1.deň
Odlet do Madridu.
Po prílete do Madridu stretnutie so slovenským sprievodcom, nasleduje transfer do hotela a podvečerná prechádzka a zoznámenie sa s Madridom.
Hlavné mesto Španielska je mestom, v ktorom je možné na vlastnej koži zažiť súzvuk histórie aj moderny, ktoré má čo ponúknuť každému… či už je to milovník kultúry, umenia, histórie, prírody, športu, módy, dobrého jedla… alebo sa, jednoducho, chcete len skvelo zabaviť.
- „Srdce Madridu“ alebo „starý Madrid“ = Puerta Del Sol => srdce Španielska (z historického hľadiska je to najdôležitejšie námestie mesta; zároveň 0 bod => odtiaľ sa rátajú km všetkých ciest a diaľníc v Španielsku) s Oso Madrileno (symbol Madridu); neďaleko je najstaršie námestie Plaza Mayor, bývalé trhovisko, ktoré naplno potvrdzuje životný štýl Madridčanov „žiť vonku“; vedľa sa nachádza známa tržnica Mercado San Miguel.
- Oddýchnutí a posilnení sa vyberieme na námestie Plaza Espana, ktoré je poctou najslávnejšiemu španielskemu spisovateľovi všetkých čias, Miquelovi de Cervantes. Neobídeme ani egyptský chrám Templo de Debod, ktorý mestu kedysi darovala egyptská vláda, aby tak zabránila zatopeniu chrámu po postavení Asuánskej priehrady.
- Odtiaľ naše kroky povedú ku Palacio Real (Kráľovský palác) a Katedrále de la Almudena; prejdeme okolo Teatro Real; odtiaľ na Sol.
Po prehliadke návrat do hotela a voľný program.
2.deň
Po raňajkách sa stretnete so slovenským sprievodcom na recepcii hotela. Vydáte sa spolu opäť do ulíc Madridu.
- „Dnešný“ Madrid. Býčia aréna Las Ventas na Plaza de Toros je najväčšia v Španielsku a druhá najväčšia na svete (jedno z najvýznamnejších dejísk koridy s takmer storočnou históriou); jedna z hlavných madridských atrakcií je aj železničná stanica Atocha (prvá a najstaršia vlaková stanica v Španielsku), a to najmä kvôli tomu, že medzi cementom a oceľou sa zrazu ocitnete v nádhernej botanickej záhrade (od r. 1992); vystúpime na námestí Plaza Callao (tzv. „brána do sveta kultúry“) a smerom od metra napravo sa vydáme ulicou Gran Via na Circulo de Bellas Arte, aby sme si posedeli v príjemnom prostredí s nádhernou vyhliadkou na Madrid; odtiaľ je už len kúsok námestie Plaza Cibeles, tzv. „športové námestie“ s nádhernou historickou fontánou Cibeles z 18. storočia, ktoré je dôležité najmä pre fanúšikov Realu Madrid (oslavujú sa tam víťazstva tímu; za rovnakým účelom pre fanúšikov Atlética slúži Neptúnova fontána (Fuente de Neptuno), nachádzajúca sa v blízkosti múzea Prado); Puerta de Alcala, jedna z piatich (pôvodných) vstupných brán do mesta; Parque Retiro (“pľúca Madridu“, aj tak sa hovorí najznámejšiemu madridskému parku, plnému záhrad, fontán, sôch a historických budov, z ktorých mnohé sú kultúrnymi stánkami súčasného moderného umenia).
Po ukončení programu nasleduje návrat do hotela a voľný program.
3.deň
Po raňajkách sa stretnete so slovenským sprievodcom na recepcii hotela. Vydáte sa spolu spoznať krásy Toleda.
Neopísateľná symbióza kresťanskej, moslimskej a židovskej kultúry (nachádza sa asi 80 km od Madridu). O Tolede sa často hovorí ako o najcharakteristickejšej ukážke španielskej kultúry. Od 4. st. je Toledo miestom konania cirkevných koncilov Hispánie. V 5.- 8. storočí a potom zasa od 11. storočia sídlo arcibiskupa a hlavné mesto Kastílska (do r. 1561). Do 16. storočia sídelné mesto španielskych kráľov a hlavné mesto Španielska; po ich presídlení do Madridu (Filipom II. v roku 1561), nastal úpadok mesta.
Staré mesto je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Čo odporúčam? Katedrálu Panny Márie z 13. st.; najpôsobivejšia stavba španielskej gotiky; dve dobre zachované stredoveké synagógy, ktoré po vyhnaní Židov slúžili ako kostoly; renesančnú pevnosť Alcazár). V 16. st. v Tolede žil a pracoval maliar gréckeho pôvodu El Greco.
Po ukončení programu nasleduje návrat do hotela a voľný program.
4.deň
Po raňajkách sa stretnete so slovenským sprievodcom a podľa času odchodu vlaku si prispôsobíme náš program.
Madrid je tretím najľudnatejším mestom Európskej Únie (po Londýne a Berlíne; má viac ako 3 milióny obyvateľov) a zároveň aj jedným zo 17-tich autonómnych krajov Španielska, ktoré môžeme svojou autonómiou prirovnať k federálnym štátom (v madridskej aglomerácii žije viac ako 6 miliónov ľudí). Patrí k najnavštevovanejším mestám Európy (ročne ho navštívi až 6 miliónov turistov), a hoci Madrid ťažko porovnať s Parížom či Rímom, aj keď… aj tu sú kostoly, chrámy, múzeá a budovy, ktoré majú historickú hodnotu… „monumentalita“ a jedinečnosť Madridu je v niečom úplne inom… v ŽIVOTE; v chuti ŽIŤ; v radosti a pohode, ktorá odolávala frankistickej diktatúre a nezložila ju ani finančná kríza v r. 2008.
Madrid osloví nielen obyčajného turistu, ale aj náročného klienta. Madrid je mesto parkov a zelene, múzeí, futbalu, flamenca, tapas, jamón, churros a iných lahôdok. Užite si ho po každej stránke. Určite treba zájsť do niektorého z tapas-barov na známej ulici Cava Bajo v časti La Latina (na 300 m je 50 tapas-barov; pastva pre oči a žalúdok).
Po programe nasleduje individuálny transfer na vlakovú stanicu Atocha a odchod do Barcelony.
Po príchode do Barcelony nasleduje individuálny transfer do hotela a už iba voľný program a oddych.
5.deň
Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela, odchod na program.
- Sagrada Familia – je masívna rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882. Sagrada Familia je najväčší nedokončený katolícky kostol na svete s výškou 138m(2022). Prvá omša, ktorá tu bola odslúžená bola v roku 1885. Jej predpokladané dokončenie bolé na rok 2026 pri príležitosti osláv 100. o stanovenvýročia smrti architekta tohto chrámu Antonia Gaudího.
Pápež Benedikt XVI. 7. novembra 2010 počas svojej návštevy Španielska baziliku posvätil. Do septembra 2010 bola dostavaná časť interiéru a zároveň bola sprístupnená pre turistov. Večer 8. decembra 2021 rozsvietili novo dokončenú vežu Panny Márie. Veža Panny Márie s výškou 138 metrov je druhou najvyššou z plánovaných 18 veží. Prekoná ju veža Ježiša Krista s výškou viac ako 172,5 metra, ktorá však ešte nie je dokončená.
Bazilika je budovaná v štýle stredovekých katedrál s použitím jedinečného Gaudího dizajnu a pohanskej symboliky. Svojou výškou a masívnosťou sa ešte pred dokončením stala dominantou mesta Barcelona. Od roku 2005 sú fasáda zrodenia a hrobka, rovnako ako ďalšie Gaudího diela, spoločne zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
- Park Güell – keď sa povie Barcelona, automaticky vám napadne aj Antoni Gaudí. Tento velikán architektúry sa zaslúžil o preslávenie svojho milovaného mesta vďaka množstvu zaujímavých stavieb, ktoré v ňom naplánoval. Popri Sagrade Familia vyniká tiež Park Güell, ktorý mal byť veľmi zaujímavým komunitným projektom.
Je rozľahlý park s architektonickými prvkami situovaný nad Barcelonou na svahu hory Turó del Carmel obrátenom smerom k moru. Park navrhol katalánsky architect Antoni Gaudí pôvodne ako záhradné mesto. Výstavba parku prebehla v rokoch 1900–1914; projekt záhradného mesta sa však realizovať nepodarilo.
- Casa Batlló – je secesný dom v Barcelone susediaci s Casa Amatller. Stavbu vystavanú roku 1877 prestaval v rokoch 1905–1907 na objednávku textilného magnáta Josepa Batlló i Casanovasa slávny španielsky architekt Antoni Gaudí.
Budova je potiahnutá dominujúcou fasádou, na ktorej sa nachádzajú balkóny v tvare lebiek a väčšie okná sú rozdelené holennými kosťami, poprípade nohami čajky. Na streche zas sú komíny pripomínajúce mimozemšťanov. Stavba na každého pôsobí inak a to bol zámer. Od roku 1962 je kultúrnou pamiatkou av roku 2005 bol zapísaný k ďalším Gaudího dielam na zozname svetového dedičstva UNESCO.
