Turecko: Istanbul a Ankara

1.deň

Odlet do Istanbulu.

 

Po prílete nasleduje transfer do hotela (check in možný od 14:00), ubytovanie.

 

Prvotné zoznámenie s Istanbulom, večerná prechádzka starým centrom mesta s odporúčaním na výbornú večeru a voľný program.

2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a začiatok celodenného poznávacieho programu.

 

Počas dňa navštívite a spoznáte staré mesto Istanbulu: 

 • Palác Topkapi (hlavné sídlo tureckých sultánov) – je palácový komplex v centre Istanbulu, ktorý bol vyše 380 rokov oficiálnou  rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Palác Topkapi slúžil ako rezidencia sultána a jeho dvora. V priestoroch sultánovej rezidencie sa nachádzal hárem a kúpele.[3] Do priestoru súkromných sultánových rezidencií smeli vstúpiť iba eunusi. Sultán bol hlavou Osmanského štátu a preto palác Topkapi slúžil aj ako administratívne a správne centrum ríše. V komplexe paláca vyrástli administratívne budovy a sídlila v ňom ríšska rada – diván.
   
 • Hagia Sophia (chrám Božej múdrosti z obdobia Byzantskej ríše a symbol mesta. Jedna z najznámejších budov nielen  v Istanbule, ale aj v celom Turecku predstavuje v mnohých ohľadoch históriu krajiny za posledné dve tisícročia. Pôvodne išlo o grécky ortodoxný kostol, ktorý svojmu prvotnému účelu slúžil asi tisíc rokov. Neskôr sa z neho na ďalších päťsto rokov stala mešita a dnes v ňom turisti nájdu múzeum. Jej ohromujúci exteriér je ohraničený minaretmi, pridanými po osmanskom dobytí. Interiér je však spomienkou na moc Konštantínopolu. Hlavným dielom rímskeho „inžinierstva“ je masívna kupola, ktorá má priemer 31 metrov. Múzeum je plné fascinujúceho umenia s neustále sa meniacim výstavným programom. Hagia Sophia je „must see“ pre každého počas dovolenky v Turecku.)
 • Modrá mešita (svoje meno získala podľa prevažne modrých dlaždičiek, ktoré krášlia jej interiér. Mešita sultána Ahmeda, známa tiež ako Modrá mešita, bola postavená v roku 1616 a ešte aj dnes ostáva najdôležitejším náboženským miestom v Istanbule. Považuje sa za najkrajšiu budovu v meste a je zapísaná medzi pamiatkami svetového dedičstva UNESCO. Medzi turistami je obľúbeným cieľom, len si treba zapamätať, že je počas dňa päťkrát na pol hodiny uzavretá, pretože v nej prebieha modlitba. Vo vnútri mešity je vysoký strop lemovaný 20-tisíc modrými dlaždicami rôznych vzorov, ktorým mešita vďačí za svoje meno. Bola navrhnutá tak, aby súperila so staršou Hagiou Sophiou.)
   
 • Prestávka na obed
   
 • Rímsko-byzantský hipodróm
   
 • Grand Bazaar (Veľký bazár) – Veľký bazár v Istanbule (turecky: Kapali Çarşi – Krytá tržnica) je jedným z najväčších a najstarších  komplexov krytých tržníc na svete, ktorý má viac ako 58 krytých pasáží, cez 1200 obchodov. Denne ho navštívi okolo 250 až 400 000 turistov. Tržnica sa rozprestiera na ploche 45 hektárov. Využíva sa plocha 36 hektárov, zamestnáva asi 20 tisíc osôb. Prvé budovy, zvané Bedestan boli postavené ako verejné sklady tovaru v rokoch 1455 až 1461. Dal ich postaviť osmanský sultán Mehmed II. (Mehmed Dobyvateľ). V 16. storočí, počas vlády sultána Süleymana I.(Skvostného) bol celý komplex tržníc značne rozšírený. Tržnica bola známa obchodom s korením, kožou, keramikou, látkami, šperkami a kobercami. Neskoršie zemetrasenie budovy značne poškodilo. Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v roku 1894.

3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a začiatok celodenného poznávacieho programu.

 

Počas dňa navštívite a spoznáte okolie Bosporu:

 • Známy trh s koreninami (Spice Bazaar) – návšteva Istanbulu sa nezaobíde bez zastavenia sa v atmosférickom bazáre korenia. Zatiaľ čo Veľký bazár môže byť najväčším a najznámejším z krytých bazárov v Istanbule, tento trh s korením vyhráva cenu za to, že je najfarebnejší, najvoňavejší a často aj najzábavnejší – návštevníci môžu ochutnať ponúkaný tovar.
   
 • Plavba po Bospore (Bospor je úzky prieliv nachádzajúci sa v Istanbule a spájajúci Marmarské more s Čiernym. Zároveň  rozdeľuje Európu a Áziu. Jeho dĺžka je 31 km. Jedná sa o zatopené riečne koryto s množstvom zátok a vysokých brehov, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady po okolí). Plavba trvá cca.1 hodinu a poskytne Vám krásne výhľady na mesto z morskej hladiny. Počas plavby uvidíme európsku a aj ázijské stranu Istanbulu.
   
 • Prestávka na obed. Po obede pokračujeme prehliadkou modernej časti Istanbulu
   
 • Galata – je bývalý názov štvrte Karaköy v Istanbule, ktorá sa nachádza na severnom brehu Zlatého rohu. Štvrť je spojená s historickou štvrťou Fatih niekoľkými mostami, ktoré prechádzajú cez Zlatý roh, najmä most Galata. Stredoveká citadela Galata bola kolóniou Janovskej republiky v rokoch 1273 až 1453. Slávnu Galatskú vežu postavili Janovčania v roku 1348 na najsevernejšom a najvyššom mieste citadely. Galata je teraz štvrťou v okrese Beyoglu v Istanbule.
   
 • Taksimské námestie – je významné námestie v Istanbule, ktoré sa nachádza v mestskom obvode Beyoglu na európskej strane  mesta, severne od Zlatého rohu. De facto je vlastne centrom moderného mesta.  V dobách Osmanskej ríše, v 17. storočí, sa tu nachádzal veľký vodný rezervoár, z ktorého tiekla voda samospádom dole k moru, k ostatným častiam mesta. Námestie je obľúbené miesto ako medzi miestnymi obyvateľmi, tak medzi turistami. Končí tu rušná obchodná trieda Istiklal Caddesi, kde začína električková trať s prevádzkou historických električkových vozidiel. Významnými stavbami, ktoré tu sú Atatürk Kültür Merkezi (Ataturkovo kultúrne centrum) a Cumhuriyet Aniti (monument republiky), postavený roku 1928 na oslavu republikánskeho zriadenia Turecka. Monument stvárňuje zakladateľa štátu, vrátane Mustafy Kemala Atatürka.
   
 • Štvrť Pera – je ideálnym miestom pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od zbesilej prehliadky pamiatok. Štvrť Pera v Istanbule skvelou časťou mesta na prechádzky, zábavu a kvalitné reštaurácie.
   
 • Ulica Istiklal – je najobľúbenejšou a najkozmopolitnejšou štvrťou Istanbulu už od čias Osmanskej ríše. Preto je na ulici Istiklal veľa miest na návštevu, ako sú historické pasáže, stáročné reštaurácie a farebné obchody. Niet pochýb, že vychytené butiky a obchody pod budovami na ulici Istiklal upútajú vašu pozornosť. Nezabudnite sa však pozrieť aj hore. Ak sa pozriete pozorne, môžete na týchto budovách vidieť najkrajšie príklady secesných a neoklasicistických architektonických pohybov.
   
 • Podzemná Cisterna Yerebatan  – je známa pamiatka v absolútnom centre starého mesta. Cisterna Yerebatan (Yerebatan Sarnici) sa nachádza vedľa najdôležitejšieho chrámu Istanbulu, pod Hagia Sofia, ktorú dal postaviť v 6. storočí byzantský cisár Justinián. Ten istý cisár dal postaviť aj toto veľdielo, ktoré slúžilo v minulosti ako zdroj pitnej vody a obrovský podzemný priestor s tristotridsaťšeť stĺpmi.
  Prekrásny architektonický skvost tu stojí viac než 1 400 rokov. Cisterna Yerebatan je obrovitánskym rezervoárom dažďovej vody a vody z okolitých kopcov a bola pre mesto životne dôležitá. Voda sa privádzala akvaduktom z Belehradského lesa vzdialeného 20 km, ktorým prechádzate, ak idete na najnovšie letisko nachádzajúce sa na európskej strane na severozápade Istanbulu. Aj vďaka tomuto rezervoáru vody, tejto cisterne, tu ľudia dokázali prečkať niekoľko obliehaní, a aj Mehmedovi II. Dobyvateľovi robila táto cisterna problémy. (vstupné je 15€ a platí sa priamo na mieste)

4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a odchod do Ankary.

V poobedňajších hodinách sa ubytujeme v hoteli a fakultatívne je pre Vás pripravený skvelý hammam (platba priamo na mieste. Cena záleží od vybraných procedúr) a večerná vychádzka mestom. 

Po skončení programu návrat do hotela a voľný program.

5.deň

Po raňajkách nasleduje náš celodenný program.

Počas dňa navštívime:

 • Múzeum anatolských civilizácií – pre milovníkov história a obdivovateľov dávno zabudnutých kultúr je múzeum to pravé miesto na oddych. Pod jednou strechou sa človek môže prechádzať okolo starých chetitských reliéfoch alebo si z blízka si pozrie praveké nálezy z Çatalhöyüku, ktoré sa označuje ako jedno z najstarších miest sveta. Za sklom sa skrýva nádherne maľovaná keramika, precízne zhotovené šperky a známe sochy jeleňov s veľkými parohmi či zaujímavý slnečný disk. Nechajte sa unášať tajomnou históriu a keď tu už budete, nezabudnite si to poriadne vychutnať
   
 • Prestávka na obed
   
 • Mauzóleum Mustafu Kemala Atatürka – Anitkabir, ako je toto miesto nazývané (v preklade pamätníková hrobka) je mauzóleum Mustafu Kemala Atatürka, vodcu Tureckej vojny za nezávislosť a prvého prezidenta Turecka. Nachádza sa v Ankare a bolo vytvorené podľa návrhu architektov Emina Onata a Orhana Ardu, ktorí vyhrali v roku 1941 súťaž. Je to tiež miesto posledného odpočinku druhého tureckého prezidenta Ismet Inönü, ktorý sem bol presunutý po jeho smrti v roku 1973. Jeho hrobka sa nachádza oproti Atatürkovmu mauzóleu, na opačnej strane obrovského monumentálneho ceremoniálneho námestia. 

  Anitkabir je postavený v typickom tureckom stavebnom štýle z rokov 1940 až 1950, ktorý vykazuje mnohé monumentálne prvky, budovy sú stavané z kameňa, symetrické a na stenách sa objavujú prvky robotníkov a pracujúcich. Anitkabir je postavený na takom mieste, aby ho bolo možné vidieť zo všetkých častí Ankary. Stavba Anitkabiru začala položením základného kameňa 9. októbra 1944. Trvala 9 rokov a mala štyri etapy.

Časti Anitkabiru:

 • Ulička Levov- 262 metrov dlhá monumentálna cesta, popri ktorej sú sochy ležiacich levov.
 • Ceremoniálne námestie dlhé 129 a široké 84 metrov umožňuje zhromaždenie 15 000 ľudí.
 • Čestná sieň- miesto uloženia Atatürkovej hrobky.
 • Park mieru sa nachádza všade okolo Anitkabiru.
 • V areáli Anitkabiru sa nachádza 10 veží, ktoré sú špecializované na rôzne odvetvia tureckého života.

Nachádza sa tu aj Múzeum Anitkabir Atatürk, ktoré bolo otvorené v roku 1960 a špecializuje sa na život G.M.K. Atatürka a na Tureckú vojnu za nezávislosť.

Po skončení programu návrat do hotela a voľný program.

6.deň

Po raňajkách check out z hotela, voľný program na nákupy a odchod na letisko.

Termíny

od 28.10.2023
do 02.11.2023
6 dní
Viedeň
Voľný
od 939,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Galéria zájazdu

Pripravujeme

Taliansko

Májový úlet do Talianska

Eno-Gastro-Privat tour

pripravujerme opäť aj v r. 2024

zajazd do rima

Taliansko

Trojkráľový Rím

Všetky cesty vedú do Ríma!

plánujeme aj v roku 2024

Taliansko

Miláno – TOP výpredaje

Miláno a jeho slávne februárové výpredaje TOP módnych značiek

01 - 02/2024 pripravujeme opäť

BENATKY-VENEZIA-KARNEVAL-MA3OSKA-POZNAVACI-ZAJAZD-

Taliansko

Karneval v Benátkach + Verona

Veľkolepý Karneval v Benátkach

02/2024 info v CK

ma3oska-gruzinska-poznavacie-zajazdy-lyzovacka

Gruzínsko

Spoznaj a zlyžuj Gruzínsko

Gruzínsko - lyžiarske stredisko GUDAURI

02/2024 info v CK

Taliansko

Apúlia – Salento – leto 2023

Maldivy Európy - aj takto nazývajú JV región Talianska - Apúlia Salento

02.07.-07.07.2023

Taliansko

Bologna, Florencia, Modena a okolie

Taliansko - mestá Bologna, Florencia, Modena, Maranello a múzeá Ferrari a F1

pripravujeme 10 2023

sorrento-neapol-pompeje-ma3oska-travel-taliansko-zajazd

Taliansko

Neapol a okolie

Veľkolepé Pompeje, Sorrento a temperamentný Neapol

ma3oska-travel-milano-bergamo-jazera

Taliansko

Miláno+Bergamo+jazerá EXCLUSIVE

17.07. - 20.07.2023 s predlžením + Lago di Garda do 23.7.2023

milano zajazd taliansko

Taliansko

Miláno a Bergamo

NAJ z Lombardie a Piemonte - zájazd do Talianska - BUSom

talainsko-apulia-bari-maoska-travel

Taliansko

Apúlia

Apúlia - chutné putovanie talianskym "podpätkom"

Taliansko

Verona, Benátky, Lago di Garda + Prosecco degustácia

Verona + Prosecco tour dolinou Valdobbiadene

Taliansko

Adventný Prosecco tour – BUSom

Prosecco tour - adventný zájazd

02.12. - 04.12.2023 advent

Chorvátsko

Vianočný Záhreb BUS

Advent ako z rozprávky

Rusko

ALTAJ

Znovuzrodenie na Altaji - reset duše a mysle

info v CK

Rusko

Transsibírska magistrála

Celá trasa od Moskvy po Vladivostok

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter