Sicília – poznávačka a relax

To najlepšie na Sicílii – Liparské ostrovy + Palermo

Klenoty Sicílie: Palermo, Cefalú, Trapani a Erice

Sever Sicílie za 4 dni

Poďte si s nami užiť nádherné miesta slnečného ostrova Sicília. Hlavné mesto Palermo, prenádherné Cefalu, Trapani a aj Enrice – všetko menšie sicílske mestečká so svojou neopakovateľnou atmosférou. Dáme si spolu pressíčko na námestí a budeme dennodenne obdivovať Sicíliu

1.deň

Odlet z Viedne do Palerma.

Prílet do Palerma, spoločný transfer do hotela, ubytovanie a začína náš program.

Sicília, „ostrov Slnka“, najväčší a najjužnejší ostrov Stredomoria (od pevniny ho oddeľuje iba 5 km široká Messinská úžina); Región Sicília má špeciálny autonómny status od r. 1946; súčasťou Talianska je od r. 1861. Obmývajú ju tri moria: Stredozemné (JZ), Tyrhénske (S) a Iónske more (V). K Sicílii patrí 8 ostrovov: Aeolské alebo Liparské ostrovy (Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli; Filicudi, Alicudi). Egadské ostrovy (Levanzo, Favignana a Marettimo). Panteleria. Pelagické ostrovy (Linosa a Lampedusa). Ustica. Isole Ciclopi. Isole delle Palme. Isole dello Stagnone. Sicília je asi polovica zo Slovenska. Najširšia časť ostrova: 188 km; najdlhšia časť: 288 km. Od pobrežia až po najvyšší vrchol ostrova je viac ako 3 000 m (teplotný rozdiel medzi pobrežím a horami je obrovský). 

Sicília je krásna, divoká a plná kontrastov; ostrov postupne lákal kolonistov a dobyvateľov všetkých národností. Zanechali tu grécke chrámy, rímske ruiny, normandské kostoly a hrady,  arabsko-byzantské dómy… tento jedinečný mix európskej a arabskej kultúry z nej robí atraktívnu destináciu. 

Palermo je od stredoveku hlavným mestom ostrova; je piatym najväčším mestom Talianska. Už dávno nemá svoj povestný lesk a slávu, ale mnohé nám neustále pripomína jeho veľkosť a silu. Je to prístavné mesto; živé, ale zároveň tvrdé a rozporuplné. Mesto plné parkov s palmami a kaktusmi, so širokými bulvármi (s kaviarňami a barmi) tu a úzkymi uličkami (so šnúrami bielizne a bežným životom) tam, vo vzduchu cítiť kadejaké korenie, letargiu a arabskú minulosť… v Palerme sa cítite (tak trošku) akoby nie v Európe… ako niekde v orientálnom svete. Ale, známe európske „vychytávky“ Quattro Canti, Piazza Pretoria, San Giovanni degli Eremiti či San Cataldo,  Teatro Massimo či Katedrálu v Palerme určite neobídeme. Palermo je jeden veľký trh v uliciach a asi najrušnejšou časťou tohto druhu je časť Vucciria, ktorá sa podobá na obrovské arabské trhovisko. Vskutku, kúpite tu čokoľvek… ba sa i dobre najete.  
 

Večer návrat do hotela, voľný program.

2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na vlakovú stanicu a transfer do Céfalú.

Cefalu. Pôsobivé mestečko na severnom pobreží Sicílie, ktoré si získa nejednu romantickú dušu svojím starým mestom s jedinečnou normanskou katedrálou, starou arabskou práčovňou, úzkymi uličkami, kúzelnou plážou, ba i mohutnou skalou, která ho s láskou obopína. Nenájdete tu žiadne moderné hotely ani novú zástavbu, preto si Cefalú dodnes uchovalo svoju malebnosť a stredovekú atmosféru. Nad mestom se týči zaujímavý útes, La Rocca, podobajúci sa pevnosti, kde se kdysi vypínal Dianin chrám. Celé pobrežie je lemované krásnymi piesočnatými plážami.

V poobedňajších hodinách návrat do Palerma a voľný program.

3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na výlet Trapani – Erice

Erice-Trapani – okolo obeda si vychutnáme doslova úchvatné sicílsko-normandské mestečko s čarovnou atmosférou Erice. Nielen mestečko, ale aj cesta lanovkou hore (z Trapani do Erice) ponúka okrem kombinácie grécko-rímskej a arabskej architektúry, spleti uličiek a magických zákutí, skutočne nezabudnuteľné výhľady na Trapani a Egadské ostrovy.

Poobedie strávime v Trapani. Trapani je mesto soli; produkuje tú najkvalitnejšiu soľ v Taliansku. Trapani je staré prístavné a rybárske mesto na vyčnievajúcej ostrohe ostrova, v ktorom sa natáčal známy seriál Chobotnica s komisárom Catanim; Trapani si Vás získa svojou malebnosťou, bohato zdobenými palácmi, kostolmi a vôbec… fanúšikovia architektúry, fotenia, ale aj gastronómie, sa tu budú cítiť ako v raji. Centrum mesta „dostane“ aj tých, ktorí už nechcú nič, len si sadnúť a vychutnávať atmosféru… nebudete chcieť odísť. Po programe návrat do Palerma.

Ukončenie programu, voľný večerný program.

4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a dokončenie programu v Palerme.

V podvečer transfer na letisko, odlet do Viedne.
 

Sicílčania sú šťastní ľudia a svoju pohodu radi prenášajú aj na ostatných. Stres na ostrov nepatrí. Panuje tu pohoda a uvoľnená atmosféra… napokon, so šálkou kávy, či pohárom vína v ruke sa všetko akosi lepšie rieši. Všetko má svoj čas. Práca, odpočinok, aj čas venovaný rodine a priateľom. Osobný kontakt je na Sicílii motorom spoločenského života a nájsť si čas na jedlo a priateľov je samozrejmosť. Spomalenie je akoby cestou k lepšej kvalite osobného života. Odhoďte stereotypy a dajte šancu sicílskej pohode… nech vám vojde pod kožu. 


Nechajte se Sicíliou zlákať. Je to jedinečný ostrov plný protikladov, ktorý musíte, jednoducho, zažiť! Sicília je ostrov mnohých tvárí. Na jednom mieste zažijete taliansky temperament, arabský kolorit a africké teploty. Akékoľvek slová a opisy sú „o ničom“.

Chce to vlastnú skúsenosť.
 

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca počas celého pobytu

ma3oska travel zajazd taliansko

4 dni

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 05.05.2023
do 08.05.2023
4 dní
Viedeň
Voľný
od 729,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Galéria zájazdu

Pripravujeme

Žiadne zájazdy sa nenašli

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter