Odlet z Viedne do Katánie.
Prílet do Katánie, spoločný transfer do hotela, ubytovanie a začína náš program.
Sicília, „ostrov Slnka“, najväčší a najjužnejší ostrov Stredomoria (od pevniny ho oddeľuje iba 5 km široká Messinská úžina); Región Sicília má špeciálny autonómny status od r. 1946; súčasťou Talianska je od r. 1861. Obmývajú ju tri moria: Stredozemné (JZ), Tyrhénske (S) a Iónske more (V). K Sicílii patrí 8 ostrovov: Aeolské alebo Liparské ostrovy (Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli; Filicudi, Alicudi). Egadské ostrovy (Levanzo, Favignana a Marettimo). Panteleria. Pelagické ostrovy (Linosa a Lampedusa). Ustica. Isole Ciclopi. Isole delle Palme. Isole dello Stagnone. Sicília je asi polovica zo Slovenska. Najširšia časť ostrova: 188 km; najdlhšia časť: 288 km. Od pobrežia až po najvyšší vrchol ostrova je viac ako 3 000 m (teplotný rozdiel medzi pobrežím a horami je obrovský).
Sicília je krásna, divoká a plná kontrastov; ostrov postupne lákal kolonistov a dobyvateľov všetkých národností. Zanechali tu grécke chrámy, rímske ruiny, normandské kostoly a hrady, arabsko-byzantské dómy… tento jedinečný mix európskej a arabskej kultúry z nej robí atraktívnu destináciu.
Katánia – počtom obyvateľov je po Palerme druhým najväčším sicílskym mestom, celkovo desiatym spomedzi všetkých talianskych miest. Takisto patrí medzi pätnásť talianskych miest, v ktorých sa nachádza metro a je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Pozrieme si centrum s Katedrálou Svätej Agáty, prístav a pevnosť Castello Ursino, ktorú postavili v tesnej blízkosti mora v roku 1240.
Večer návrat do hotela, voľný program.
Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na výlet Etna a Taormina.
Dnes nás čaká výlet k najväčšiemu vulkánu Európy – k sopke Etna: vrchol pokrytý lávovými prúdmi, vulkanickým popolom a ostrovčekmi snehových polí. Cesta zvaná „Strada del´Etna“ s mnohými zákrutami nás dovedie k horskej chate Sapienza vo výške 1 910 m.n.m., kde si užijete krásny výhľady na krátery Silvestri.
S výškou 3 357 metrov je Etna najvyššia sopka v Európe. Sopka je izolovaný kopec, ležiaci približne 29 km od mesta Catania. Na jej úpätí sa nachádzajú vinice, olivové, figové a citrusové sady, vyššie polohy sú pokryté píniovými hájmi a vrchol je odlesnený, pokrytý lávovými prúdmi a vulkanickým popolom. Väčšiu časť roka sa na vrchole drží snehová pokrývka.Pokračujeme návštevou známeho sicílskeho mestečka Savoca, s prehliadkou originálneho baru Vitelli, kde slávny americký režisér Francis Ford Coppola filmoval niektoré časti z ikonickej trilógie Krstného otca. Návšteva baru je samozrejmosťou. Ďalej nasleduje prehliadka kostola Sv. Nicolu, kde sa filmovala svadba Michaela Corleoneho (Al Pacino) s jeho láskou Apolloniou. Savoca je mimochodom súčasťou prestížnej skupiny najkrajších stredovekých mestečiek Talianska (Borghi piu belli d’Italia).
Taormina – Je najkrajším a najživším mestom na ostrove. Hovorí sa, že kto nebol v Taormine, nebol na Sicílii. Tak si ju dosýta vychutnáme, veď Sicília je a bude tým naj miestom, ktoré treba určite zažiť, ochutnať a precítiť, tak ako sa patrí.
Po programe návrat do hotela a voľný program.
Po raňajkách nasleduje transfer do mesta Milazzo, kde sa nalodíme na náš výlet na ostrovy Panarea a Stromboli.
Ostrov Panarea – je najmenší z obývaných ostrovov a celkovo druhý najmenší ostrov súostrovia Liparské ostrovy. Nachádza sa približne 20km od ostrova Lipari. Ostrov je obývaný už od staroveku, Gréci mu dali meno Hycesia. Na ostrove žije približne 280 obyvateľov.
Panarea ponúka jeden z najkrajších výhľadov na susedné ostrovy s večne predvádzajúcou sa sopkou. Cez ostrov sa môžete vydať pešo a po pár minútach zistíte, prečo ostrov nazývaju ,,talianske Santorini´´. Ostrov ponúka útočisko pre mnoho slávnych osobností, ktoré si chcú oddýchnuť pred davom turistov. Po voľnom čase a prehliadke ostrova Panarea a nalodíte na loď a vydáte sa smerom k ostrovu Stromboli.
Ostrov Stromboli – je tvorený rovnomenným stratovulkánom, ktorý patrí medzi najaktívnejšie sopky na svete. Tento ostrov je oproti predošlému o niečo väčší, jeho rozloha je 12,2 km2. Pod morskou hladinou sa nachádza základňa sopky, ktorá je 2 400 m hlboko. Najvyšší bod ostrova je vo výške 926 m. Vancori, druhý najvyšší vrchol, sa nachádza v nadmorskej výške 924 m. V celom Liparskom súostroví je sopka Stromboli najmladšia (cca 40 000 rokov), ale tiež najaktívnejšia.
Tento stratovulkán, tzv. navrstvenú sopku, ktorá má pomerne štíhly kužeľ s vrcholovým kráterom, máte možnosť zbadať v jej aktívnej činnosti práve napríklad pri plavbe na lodi okolo ostrova. Každých cca 20 minút sa opakujú erupcie kráteru a za dobrej viditeľnosti sú najmä v noci vidieť z ďalekého okolia. Je naozaj veľký zážitok vidieť niečo takéto na vlastné oči! Zaujímavosťou je, že sopečná erupcia v lete 2003 rozšírila priemer vrcholového kráteru z pôvodných 35 m na dnešných 125 m. Ale nemajte obavy, žeravá láva je vymršťovaná hore a obvykle padá ihneď späť do kráteru a takto stále dokola. Nespôsobuje tak príliš veľké škody a za dobu svojej existencie nezničila ani jednu miestnu osadu. Po tomto nádhernom prírodnom divadle sa vydáte naspäť do mesta Milazzo a čaká na Vás už iba transfer do Katánie.
V neskorých večerných hodinách návrat do Katánie a voľný program.
Polia označené * sú povinné
Web vytvoril Lukáš Šleboda