- Paseo de Gracia – El Paseo de Gracia (en catalán, Passeig de Gracia) sa nachádza v Barcelone a je najluxusnejšiou a najnavštevovanejšiou ulicou v Barcelone . Je známa svojimi modernistickými budovami, dielami navrhnutými Antonim Gaudí a hosťovaním mnohých luxusných obchodov. Jej počiatky siahajú do rímskych čias. Najprv bola korzom, ktorý komunikoval Barcelonu s Gráciou, potom sa stal priestor pre voľný čas po inštalácii záhrad na oboch stranách ulice a nakoniec sa stal miestom bydliska, keď Ildefons Cerda navrhol Eixample na konci 19. storočia Milujem Barcelonu vás prevedie pamiatkami, ktoré v Eixample na ulici Passeig de Grácia nemôžete nechať ujsť. Nachádzajú sa tu budovy Casa Mila, tiež známa ako La Pedrera, Casa Batlló, Casa Amatller.
Po ukončení programu návrat do hotela a voľný program.
6.deň
Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela, odchod na program.
- La Rambla – je 1,2 kilometrov dlhá životne dôležitá tepna v centre mesta. Predstavte si pešiu zónu, vynásobte jej ruch desiatimi, pridajte južanský temperament a možno sa priblížite k atmosfére Rambly. Rambla prechádza od monumentu Colom, ktorý je venovený Krištofovi Kolumbovi až k Placa de Catalunya, centrálne námestie mesta. Rambla je v každé ročné obdobia a v každú hodinu plná života – nájdete tu pouličných artistov, reštaurácie, a najmä množstvo turistov. Nechajte sa aj vy zlákať do tejto príjemne turistickej pasce.
- Tržnica Boqueria – vo svojej dnešnej podobe bola otvorená na začiatku 20. storočia a stále sa tešia obrovskej obľuby ako medzi miestnymi, tak aj turistami. Ponúka totiž všetko, čo vás napadne – od pôvodného mäsa, morských plodov, rýb, cez údeniny, vajcia, mliečne výrobky, syry až po ovocie a zeleninu všemožných typov, druhov, chutí a vôní. La Boqueria je prima ako na nákup surovín na jedlo, tak aj ak chcete nejakú čerstvú desiatu alebo obed – je tu nespočetné množstvo stánkov ponúkajúcich rôzne tapas, smoothies, krájané ovocie rovno na konzumáciu alebo obložené žemle.
- Gotická štvrť – táto štvrť patrí k najstarším častiam mesta, nájdeme tu pozostatky opevnenia z čias Rímskej ríše, skryté gotické poklady, spleť úzkych uličiek pripomínajúcich labyrint, ústiacich na nádherné starobylé námestia. Pozrieme si katedrálu sv. Eulálie z 13. storočia, či kostol sv. Márie zo 14. storočia. Na námestí sv. Filipa si pripomenieme smutné udalosti, keď tu počas španielskej občianskej vojny v roku 1938 dopadla Francova bomba a zabila 30 nevinných ľudí, väčšinou ničnetušiace hrajúce sa deti. Na stenách vidieť stále stopy po šrapneloch, až vás z toho mrazí.
- Paseo Colon – ulica vedie na východ od Kolumbovho pamätníka po centrálnu poštu a bola postavená od roku 1878, keď bola zbúraná bývalá morská stena.
- Montjuic – v stredovekej latinčine a katalánčine znamená „židovská hora“, je široký, plytký kopec v Barcelone s bohatou históriou. Bolo to rodisko mesta a jeho strategická poloha pri Stredozemnom mori a rieke Llobregat ho robila významným v celej histórii. Na kopci sa nachádza stredoveký židovský cintorín, ktorý bol v roku 2007 vyhlásený za oblasť kultúrneho dedičstva národného záujmu. Montjuic bol miestom rôznych opevnení, vrátane hradu Montjuic zo 17. storočia. Táto oblasť bola tiež spojená s politickým väznením a popravami a mala význam počas španielskej občianskej vojny.
Kopec bol vybraný ako miesto pre medzinárodnú výstavu v roku 1929, ktorá viedla k výstavbe niekoľkých budov, vrátane Palau Nacional a Estadi Olímpic. Montjuic bol tiež miestom niekoľkých miest počas letných olympijských hier v roku 1992, pričom stredobodom bol olympijský štadión. Kopec je teraz domovom Museu Nacional d'Art de Catalunya a rôznych parkov a záhrad a je prístupný cez lanovku Montjuic.
- Olympijský štadión – Estadi Olímpic Lluís Companys je viacúčelový štadión slúžiaci najmä pre futbal a atletiku. Pojme 55 926 divákov. Otvorený bol v roku 1929, k jeho celkovej rekonštrukcii došlo medzi rokmi 1985 a 1989. Následne slúžil ako hlavné dejisko Letných olympijských hier 1992. Svoje zápasy tu hrá katalánska futbalová reprezentácia. V minulosti tu pôsobil futbalový klub RCD Espanyol a klub amerického futbalu Barcelona Dragons.
Po ukončení programu návrat do hotela a voľný program.
7.deň
Po raňajkách nasleduje spoločný transfer na letisko, odlet z Barcelony.