Uzbekistan

Putovanie perlou Strednej Ázie - Uzbekistan s NAJ sprievodcom

Láka vás Orient a Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou? Máme pre Vás pripravený jeden fantastický, koreninami voňajúci autorský poznávací zájazd. Uzbekistan – po stopách karaván tam, kde ožíval bazár s tými najexotickejšími tovarmi a vôňami.

Ak Vás láka Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou, máme  pre Vás pripravený jeden fantastický, ORIENT-om voňajúci poznávací zájazd.

Vyberieme sa po stopách dávnych karaván tam, kde ožíval orientálny bazár s tými najexotickejšími tovarmi, hodvábom, ovocím a koreninami. Veď v časoch minulých tadiaľ to kráčal aj slávny Marco Polo. 

Dnešný Uzbekistan bol srdcom Timurovej (Tamerlánovej) ríše, rodiskom zakladateľa modernej medicíny Avicennu, ale aj slávneho astronóma Ulugbeka.

Krajina je známa kvalitnou bavlnou. Bavlníkové polia uvidíte všade okolo seba. Bavlna doteraz tvorí hlavný exportný artikel, aj keď na druhej strane je jej pestovanie príčinou vysychania Aralského jazera.

A čo je v Uzbekistane, okrem nádherných historických pamiatok, ešte zaujímavé? Predsa veľmi príjemní ľudia. V pohode sa dohodnete rusky, alebo pri tej mladšej generácii hlavne anglicky. 

UZBEKISTAN - dnes už samostatný štát v Strednej Ázii bol v minulom storočí súčasťou Sovietskeho zväzu. My však budeme obdivovať pre nás možno až "exotické" starobylé mestá a miesta, ktoré svoje najlepšie časy zažili hlavne vďaka spomínanej Hodvábnej ceste.

Navštívime spolu SAMARKAND, BUCHARU, púštnu oázu CHIVU a hlavné mesto TAŠKENT.

Uvidíme mešity, minarety, kupoly ozdobené nádhernými orientálnymi vzormi z majoliky a keramiky. Budeme nakupovať na starobylých orientálnych bazároch - napríklad aj exotické ovocie a zeleninu, sušené plody a oriešky. Ale dáme si aj poriadnu dávku pravého gastronomického zážitku a to ešte neviete nič o pravej uzbeckej kuchyni - plove, dimlame, lagmane, šalátoch - už teraz by sa vám mali zbiehať slinky.

1. deň

Odlet do Uzbekistanu

Stretneme sa večer na letisku v Budapešti, kde začína náš zájazd do Uzbekistanu čítaj do Orientu 100+1 noci. Letíme z Budapešti do Istanbulu , kde prestúpime na linku do Taškentu.

2. deň

Prílet do Taškentu, prehliadka mesta

Prílet do TAŠKENT-u, hlavného mesta Uzbekistanu, ubytovanie sa a potom prehliadka starobylého mesta. Navštívime Kukeldašovu madrasu, stredoveký architektonický komplex Chasraty Imam, námestie Mustakillik (Nezávislosti), knižnicu s údajne najstarším výtlačkom koránu na svete, ale aj mestský palác veľkokniežaťa Nikolaja Konstantinoviča Romanova - vnuka Mikuláša I., synovca Alaxandra II. a bratranca Alexandra III.

Samozrejme, že nevynecháme ani nádherné taškentské metro.

Návštivíme trh Čor-Su - veď orientálne uzbecké bazáre nemajú vo svete páru.

3. deň

CHIVA - oáza v púšti

Ráno nás čaká letecký transfer do mesta CHIVA (UNESCO) - oázy medzi púšťami Kyzylkum a Karakum – starého sídelného mesto chanátu. Ubytovanie sa v hoteli. Potom nás už čaká opevnené vnútorné mesto Ičan-Kala a jeho pamiatky: mešita Džuma, citadela Kunya-Ark, minaret Kalta-minor, mauzóleum Seida Allaudinna, mauzóleum Pachlavana Mahmuda, palácový komplex s háremom Taš-chauli, madrasa Kutlug-Murad-Inak... Zdá sa vám, že sa vám už z toho pletie jazyk a krúti hlava? Nevadí, v skutočnosti je to ešte krajšie a zaujímavejšie.

Podvečer zažijeme neskutočnú romantiku priamo na hradbách starobylého mesta - západ slnka nad púšťou. 

4. deň

Transfer cez púšť do Buchary

Po raňajkách nasleduje transfer cez rieku Amudarja a ďalej cez púšť Kyzylkum (Červený piesok), kde sa zastavíme a dáme si občerstvenie, do BUCHARY. Ubytujeme sa a vyberieme sa navštíviť prímestskú rezidenciu posledných bucharských emirov - palác Sitora-i-Mohi Hosa. Podvečer sa prejdeme po starobylom námestí Lab-i-hauz, navštívime Bucharský bazár – tu nás čaká konečne pravý a nefalšovaný „šoping“ - nakupovanie darčekov: strieborné šperky, hodvábne koberce, hodvábne šatky a oblečenie, pašmíny z ťavej srsti, ktoré sú tak jemné, že ich prevlečiete cez prsteň.

Verte nám, nákup darčekov v Oriente je dôležitá časť našich poznávačiek.

Večer si užijeme folklórne vystúpenie uzbeckého súboru spojené s večerou.

5. deň - 6. deň

BUCHARA - srdce obchodu na Hodvábnej ceste

Nasledujúce 2 dni budeme venovať spoznávaniu Buchary - mesta zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Uvidíme spolu námestie Lab-i-hauz, starú židovskú štvrť, mešitu Magok-i-Attár – najstaršiu mešitu, ktorá sa v strednej Ázii zachovala, Veľkú mešitu (mešita Kalyan) so 47 m vysokým minaretom Kalyan, madrasy Ulugbeka Abdul Azíz Chána; mauzóleum Ismaila Samániho, zakladateľa dynastie Samánovcov; Ayubov prameň (mauzóleum).

Samozrejme, navštívime aj mestskú pevnosť Ark, ktorá bola po stáročia sídlom bucharských vládcov

Tiež si ukážeme, ako sa varí ten najlepší uzbecký PLOV.

V podvečer 6. dňa zájazdu nás čaká transfer rýchlovlakom do Samarkandu. Ubytovanie sa v hoteli.

7. deň - 8. deň

SAMARKAND - hlavné mesto Tamerlánovej ríše

Posledné 2 dni zájazdu budú venované Samarkandu (UNESCO) – mestu, ktoré si pamätá časy Alexandra Macedónskeho (pod názvom Marakanda), a hlavnému mestu stredovekej ríše Amira-Timura (Tamerlána) a jeho následníkov.

Naše kroky povedú na centrálne námestie mesta - námestie Registan (Piesočné námestie) tvorené 3 ikonickými stavbami: madrasou Ulugbeka, madrasou Sher-Dor a madrasou Tilya-Kori, súčasťou ktorej je aj mešita s nádhernou zlátenou vnútornou výzdobou. Námestie je považované za jedno z najkrajších na svete.

Mesto je plné pamiatok spojených s menom Tamerlána - uvidíme jeho rodinnú hrobku Gur-e-Amir, mešitu Bibi-Hanum, Ulugbekovu hvezdáreň.

Vystúpame po schodoch komplexu Shah-i Zinda, aby sme obdivovali architektúru pohrebiska, ktorého stavby sú datované do obdobia 9.-14. storočia.

Vyberieme sa na nákup na miestny trh - bazár Siab, kde sa budeme môcť ponoriť do atmosféry orientálneho trhu.

Navštívime manufaktúru na výrobu ručného papiera z vlákien morušovníka. Každý si bude môcť vyrobiť ten svoj kúsok papiera, respektíve si ho vyzdobiť.

Ak budete mať záujem, je možná degustácia uzbeckých vín a koňakov - za doplatok na mieste.

Večer nás čaká ešte posledný transfer rýchlovlakom zo Samarkandu do Taškentu. 

9. deň

Odlet domov

Naše putovanie po mestách Hodvábnej cesty končí - v skorých ranných hodinách nás čaká odlet z Taškentu do Budapešti cez Istanbul.

ma3oska travel zajazd

jar - jeseň

ma3oska travel zajazd

plná penzia

ma3oska travel zajazd

slovenský sprievodca

ma3oska travel zajazd taliansko

9 dní

zajazd letecky ma3oska travel

letecky

Termíny

od 22.03.2023
do 30.03.2023
voľný
od 1.450,00 EUR
od 06.04.2023
do 14.04.2023
voľný
od 1.450,00 EUR
od 29.04.2023
do 07.05.2023
voľný
od 1.450,00 EUR
Kontaktný formulár

Kontaktujte nás

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám

Newsletter

Buďte prvý, kto sa dozvie novinky.

Newsletter