UZBEKISTAN

Putovanie Strednou Áziou

Láka vás Orient a Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou? Máme pre Vás pripravený jeden fantastický, ORIENT-om zaváňajúci poznávací zájazd. Vyberieme sa po stopách karaván tam, kde ožíval orientálny bazár s tými najexotickejšími tovarmi a vôňami.

Ak Vás láka Hodvábna cesta, ktorá po stáročia spájala Áziu s Európou, máme  pre Vás pripravený jeden fantastický, ORIENT-om zaváňajúci poznávací zájazd.

Vyberieme sa po stopách dávnych karaván tam, kde ožíval orientálny bazár s tými najexotickejšími tovarmi, hodvábom, ovocím a koreninami. Veď v časoch minulých tadiaľ prechádzal aj slávny Marco Polo. 

Dnešný Uzbekistan bol srdcom Timurovej (Tamerlánovej) ríše, rodiskom zakladateľa modernej medicíny Avicennu, ale aj slávneho astronóma Ulugbeka.

Krajina je známa kvalitnou bavlnou, bavlníkové polia uvidíte všade okolo seba. Bavlna doteraz tvorí hlavný exportný artikel, aj keď na druhej strane je jej pestovanie príčinou vysychania Aralského jazera - uvidíme ho, resp. jeho torzo, z lietadla. 

A čo je v Uzbekistane, okrem nádherných historických pamiatok, ešte zaujímavé? Predsa veľmi príjemní ľudia. V pohode sa dohodnete rusky, alebo pri tej mladšej generácii hlavne anglicky. 

UZBEKISTAN - dnes už samostatný štát v Strednej Ázii bol v minulom storočí súčasťou Sovietskeho zväzu. My však budeme obdivovať pre nás možno až "exotické" starobylé mestá a miesta, ktoré svoje najlepšie časy zažili hlavne vďaka spomínanej Hodvábnej ceste.

Navštívime spolu SAMARKAND, BUCHARU, púštnu oázu CHIVU a hlavné mesto TAŠKENT.

Uvidíme mešity, minarety, kupoly ozdobené nádhernými orientálnymi vzormi z majoliky a keramiky. Budeme nakupovať na starobylých orientálnych bazároch - napríklad aj exotické ovocie a zeleninu, sušené plody a oriešky. Ale dáme si aj poriadnu dávku pravého gastronomického zážitku a to ešte neviete nič o pravej uzbeckej kuchyni - plove, dimlame, lagmane, šalátoch - už teraz by sa vám mali zbiehať slinky.

1. deň

Odlet do Uzbekistanu

Stretneme sa večer na letisku v Budapešti, kde začína náš výlet do Orientu. Letíme z Budapešti do Istanbulu , kde prestúpime na linku do Taškentu.

2. deň

Prílet do Taškentu, prehliadka mesta

Prílet do TAŠKENT-u, hlavného mesta Uzbekistanu, ubytovanie sa a potom prehliadka starobylého mesta. Navštívime Kukeldašovu madrasu, architektonický komplex Chasraty Imam, námestie Mustakillik, knižnicu s údajne najstarším výtlačkom koránu na svete, ale aj usadlosť kniežaťa Romanova - vnuka Mikuláša I.

Samozrejme, že nevynecháme ani nádherné taškentské metro.

Návštivíme trh Čor-Su - veď orientálne uzbecké bazáre nemajú vo svete páru.

3. deň

CHIVA - oáza v púšti

Ráno transfer do mesta CHIVA (UNESCO) - oázy medzi púšťami Kyzylkum a Karakum – starého sídelného mesto chanátu. Ubytovanie sa v hoteli. Potom nás už čaká opevnené vnútorné mesto Ičan-Kala a jeho pamiatky: mešita Džuma, citadela Kunya-Ark, minaret Kalta-minor, mauzóleum Seida Allaudinna, mauzóleum Pachlavana Mahmuda, palácový komplex Taš-chauli, madrasa Kutlug-Murad-Inak... Zdá sa vám, že sa vám už z toho pletie jazyk a krúti hlava? Nevadí, v skutočnosti je to ešte krajšie a zaujímavejšie.

Podvečer zažijeme neskutočnú romantiku priamo na hradbách starobylého mesta - západ slnka nad púšťou. 

4. deň

Transfer cez púšť do Buchary

Po raňajkách nasleduje transfer cez púšť Kyzylkum (Červený piesok), kde sa zastavíme a dáme si občerstvenie, ďalej cez rieku Amudarja do BUCHARY. Ubytujeme sa a vyberieme sa navštíviť prímestskú rezidenciu posledných bucharských emirov - palác Sitora-i-Mohi Hosa. Podvečer sa prejdeme po starobylom námestí Lab-i-hauz, navštívime Bucharský bazár – tu nás čaká konečne pravý a nefalšovaný „šoping“ - nakupovanie darčekov: strieborné šperky, hodvábne koberce, hodvábne šatky a oblečenie, pašmíny z ťavej srsti, ktoré sú tak jemné, že ich prevlečiete cez prsteň.

Verte nám, nákup darčekov v Oriente je dôležitá časť našich poznávačiek.

Večer si užijeme folklórne vystúpenie uzbeckého súboru spojené s večerou.

5. deň - 6. deň

BUCHARA - srdce obchodu na Hodvábnej ceste

Nasledujúce 2 dni budeme venovať spoznávaniu Buchary - mesta zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Uvidíme spolu námestie Lab-i-hauz, starú židovskú štvrť, mešitu Magok-i-Attár – najstaršiu mešitu, ktorá sa v strednej Ázii zachovala, Veľkú mešitu (mešita Kalyan) so 47 m vysokým minaretom Kalyan, madrasy Ulugbeka Abdul Azíz Chána; mauzóleum Ismaila Samániho, zakladateľa dynastie Samánovcov; Ayubov prameň (mauzóleum).

Samozrejme, navštívime aj mestskú pevnosť Ark, ktorá bola po stáročia sídlom bucharských vládcov

Podvečer bude venovaný workshopu - rýchlokurzu Ako sa naučiť variť ten najlepší uzbecký PLOV.

7. deň - 8. deň

SAMARKAND - hlavné mesto Tamerlánovej ríše

Siedmy deň začneme presunom rýchlovlakom do ďalšieho bodu nášho putovania po Hodvábnej ceste - do Samarkandu (UNESCO) – mesta, ktoré si pamätá časy Alexandra Macedónskeho (pod názvom Marakanda), a hlavného mesta stredovekej ríše Amira-Timura (Tamerlána) a jeho následníkov. V Samarkande nás čaká nabitý dvojdňový program.

Ubytujeme sa a pohrúžime sa do objavovania pamiatok tohto historického skvostu Strednej Ázie. 

Naše kroky povedú na centrálne námestie mesta - námestie Registan (Piesočné námestie) tvorené 3 ikonickými stavbami: madrasou Ulugbeka, madrasou Sher-Dor a madrasou Tilya-Kori, súčasťou ktorej je aj mešita s nádhernou zlátenou vnútornou výzdobou.

Mesto je plné pamiatok spojených s menom Tamerlána - uvidíme jeho rodinnú hrobku Gur-e-Amir, mešitu Bibi-Hanum, Ulugbekovu hvezdáreň.

Výstúpame po schodoch komplexu Shah-i Zinda, aby sme obdivovali architektúru pohrebiska, ktorého stavby sú datované do obdobia 9.-14. storočia.

Vyberieme sa na nákup na miestny trh - bazár Siab, kde sa budeme môcť ponoriť do atmosféry orientálneho trhu.

Navštívime manufaktúru na výrobu hodvábneho papiera. Každý si bude môcť vyrobiť ten svoj kúsok papiera, respektíve si ho vyzdobiť.

Ak budete mať záujem, je možná degustácia uzbeckých vín a koňakov - za doplatok na mieste.

Večer nás čaká ešte posledný transfer rýchlovlakom zo Samarkandu do Taškentu. 

9. deň

Odlet domov

Naše putovanie po mestách Hodvábnej cesty končí - zavčasu ráno nás čaká odlet z Taškentu do Budapešti cez Istanbul.

jar - jeseň

plná penzia

slovenský sprievodca

9 dní

letecky

Termíny

od 04.04.2022
do 12.04.2022
voľný
od 1.220,00 EUR
od 15.04.2022
do 24.04.2022
voľný
od 1.220,00 EUR
od 05.10.2022
do 13.10.2022
voľný
od 1.220,00 EUR

Výpočet ceny

Polia označené * sú povinné

Táto web stránka používa súbory cookies