To naj z Portugalska: Porto, Lisabon, Sintra, Cabo da Roca, Cascais & Estoril

1.deň

Odlet do Porta.

Po prílete do Porta nasleduje transfer do 3* hotela a začíname s programom spoznávania mesta Porto.

Počas prehliadky centra mesta (UNESCO) uvidíme mestskú radnicu, navštívime železničnú stanicu Sao Bento (známa modrými kachličkami s historickými udalosťami mesta).

Očarí nás Katedrála Sé do Porto (12.stor.), nádherná zvonica Torre dos Clérigos ale najmä barokový Kostol Sv. Františka, ktorého celé vnútro je zdobené pravým zlatom.

Program dnešného dňa zavŕšime návštevou portskej pivnice Calem (s možnosťou nákupu portského vína). Tu sa dozviete všetko o histórii a výrobe tohto špecifického vína a na záver bude pre vás pripravená ochutnávka troch druhov exkluzívneho portského vína – Cálem White & Dry, Late Bottled Vintage and 10 Years Old Tawny.

Po programe návrat do hotela a voľný program.

2.deň

Po raňajkách nasleduje stretnutie so sprievodcom a dokončenie programu v Porte.

Nezabudnuteľným zážitkom bude plavba loďou medzi 6 mostami po rieke Douro – tento program je fakultatívny (nie je povinný). Lístky na loď sa kupujú na mieste. Plavba trvá 50 – 80 minút a cena plavby je cca. 14€-18€/osoba.

Po plavbe sa ešte prejdeme historickým centrom Porta, neskôr popoludní sa vrátime naspäť do hotela po batožinu a presunieme sa na náš transfer do Lisabonu.

Po príchode do Lisabonu sa presunieme do hotela, nasleduje ubytovanie a voľný večerný program.

3.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom.

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte Mouraria & Alfama – „V bludisku maurských predkov“

Hlavné zastávky: námestie Rossio, námestie Figueira, “prekliaty” kostol Sao Domingos, námestie Martim Moniz, historické električky, rodisko Unesco hudby – Fado, katedrála Sé, stará židovská štvrť, vyhliadka Portas do Sol, hrad Sv. Juraja

Program: Počas tejto prehliadky sa zoznámime so zrodením Portugalska a Lisabonu. Navštívime najstaršiu štvrť hlavného mesta – Alfama, kde zablúdime (samozrejme, vedome:)) v kľukatých úzkych uličkách obkľúčených nízkymi farebnými domčekmi, ktoré stavali ešte pôvodní maurskí obyvatelia. Povieme si o vplyve rôznych kultúr, ktoré počas portugalských objavov mali dopad na portugalskú kultúru. Budeme obdivovať kachličky “azulejos”, ktoré zdobia steny mnohých tradičných domov a ochutnáme tradičný likér Ginjinha. Zatúlame sa až ku najstaršiemu rímsko-katolíckemu kostolu mesta, katedrále Sé a odhalíme aj niekdajšiu malú židovskú štvrť, ktorá sa celkom vytratila po Lisabonskom masakri, ktorý sa odohral v 16. storočí. Odtiaľ sa vyšplháme ku jednej z najočarujúcejších vyhliadok mesta – Portas do Sol, kde si to zamierime priamo ku hradu Sv. Juraja. Do hradu sa tak môžeme pozrieť spoločne, alebo klienti si tak môžu pozrieť hrad v rámci voľného času.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€)
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Ginjinha likér (1,40€)

Obedná prestávka (obed nie je v cene pobytu)

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte: Baixa Pombalina & Bairro Alto – “Bohémska štvrť zrodená z prachu Lisabonu“

Hlavné zastávky: námestia Restauradores a Carmo, železničná stanica Rossio, ruiny Carmo kláštoru, výťah Santa Justa, električka Glória, vyhliadka Sao Pedro de Alcântara, pamätník spisovateľa Luisa Camoesa, Triumfálny oblúk, najväčšie Komerčné námestie

Program: Cieľom tejto prehliadky je zoznámiť sa s o niečo modernejšou historickou etapou Lisabonu – budeme si hovoriť o katastrofálnom zemetrasení, ktoré sa odohralo v roku 1755 a malo za následok prestavanie dolnej štvrte Baixa Pombalina. Dnes tu stojí ako víťazná spomienka nad touto ničivou smršťou impozantný Triumfálny oblúk. Budeme si hovoriť o ministrovi Markízovi de Pombal, ktorému mesto vďačí za novú tvár a je dôkazom, že mesto sa z katastrofy rýchlo spamätalo. Ukážeme si konvent, ktorý je snáď najviditeľnejšou obeťou vtedajšieho zemetrasenia. Budeme si hovoriť o diktatúre v Portugalsku, ktorá bola ukončená Klinčekovou revolúciou na námestí Carmo. Prejdeme sa cez uličky niekdajšej bohémskej štvrte, dnes tiež obľúbenej nočnej štvrte, kde v noci ožíva okolo 300 barov – Bairro Alto. Práve tu v 19. a 20. storočí vznikali umelecké diela mnohých portugalských spisovateľov. Uvidíme aj historické žlté električky, ktoré sú symbolom mesta. Ochutnáme slávny krémový koláčik – pastel de nata v jednej z dnes najpopulárnejších pekárničiek. A prehliadku vyvrcholíme na brehu rieku Tajo, priamo na najväčšom námestí Lisabonu, kde si vychutnáme výhľad na sochu Ježiša Krista a veľkolepý most 25 Apríl.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€)
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať podvečer v centre Lisabonu.

4.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom.

Pešia/panoramatická prehliadka vo štvrti s 2 Unesco pamiatkami Belémska štvrť – “Po stopách dávnych moreplavcov” (prehliadka trvá cca. 4 hodiny)

Hlavné zastávky: park Alfonsa Albuquerqueho, prezidentký palác, pekáreň Pastéis de Belém, Unesco kláštor sv. Hieronýma, Pamätník Objaviteľov, Unesco veža Belém, MAAT – múzeum architektúry, umenia a technológie, most 25 Apríl

Program: V rámci tejto poldennej prehliadky sa zoznámime s Portugalskom v čase objavov, kedy sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na ďaleké zámorské expedície s cieľom vydobyť nové územia a rozšíriť vtedajšie portugalské impérium. Dnes v tejto štvrti Lisabonu môžeme obdivovať niektoré z najvýznamnejších pamiatok Portugalska – dve z nich zaradené do zoznamu UNESCO. Asi ku najveľkolepejším patrí práve kláštor sv. Hieronyma, v ktorého kostoli leží hrobka samotného Vasca de Gamu (vstup do kostola zdarma). Tak ako vnútorná, tak aj vonkajšia architektúra kláštora je samotným klenotom neskorej portugalskej gotiky, ktorá je dnes označovaná ako „manuelský štýl“. Tu si povieme o zrodení Zlatého Veku Portugalska a o najväčších objavoch, ktoré sa Portugalcom podarili dosiahnuť. V pekárničke Pastéis de Belém, ktorá leží medzi kláštorom a prezidentským palácom si zájdeme ochutnať vychýrený krémový koláčik, ktorého tajný recept sa zachoval od roku 1837. Okrem kláštora budeme mať možnosť obdivovať manuelskú architektúru aj na ďalšej UNESCO pamiatke, ktorou je bašta Belém. Tá je označovaná za symbol národa rovnako, ako Eiffelova veža pre Francúzov. V tejto štvrti leží hneď niekoľko múzeí a pamiatok historického charakteru. Neprehliadnuteľným je však najmä Pamätník Objaviteľov. Práve ten je snáď najkonkrétnejším vyjadrením oslavy odvahy a víťazstiev významných postáv portugalských objavov, ktorí priložili ruku ku dielu a zaslúžili sa o zrodenie dávnej portugalskej zámorskej veľmoci.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): kláštor sv. Hieronýma – 10,00 € (65+/študenti 5,00 €), veža Belém 6,00€ (65+/študenti 3,00 €), Pamätník Objaviteľov 6,00€ (<18/5,00€)
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie a večer v centre Lisabonu.

5.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na výlet Sintra, Cabo da Roca, Cascais & Estoril

Na tejto súkromnej prehliadke do Sintra, Cabo da Roca, Cascais a Estoril načerpáme mnoho nových informácií.

  • Sintra – aj napriek tomu, že má v sebe portugalský Lisabon toľko zaujímavostí, aby návštevníka pripútal na niekoľko dní, nikto nespraví chybu, ak mesto na chvíľku opustí a vydá sa objavovať jeho blízke okolie. Stačí pár kilometrov na to, aby sa zmenili kulisy a krajina narastie do výšky, aby jej pahorky pokryli lesy a zelené koberce. Mestečko zvané Sintra je tak odlišné od ostatných portugalských miest, že ho UNESCO vďaka jej palácom zapísala na svoj list kultúrneho dedičstva. Krčí sa pod zeleným kopcom po ktorom sa tiahnu staré hradby pripomínajúce s troškou predstavivosti Čínsky múr. Nad mestom vyrastajú dva komíny tvoriace netradičnú panorámu akú by sme inde márne hľadali. Vytŕčajú z kráľovského paláca Palacio Nacional a presne k nemu sa presúvajú zástupy turistov. Možno je v jeho múroch ukrytý akýsi magnet, preto sem každý musí prísť a možno sem ľudí láka história vpísaná do jeho múrov. Autobus pokračuje do centra mesta, ale my sa necháme vyhodiť ešte pred ním, aby sme si mohli vychutnať jeho panorámu. Zvyšné dva kilometre si prejdeme po vlastných, ale vďaka krajine naokolo stojí za to každý jeden meter. Námestie pred palácom v centre mestečka zaplnili ľudia a ich najväčšia koncentrácia sa mieša okolo malého podniku s čerešňovým likérom. Nalievajú ho malých, pohárikov, alebo originálne do čokoládových formičiek, ktorá sa dá po vypití rovno zjesť. Je sladučký, rozlieva sa v ústach, na jazyku a jeho príjemná chuť ešte dlho rezonuje aj keď človek už dávno odišiel k palácovým múrom.
  • Cabo da Roca – nachádza sa v portugalskom národnom parku Sintra-Cascais a je najzápadnejším bodom kontinentálnej Európy. Na tomto mieste prírodných krás sa stretávajú mohutné útesy s Atlantickým oceánom, kde sa snúbi more, pevnina, vietor a les a vytvárajú jedinečnú atmosféru. Keď sa predpokladalo, že Zem je guľatá a má začiatok a koniec, mnohí verili, že Cabo da Roca je jedným z koncov vtedy známeho sveta. Z okraja výbežku je vidieť obrovský priestor otvoreného mora, duny, pláže, útesy a chodníky na prechádzky – to všetko robí z Cabo da Roca povinnú zastávku. Okolo Cabo da Roca sa týčia vysoké skalnaté útesy vo výške viac ako 100 metrov nad vodou. Miesto je kvôli geografickým podmienkam dosť veterné, ale už len samotný západ slnka stojí za návštevu! Existuje niekoľko chodníkov, ktoré spájajú toto miesto s pohorím Sintra.
  • Cascais, kedysi bolo mesto Cascais ospalou rybárskou dedinkou na brehu Atlantického oceána, no ľuďom sa rýchlo zapáčila jeho nádherná poloha. K rozmachu prispel aj fakt, že si miesto vybrala kráľovská rodina za svoje sídlo, kam prichádzali oddychovať. Kto tak chcel byť v blízkosti kráľa, tiež sa presúval do Cascais. Ulice moderného mesta sú ladené do snehobiela, no občas sa tu objaví aj pestrá zelená, červená či modrá, aby vytvorili nádherný kontrast. Sem-tam sa dom predvádza svojimi tradičnými azulejos a občas vykukne starý kostolík ozdobený krížom. Mnohé zákutia sa doslova prehýbajú pod farebnou kvetinovou výzdobou a kde tu posedáva niekoľko starčekov a diskutuje. Akoby tu život plynul dvojako. Kto chce, ten sa unáša vlnou ľudí vedúcej k prístavu a promenáde, no kto nechce, ten si sadne a odrazu pocíti nádherný pokoj. Zvuky ulice roztrhnú dvaja mladíci s gitarami a temperamentné udieranie do strún s prenikavým spevom by roztancovalo každú flamenco tanečnicu. Na okraji prístavu stojí obrovská kamenná pevnosť. Už v stredoveku odolávala nejednému dobyvateľovi, no koncom 19.storočia sa rozhodol kráľ Luis I., že ju premení na svoje letné sídlo. Prímorskú atmosféru dotvárajú palmy a marína plná lodí a jácht. Vidno, že si Cascais obľúbila aj smotánka a nielen prístav, ale aj niekoľko hotelov je toho dôkazom.
  • Estoril je portugalské mesto ležiace v blízkosti Lisabonu, hlavného mesta, v okrese Cascais, v Lisabonskom dištrikte. Je to niekdajšie sídlo dona Jána Bourbonského a jeho rodiny, tiež namiesto exilu maďarského regenta admirála Miklósa Horthyho, ďalej talianskeho kráľa Huberta II. in Karola II. Rumunského. Mesto je tiež známe vďaka kasínu, ako aj estorilskému automobilovému okruhu, kde sa od roku 1984 až do roku 1996 konali skúšobné jazdy šamplionátu Formule 1, a kde sa koná portugalský deň Majstrovstiev sveta cestných motocyklov od roku 2000. turnaje Torneo de Estoril mužskej kategórie ATP World Tour 250 a ženskej kategórie WTA International Tournaments.

Po ukončení programu bude nasledovať transfer do Lisabonu a voľný program.

6.deň

Check out z hotela, transfer z hotela na letisko, odlet z Lisabonu.

Termíny

od 24.10.2024
do 29.10.2024
6 dní
Viedeň
Voľný
od 1.259,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Meno a priezvisko*
Priezvisko*
Email*
Tel. číslo*
Termín
Zájazd*
GDPR*

Galéria zájazdu

Pripravujeme

Rusko

VIANOČNÁ MOSKVA a PETROHRAD

Dve metropoly Ruska

Azerbajdžan

Azerbajdžan – krajina na brehu Kaspického mora

Baku, Kaukaz, Šeki, Kaspické more

Taliansko

Rím – Vatikán – Neapol

Úlet do večného mesta a pod sopku Vezuv

Taliansko

Májový úlet do Talianska

Eno-Gastro-Privat tour

Taliansko

Miláno – TOP výpredaje

Miláno a jeho slávne februárové výpredaje TOP módnych značiek

BENATKY-VENEZIA-KARNEVAL-MA3OSKA-POZNAVACI-ZAJAZD-

Taliansko

Karneval v Benátkach + Verona

Veľkolepý Karneval v Benátkach

ma3oska-gruzinska-poznavacie-zajazdy-lyzovacka

Gruzínsko

Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko - lyžiarske stredisko GUDAURI

Taliansko

Apúlia – Salento – leto

Maldivy Európy - aj takto nazývajú JV región Talianska - Apúlia Salento

ma3oska-trvel-chorvatsko

Chorvátsko

Varaždin BUSom – víkendovka

Festival Špancírfest Varaždin - BUSom z BA/zber po Slovensku

Taliansko

Bologna, Florencia, Modena a okolie

Taliansko - mestá Bologna, Florencia, Modena, Maranello a múzeá Ferrari a F1

sorrento-neapol-pompeje-ma3oska-travel-taliansko-zajazd

Taliansko

Neapol a okolie

Veľkolepé Pompeje, Sorrento a temperamentný Neapol

ma3oska-travel-milano-bergamo-jazera

Taliansko

Miláno+Bergamo+jazerá EXCLUSIVE

milano zajazd taliansko

Taliansko

Miláno a Bergamo

NAJ z Lombardie a Piemonte - zájazd do Talianska - BUSom

Chorvátsko

Festival kvetín v Záhrebe

Medzinárodná výstava kvetín a záhrad FLORAART v Záhrebe

talainsko-apulia-bari-maoska-travel

Taliansko

Apúlia

Apúlia - chutné putovanie talianskym "podpätkom"

Taliansko

Verona, Benátky, Lago di Garda + Prosecco degustácia

Verona + Prosecco tour dolinou Valdobbiadene

Taliansko

Adventný Prosecco tour – BUSom

Prosecco tour - adventný zájazd

Rusko

MOSKVA A MURMANSK

Vianočná Moskva + Silvester za polárnym kruhom Murmansk

Rusko

Prehliadka námornej flotily

PETROHRAD - mesto námorníkov - atraktívny zájazd

plitvicke jazera

Chorvátsko

Plitvice a Záhreb BUSom

Víkend na Plitvických jazerách a v Záhrebe bez zhonu. Chorvátsko INAK

maks moskva

Rusko

MAKS Moskva

Veľkolepá letecká šou pod Moskvou

moskva 9 máj

Rusko

Deň víťazstva Moskva

9. máj v Moskve

vianočná moskva

Rusko

Vianočná MOSKVA

Slávnostná vianočná atmosféra na Červenom námestí - Moskva stojí za návštevu

Rusko

Zamrznutý Bajkal a Transsib III.

Jazero Bajkal a Transsibírska magistrála - trasa Irkutsk - Vladivostok

Rusko

SOČI

Juh Ruska - pobrežie Čierneho mora

na vyžiadanie v CK

Rusko

Kazaň

Kazaň so zastávkou v Moskve = 2 mestá = 2 kremle= 2 náboženstvá

Rusko

ALTAJ

Znovuzrodenie na Altaji - reset duše a mysle

info v CK

Rusko

MURMANSK

Ruský sever za polárnym kruhom - lovenie polárnej žiary - Murmansk a okolie

Rusko

Transsibírska magistrála

Celá trasa od Moskvy po Vladivostok

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter