Od Taškentu po Aralské more: Cesta plná histórie, koreninových vôní a chutí, púšť, vyschnuté Aralské jazero...
Ak Vás láka Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou, máme pre Vás pripravený jeden fantastický, ORIENT-om voňajúci poznávací zájazd.
Vyberieme sa po stopách dávnych karaván tam, kde ožíval orientálny bazár s tými najexotickejšími tovarmi, hodvábom, ovocím a koreninami. Ale uvidíme aj dôsledky intenzívneho poľnohospodárstva, ktoré viedlo k vysychaniu Aralského jazera. Prejdeme sa suchou nohou po jeho dne.
Navštívime spolu SAMARKAND, BUCHARU, púštnu oázu CHIVU a hlavné mesto TAŠKENT.
Uvidíme mešity, minarety, kupoly ozdobené nádhernými orientálnymi vzormi z majoliky a keramiky. Budeme nakupovať na starobylých orientálnych bazároch - napríklad aj exotické ovocie a zeleninu, sušené plody a oriešky. Ale dáme si aj poriadnu dávku pravého gastronomického zážitku a to ešte neviete nič o pravej uzbeckej kuchyni - plove, dimlame, lagmane, šalátoch - už teraz by sa vám mali zbiehať slinky.
Zažijeme spolu aj noc v jurte na brehu Aralského jazera (teda na brehu toho, čo z jazera ostalo)
Cestujeme v malých skupinách max.15 ľudí - pomaly si vychutnáme tieto nádherné a pre nás Európanov neznáme miesta.
Stretneme sa na letisku, kde začína náš zájazd do Uzbekistanu - do Orientu a sveta ako z rozprávky 1000 a 1 noci.
Letíme do Baku, kde prestúpime na linku do Taškentu (Uzbekistan).
Po prílete do hlavného mesta Uzbekistanu sa ubytujeme a po krátkom oddychu začneme prehliadku starobylého mesta.
Taškent je moderné hlavné mesto Uzbekistanu známe zmesou sovietskej architektúry, ale aj tradičných stredoázijských bazárov a práve toto nás hneď na začiatku doslova vtiahne do kultúry a vôni regiónu. Navštívime Kukeldašovu madrasu, stredoveký architektonický komplex Chasraty Imam (Khast-Imam Complex), námestie Mustakillik (Nezávislosti), knižnicu s údajne najstarším výtlačkom koránu na svete, ale aj mestský palác veľkokniežaťa Nikolaja Konstantinoviča Romanova - vnuka Mikuláša I., synovca Alexandra II. a bratranca Alexandra III.
Samozrejme, že nevynecháme ani nádherné taškentské metro a navštivíme trh Čor-Su (Chor-su), aby ste si urobili predstavu, čo nakúpiť v posledný deň zájazdu na trhu v Samarkande a možno neodoláte a začnete svoju "nákupnú horúčku" po starých bazároch práve tu, tak ako kupci karaván...
Spoločná večera v typickej uzbeckej reštaurácii.
Ráno transfer na letisko, odlet do Nukusu. Po prílete si v hoteli odložíme batožinu a pokračujeme v ceste do Mujnaku (Moynaq), ktorý bol kedysi významným prístavom, no dnes je obklopený stovkami kilometrov púšte. To, že tu kedysi bolo jazero, potvrdzuje len smutný "cintorín lodí", kde skorodované vraky ležia na vyprahnutom dne jazera.
Príchod do mesta Mujnak. Navštívime cintorín lodí, miestne múzeum a pozrieme si krátky dokument o živote mesta v minulosti. práve tieto kontrasty a zároveň fascinujúce fotogenické obrazy sú paradoxy, ktoré tu uvidíme. Aralské jazero bolo kedysi ŠTVRTÝM najväčším jazerom na svete.
Naobedujeme sa a pokračujeme v ceste po bývalom dne jazera na náhornú plošinu Ustjurt. Bývalé dno jazera dnes pokrýva púšť, ktorú volajú Aralkum (Aralské piesky). Zastávka na starobylom cintoríne nomádov.
Príchod k Aralskému jazeru (k časti, ktorá z jazera ostala).
Voľný čas. Ubytovanie sa jurtovom tábore. Večera a nocľah v jurtách. Áno, dnes spíme na dne Aralského jazera!
Privstaneme si a nenecháme si ujsť fascinujúci východ slnka nad jazerom.
Raňajky v tábore a neskôr odchod späť do Nukusu po stopách karaván...
Po ceste navštívime ranostredovekú obchodnú pevnosť Kurganča-Kala a majákový kopec, na ktorom v dávnych časoch horel oheň, aby sa karavány vedeli v púšti zorientovať. My sa orientujeme tiež a smerujeme do opustenej rybárskej dediny Urga pri jazere Sudočye, ktoré je zastávkou pre mnoho sťahovavých vtákov, ako sú ružové plameniaky, pelikány, kačice, husi, labute atď...opäť niečo pre naše "hladné" fotoaparáty
Uzbecký obed v miestnej kaviarni v Kungurade. Po obede uzbecký čaj na osvieženie a naša karavána ide ďalej...
Čaká nás ešte návšteva historického a posvätného komplexu Mizdachan (Mizdakhan) – nekropoly s hrobkami zo zoroastrijského obdobia.
K večeru príchod do Nukusu.
Aj dnes chutná večera v typickej uzbeckej miestnej reštaurácii. Prenocovanie v hoteli.
Raňajky v hoteli a odchod do Chivy.
Ako sme spomínali a budeme vám hovoriť aj na zájazde, karavána vždy po krátkom a niekedy dlhšom oddychu smerovala do centier, kde pulzoval život a hlavne obchod a jedným z takých významných miest bola aj oáza CHIVA. Cestou navštívime ešte zrúcaniny starovekých pevností Ayaz-Kala a Toprak-Kala.
Obed na brehu jazera Achčakul.
Po príchode do oázy Chiva sa ubytujeme v hoteli v centre mesta, ktoré ochraňujú mohutné hlinené múry. Po krátkom oddychu sa vyberieme do ulíc krásneho vnútorného mesta Ičan-Kala. Poprechádzame sa pomedzi obchodíky, uvidíme ako žijú miestni obyvatelia v domčekoch a doslova sa ponoríme do atmosféry Orientu... Lebo tu v Chive sa čas zastavil - a to je skvelé pre nás, aby sme si naplno vychutnali túto pre nás oázu.
Večera v miestnej reštaurácii - ochutnáme ďalšie národné uzbecké jedlá, ale aj šašlyk, šaláty a mnoho iného.
Prenocovanie v hoteli.
Po raňajkách ideme obdivovať CHIVU (UNESCO) - staré sídelné mesto chanátu, oázu na rozmedzí púšte Kyzylkum a Karakum, ktorá sa zachovala v pôvodnej historickej podobe.
Čaká nás opevnené vnútorné mesto Ičan-Kala a jeho pamiatky: mešitu Džuma, citadelu Kunya-Ark, minaret Kalta-minor, ktorý nebol dokončený a malo z neho byť vidieť až do Buchary, mauzóleum Pachlavana Mahmuda, palácový komplex s háremom Taš-chauli, madrasu Kutlug-Murad-Inak...
Zdá sa vám, že sa vám už z toho pletie jazyk a krúti hlava? Nevadí, v skutočnosti je to všetko ešte krajšie a zaujímavejšie. Všade striedma ale nádherná architektúra s minimalistickou keramickou výzdobou a jedna kupola s nádhernou modrou keramickou výzdobou. A samozrejme zaujímavé bude uvidieť aj pohrebisko, kde sa dosť netradičným spôsobom pochovávali miestni obyvatelia. A ešte jedno miesto navštívime - hárem v paláci Taš-chauli, kde žil emir so svojimi 4 manželkami a svojim háremom. Ako spolu nažívali a ako bol hárem usporiadaný, sa dozviete práve tu.
Podvečer zažijeme neskutočnú romantiku priamo na hradbách starobylého mesta - západ slnka nad púšťou - pripravte si vaše fotoaparáty! A práve pre tieto momenty je potrebné byť v ozajstnej oáze v púšti a vychutnať si život plným dúškom.
Spoločná večera v typickej reštaurácii - Uzbekistan nám chutí skvele!
Po raňajkách nasleduje transfer cez rieku Amudarja a ďalej cez púšť Kyzylkum (v preklade Červený piesok). Cesta bude výnimočná, lebo ideme po stopách slávnych karaván, ktoré viezli striebro, hodváb, papier, koreniny a iné vzácne tovary. Ako to celé fungovalo sa dozviete práve cestou do Buchary. Cestovanie si skrátime fotením v púšti, rozprávaním, ako sa v Uzbekistane žije a žilo. Počas jednej zo zastávok v púšti si dáme obed.
Po obede pokračujeme ďalej - karavána smeruje do Buchary.
Po príchode do Buchary sa ubytujeme a trochu si oddýchneme.
Podvečer nás čaká prvé zoznámenie sa s mestom, ktoré je jedno z najstarších v Strednej Ázii a je skutočným skanzenom histórie. Jej ulice a stavby nie sú len architektonickými pamiatkami , ale aj svedkami tisícročnej tradície, tak teda poďme a prejdime sa na začiatok po starobylom námestí Lab-i-hauz.
Spoločná večera vo vynikajúcej bucharskej reštaurácii. My v ma3oska travel odporúčame opäť PLOV (áno, sme ním v Uzbekistane posadnutí), lebo v každom meste je z inej ryže, inak sa varí a inak chutí... Vyskúšajte a dajte nám vedieť, či je to pravda!
Hneď zrána po raňajkách začneme spoznávať nádhernú Bucharu - mesto právom zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ak by sme mali charakterizovať Bucharu, tak sa to jedným slovom ani nedá. Mesto bolo križovatkou karaván, tu sa tovary vyložili v karavánseraji (čítaj sklade karaván), obchodníci svoj tovar predávali a ďalší tovar kupovali, aby mali na ďalšej prestávke počas cesty čo predávať. A tento obchodnícky duch sa tu zachoval dodnes. Práve tu v Buchare je autentická tržnica, kde si nebudete vedieť vybrať, čo si zo sebou zobrať na pamiatku. A práve preto vám príde vhod malá útulná čajovňa, kde vám nalejú uzbecký zelený čaj, ktorý vás posilní, ale aj uvoľní vašu myseľ a vy budete môcť ďalej vstrebávať neuveriteľne zaujímavú históriu tohto nádherné mesta na ceste karaván.
Čo nás tu čaká?
Pozrieme si spolu námestie Lab-i-hauz, kľukaté uličky starej židovskej štvrte, ktorá je zachovalá a autentická dodnes. Budeme obdivovať mešitu Magok-i-Attár – najstaršiu mešitu, ktorá sa v strednej Ázii zachovala! Veľkú mešitu so 47 m vysokým minaretom Kalyan; madrasy Ulugbeka a Abdul Azíz Chána; mauzóleum Ismaila Samániho, zakladateľa dynastie Samánovcov; Ayubov prameň (Jóbov prameň). Vzory na modrých keramických kupolách, ale aj bohatej výzdobe stien sú jednoducho nádherné a neopakovateľné a vyrážajú dych.
Poobede navštívime aj mestskú pevnosť Ark, ktorá bola po stáročia sídlom bucharských vládcov.
A v podvečer si užijeme folklórne vystúpenie uzbeckého súboru (je v cene zájazdu).
Po vystúpení spoločná večera v miestnej reštaurácii.
A možno sa niekto ešte poprechádza po uličkách starej Buchary, lebo Buchara je ideálnym miestom na objavovanie histórie, ktorá sa týka Hodvábnej cesty, a jej jedinečná atmosféra robí z každej prechádzky nezabudnuteľný silný zážitok.
V tento deň ešte navštívime nádhernú prímestskú rezidenciu Satorai-Mohi-Hoza, kde žili bucharskí emirovia.
Po návšteve skvostnej rezidencie si ešte ukážeme, ako sa varí najlepší PLOV - typické uzbecké jedlo, ktoré niektorým pripomína rizoto. Plov bude aj súčasťou nášho obedu.
Samozrejme ostane čas aj na nákupy a potulky miestnym bazárom. Vedzte, že nekúpiť si miestne tepané strieborné šperky, hodvábne koberce či koberčeky, odevy vyšívané zlatou niťou (alebo aspoň peňaženku) je premárnená šanca.
V podvečer nás čaká transfer rýchlovlakom do Samarkandu. Večerný príchod do Samarkandu a ubytovanie sa v hoteli.
Večer prechádzka k veľkolepo nasvietenému námestiu Registan a spoločná večera.
Odchod do 80 km vzdialeného „zeleného mesta“ Šahrisabz (Shahrisabz) cez malebný priesmyk Tahta-karača a planinu Démonov (Šaitan-Žiga), kde príroda vytvorila fantastické kamenné sochy všemožných tvarov.
V Šahrisabze, rodisku mocného Amira-Timura (Tamerlána) si pozrieme zrúcaniny Ak-Saray alebo Bieleho paláca, jednej z grandióznych stavieb Tamerlána. Urobíme si predstavu o veľkosti stavby a jej staviteľa.
Navštívime rodinnú hrobku Timúrovcov, ktorú dal Tamerlán postaviť pre mužských zástupcov svojho rodu, a kde chcel byť po svojej smrti pochovaný. Porozprávame si, prečo sa tak nestalo.
Šahrisabz je plný historických pamiatok z konca 14. a začiatku 15. storočia, vďaka ktorým bol právom zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Návrat do Samarkandu, kde sa vyberieme na nákup na miestny trh - bazár Siab a ponoríme sa do atmosféry orientálneho trhu.
Spoločná večera v miestnej reštaurácii.
Tento deň bude venovaný Samarkandu, ktorý bol taktiež právom zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Toto mesto si pamätá časy Alexandra Macedónskeho (pod názvom Marakanda) a bolo hlavným mesto stredovekej ríše Amira-Timura (Tamerlána) a jeho následníkov.
Naše prvé kroky povedú na centrálne námestie mesta - námestie Registan (Piesočné námestie) tvorené 3 ikonickými stavbami: madrasou Ulugbeka, madrasou Sher-Dor a madrasou Tilya-Kori. Súčasťou Tilya-Kori, je aj mešita s nádhernou zlátenou vnútornou výzdobou. Zlatá mešita je najmladšou stavbou v komplexe Registan a pri pohľade na jej vnútornú výzdobu sa vám po ďalší krát podlomia nohy a vaše oko ohúri množstvo zlatej výzdoby, ktorá tvorí typické dekorácie strednej Ázie. Bola dokončená v roku 1660 na príkaz Yalangtusha Bahadura. Súčasťou výzdoby je aj optická ilúzia, na ktorú vás upozorníme práve na mieste...
Námestie Registan je považované za jedno z najkrajších na svete. A tu sa vám opäť podlomia nohy, lebo tento architektonický skvost je neuveriteľný a monumentálny.
Mesto Samarkand je plné pamiatok spojených s menom Tamerlána - uvidíme jeho rodinnú hrobku Gur-e-Amir a aj mešitu Bibi-Hanum.
Vystúpime po schodoch komplexu Shah-i Zinda, aby sme obdivovali architektúru pohrebiska, ktorého stavby sú datované do obdobia 9.-14. storočia.
Večer nás ešte čaká transfer rýchlovlakom do Taškentu.
Spoločná večera a transfer na letisko v Taškente. Tu naša karavána končí.
V skorých ranných hodinách odlietame z Taškentu do Baku a následne do Viedne.
A ako to vidíme my?
Cesta z Taškentu k Aralskému moru a naspäť do Taškentu nie je len fyzickým putovaním, ale aj duchovnou reflexiou. Je to príbeh o ľudskej schopnosti vytvárať veľkolepé civilizácie. Dýcha na vás história a vy s ňou splyniete. Ale táto cesta je aj o následkoch nekontrolovaného zásahu do prírody. Tento región je zároveň miestom veľkej odolnosti a potenciálu pre obnovu, čo z neho robí symbol nádeje pre budúce generácie.
Aj preto Uzbekistan MILUJEME a vodíme sem niekoľkokrát do roka už niekoľko rokov skupiny zanietených cestovateľov.
Informácie o poistení účastníkov zájazdu nájdete TU.
Zájazd začína a končí na letisku Viedeň.
CK nezodpovedá za prípadné zmeny letových časov v rámci rovnakého dňa odletu. Letové časy sú orientačné a budú potvrdené 7 dní pred odletom.
CK ma3oska travel si vyhradzuje právo na úpravu termínov v dôsledku zmeny letového poriadku letovej spoločnosti a právo na zmenu poradia dní/programu.
V Uzbekistane, podobne ako v ďalších krajinách, existuje nepísané pravidlo sprepitného pre vodičov, sprievodcov, čašníkov a pod. Pri odchode na zájazd majte, prosím, pripravenú pre sprievodcu hotovosť vo výške 50,00€ na osobu. Z tejto sumy bude vyplácané sprepitné v mene celej skupiny počas programu zájazdu.
Obedy počas programu sú zabezpečované vo vopred dohodnutých reštauráciách vo forme vopred dohodnutých menu. Ak máte nejaké stravovacie obmedzenia, informáciu o nich potrebujeme vedieť vopred, aby sme ich mohli dodržať.
UPOZORNENIE: Pri leteckých zájazdoch sú letenky kupované na konkrétne meno. Letecké spoločnosti nepovoľujú dodatočnú zmenu (opravu) mena. Po podpísaní zmluvy o zájazde už nie je zmena (oprava) mena možná. Nie je možná ani zmena cestujúceho. Cestujúci je zodpovedný za zadanie správneho mena, presne tak ako je uvedené v cestovnom doklade.
Pre občanov SR platí na turistické účely bezvízový režim. Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas platný min. 6 mesiacov po termíne príletu.
V krajine sa neuplatňujú žiadne proticovidové opatrenia. Na vstup do krajiny nie je potrebné očkovanie proti Covid-19 ani PCR test.
Minimálny počet účastníkov zájazdu: 8 osôb*
*je možný aj nižší počet, všetko podľa dohody s CK. V prípade záujmu nám napíšte na info@ma3oska.sk
Ďakujem za veľmi dobre zorganizovaný poznávací zájazd do Uzbekistanu. Všetko fungovalo na 100% od začiatku do konca zájazdu. Veľmi sme si to užili a veľa sme toho videli vďaka nášmu sprievodcovi Paľkovi. Odporúčam
Po tretí krát sme využili služby cestovnej kancelárie Ma3oška, tento krát sme navštívili Uzbekistan. Čo dodať?
Organizačné zabezpečenie a transfery boli perfektné. Program bol bohatý, navštívili sme všetky významné pamiatky, vychutnali si uzbeckú kuchyňu, prešli sme trhy s koreninami a mali sme priestor na relax a kávičku. Sprievodcovské služby už tradične bez konkurencie.
Touto cestou sa chceme poďakovať Ma3oške za nádhernú dovolenku a zároveň aj ostatným členom zájazdu za veľmi milú a príjemnú spoločnosť.
Už sa tešíme na ďalšie potulky s Ma3oškou!
Polia označené * sú povinné
Web vytvoril Lukáš Šleboda