Taliansko: Čarovná Apúlia

Apúlia perla na opätku Talianska

Taliansko: Okúzľujúca Apúlia

Malebný taliansky opätok

Apúlia/Puglia a jej kúzelné mestečká na talianskom opätku. Bari, Alberobello, Locorotondo, Matera, Altamura a Giovinazzo spoznávame spolu, pomaly a v malej skupine.

1.deň – Bari

Odlet z Viedne.

 

Po prílete transfer do hotela, ubytovanie a začíname s programom spoznávania Puglie a mesta Bari (transfer do/z Bari vlakom/autobusom).

 

Puglia (opätok Talianska)… miesto, kde sa zastavil čas; Karibik Európy… od Gargana (Národný park od r. 1991) po Salento (Lecce-Leuca). Malebný, hoci rovinatý kraj plný olivových hájov a mandľových plantáží. Dovolenka bez rezortov a bez all inclusive. Puglia sa necíti byť úplne talianskym krajom, skrýva v sebe desiatky mikrokozmov. Ďaleko od Benátok, Ríma, Sicílie.. geograficky, aj atmosférou. Aj súčasť Talianska, aj nie; exotika v Európe. Historicky katolícka, ale so silnou pravoslávnou črtou… so svetoznámymi vínami, cestovinou  orecchiette a koláčikom pasticciotto.

Basilicata patrí k najmenej rozvinutým oblastiam. Je to jeden z najodľahlejších, ťažšie dostupných a najchudobnejších regiónov Talianska. Veľkým lákadlom pre turistov je, najmä, mesto Matera, označované ako "mesto hanby" a množstvo zaujímavých cyklotrás, ktoré umožňujú objaviť skryté zákutia tohto kraja a prepájajú ho s Pugliou či Calabriou.

Bari – Tesné krivoľaké uličky starého mesta Bari ukrývajú asi 40 kostolov a 120 kaplniek zasvätených Panne Márii vrátane Baziliky San Nicola. Práve tu sú uložené ostatky svätého Mikuláša (známe pútnické miesto).

Nonna Maria nám odhalí tajomstvo receptu a tvarovania svetoznámych cestovín orecchiette, ktoré si sami pripravíme (tzv. cooking-class – fakultatívne, nie je povinné). Ak nebudete chcieť, poradíme skvelú miestnu reštauráciu, kde sa "mangia da Dio e si paga poco". V Puglii určite hladovať nebudete; práve naopak! :-))

Po programe návrat do hotela, voľný program.

 

Predpokladaný hotel na ubytovanie: Best Western Hotel La Baia 3*, Riva del Sole 3* alebo podobný.

2.deň – Altamura, Matera

Po raňajkách začína program:

Altamura. Nenápadné stredoveké mestečko, s drobným centrom, kde sa dá poľahky zorientovať. V Altamura sa zastavíme, aby sme s inými miestnymi produktami ochutnali miestny chlieb, ktorý získal ako jediné európske pečivo označenie D.O.P. S oblaženým žalúdkom potiahneme za oblažením oka, do mesta Matera (región Basilicata).

Najtajomnejšie mesto Talianska, kedysi označované ako “mesto hanby”; staré jaskynné obydlia z tufového kameňa, tzv. Sassi, vytesané do strmých skalných útesov (UNESCO). Zážitok na pohľad.

V meste Matera sa natáčala aj najnovšia ,,Bondovka´´ – No Time to Die , čím si mestečko získalo ďalšie svetové uznanie, ako jedno z TOP miest pre filmový priemysel.

Užijete si nezabudnuteľný deň. Po programe návrat do hotela, voľný program.

3.deň – Alberobello, Locorotondo

Po raňajkách začína program:

Ďalší deň sa budeme túlať rozprávkovým a nesmierne fotogenickým Alberobello. Jedno z najzaujímavejších talianskych miest so svojimi trulli, ktoré nenájdete nikde inde na svete (UNESCO); v mnohých sa dodnes žije. Viac si povieme, keď budeme spolu.

Neďaleko Alberobello (len 8 km) máme ďalší (nenápadný) skvost Puglie, Locorotondo. Loco je známe svojimi vínami (DOC) a kruhovým pôdorysom pôvodnej osady, ktorá je dnes historickým centrom plným úzkych uličiek a na seba nalepených bielych domov.

Z kruhu vychádza aj jeho názov (loco = miesto; rotondo = okrúhly; "okrúhle miesto").

Užijete si nezabudnuteľný deň. Po programe návrat do hotela, voľný program.

 

4.deň – Giovinazzo

Po raňajkách nasleduje výlet vlakom/autobusom do malebnej dedinky Polignano e Mare s možnosťou krátnej prechádzky, užívania si malebných výhľadov s možnosťou obeda a nákupov.*

Polignano a Mare – kúzelné biele mestečko s malou pieskovou plážou a netypickou jaskynnou reštauráciou nad hladinou mora. Dominantou mesta je stará časť, ktorá je vystavaná na skale pri pláži pod robustným rímskym mostom. Z tohto mesta pochádza aj taliansky spevák Domenico Modugno, ktorý sa preslávil hitom Volare. Fotky pri jeho soche s panorámou mesta nemôžu chýbať v zbierke žiadneho cestovateľa.*
 

  • V prípade 4 dňového zájazdu:

V poobedňajších hodinách návrat do hotela a transfer na letisko.

 

  • V prípade 6 dňového zájazdu:

Voľný program

 

* pri odletoch pred 15:00 bude program spojený s návštevou miest Poligrano e Mare/Giovinazzo absolvovaný počas predchádzajúcich dní pobytu.

5.deň – voľný program

Voľný program bez sprievodcu.

6.deň – voľný program

  • V prípade 6 dňového zájazdu:

Voľný program bez sprievodcu, check out z hotela, transfer na letisko

ma3oska travel zajazd

celoročne

ma3oska travel zajazd

raňajky v cene

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca

ma3oska travel zajazd taliansko

4 dni

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 17.03.2023
do 20.03.2023
4 dní
Viedeň
Voľný
od 670,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Galéria zájazdu

Pripravujeme

Žiadne zájazdy sa nenašli

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter