a PETROHRAD

Dve metropoly Ruska

Azerbajdžan

Azerbajdžan – krajina na brehu Kaspického mora

Baku, Kaukaz, Šeki, Kaspické more

Taliansko

Rím – Vatikán – Neapol

Úlet do večného mesta a pod sopku Vezuv

Taliansko

Májový úlet do Talianska

Eno-Gastro-Privat tour

Taliansko

Miláno – TOP výpredaje

Miláno a jeho slávne februárové výpredaje TOP módnych značiek

BENATKY-VENEZIA-KARNEVAL-MA3OSKA-POZNAVACI-ZAJAZD-

Taliansko

Karneval v Benátkach + Verona

Veľkolepý Karneval v Benátkach

ma3oska-gruzinska-poznavacie-zajazdy-lyzovacka

Gruzínsko

Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko - lyžiarske stredisko GUDAURI

Taliansko

Apúlia – Salento – leto

Maldivy Európy - aj takto nazývajú JV región Talianska - Apúlia Salento

ma3oska-trvel-chorvatsko

Chorvátsko

Varaždin BUSom – víkendovka

Festival Špancírfest Varaždin - BUSom z BA/zber po Slovensku

Taliansko

Bologna, Florencia, Modena a okolie

Taliansko - mestá Bologna, Florencia, Modena, Maranello a múzeá Ferrari a F1

sorrento-neapol-pompeje-ma3oska-travel-taliansko-zajazd

Taliansko

Neapol a okolie

Veľkolepé Pompeje, Sorrento a temperamentný Neapol

ma3oska-travel-milano-bergamo-jazera

Taliansko

Miláno+Bergamo+jazerá EXCLUSIVE

milano zajazd taliansko

Taliansko

Miláno a Bergamo

NAJ z Lombardie a Piemonte - zájazd do Talianska - BUSom

Chorvátsko

Festival kvetín v Záhrebe

Medzinárodná výstava kvetín a záhrad FLORAART v Záhrebe

talainsko-apulia-bari-maoska-travel

Taliansko

Apúlia

Apúlia - chutné putovanie talianskym "podpätkom"

Taliansko

Verona, Benátky, Lago di Garda + Prosecco degustácia

Verona + Prosecco tour dolinou Valdobbiadene

Taliansko

Adventný Prosecco tour – BUSom

Prosecco tour - adventný zájazd

Rusko

MOSKVA A MURMANSK

Vianočná Moskva + Silvester za polárnym kruhom Murmansk

Rusko

Prehliadka námornej flotily

PETROHRAD - mesto námorníkov - atraktívny zájazd

plitvicke jazera

Chorvátsko

Plitvice a Záhreb BUSom

Víkend na Plitvických jazerách a v Záhrebe bez zhonu. Chorvátsko INAK

maks moskva

Rusko

MAKS Moskva

Veľkolepá letecká šou pod Moskvou

moskva 9 máj

Rusko

Deň víťazstva Moskva

9. máj v Moskve

vianočná moskva

Rusko

Vianočná MOSKVA

Slávnostná vianočná atmosféra na Červenom námestí - Moskva stojí za návštevu

Rusko

Zamrznutý Bajkal a Transsib III.

Jazero Bajkal a Transsibírska magistrála - trasa Irkutsk - Vladivostok

Rusko

SOČI

Juh Ruska - pobrežie Čierneho mora

na vyžiadanie v CK

Rusko

Kazaň

Kazaň so zastávkou v Moskve = 2 mestá = 2 kremle= 2 náboženstvá

Rusko

ALTAJ

Znovuzrodenie na Altaji - reset duše a mysle

info v CK

Rusko

MURMANSK

Ruský sever za polárnym kruhom - lovenie polárnej žiary - Murmansk a okolie

Rusko

Transsibírska magistrála

Celá trasa od Moskvy po Vladivostok

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter